• |
ide | kryesore

Ministri i jashtëm grek: Po shqyrtoj veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale 12 milje në detin Jon

Lajme, Planet

Në lidhje me marrëveshjen e detit me Shqipërinë, ministri i Jashtëm i Greqisë, Nikos Dendias, ka thënë se institucioni që ai drejton është duke shqyrtuar veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë me 12 milje në detin Jon.


“Në objektivat e qeverisë greke është të përcaktojmë gradualisht, në përputhje me të Drejtën Ndërkombëtare, të gjitha zonat detare të vendit, kur shfaqet e nevojshme në dakordësi të plotë me fqinjët, kur nevojitet. Pas dy marrëveshjeve me Italinë dhe Egjiptin, ka ardhur momenti i duhur që Greqia të ndërmarrë hapa të mëtejshëm. Organet kompetente të Ministrisë së Punëve të Jashtme po shqyrtojnë veprimet e duhura për shtrirjen e ujërave territoriale të Greqisë në 12 milje, fillimisht në detin Jon, si dhe në vijim do kryhen përgatitjet për zgjerimin në zonat e tjera. Do të ushtrojmë një të drejtë ekskluzive e të njohur për të gjitha vendet nga e Drejta Ndërkombëtare për Detin dhe që nuk i nënshtrohet asnjë kufizimi ose miratimi nga palë të treta”, është shprehur ministri.


Gjatë intervistës në median greke, ministri Dendias ka folur dhe për krizën me Turqinë, zgjerimin e ujërave detare në jug të ishullit të Kretës, ndërhyrjen gjermane të Merkel, fuqizimin e armatosjes së forcave ushtarake, si dhe strategjinë diplomatike të Greqisë për çështjet e hapura në Egje, duke theksuar se “Greqia është e hapur për ndërhyrje të tretë, siç është trajtimi i ZEE me Turqinë në Gjykatën e Lartë kompetente të Hagës, por për të arritur aty duhet ta miratojë edhe Turqia. Qëndrimi i deritanishëm i palës turke tregon se është kundër ndërhyrjeve të treta për zgjidhjen e konfliktit”, ka thënë mes të tjerash Nikos Dendias.

3 Comments

 1. te mendosh thell dhe besh veprimin e duhur do thot te largosh nga vetja nje fund trishtues thotë:

  disa keshilla te vyeshme per gjith te padrejtit qe do ti kujtoni gjat,aty ku mendon se perfiton ato do te humbesh,tek ajo qe urren me shum aty gjen zgjilljen,dhe nese sdeshironi humbjen,e paimagjinueshme ,por deshironi zgjilljen ,zgjillja eshte vetem e drejta haku ,kufizimi brenda saj ,duke pasur unitet me te gjith,me baz vlerat reciprocitetin ne menyr te ndersjellt,marrveshje,keshtu ka mbijetuar bota miliona vite,po te ishte puna se ndryshoheshin dhe vepronte praktikisht gjithcka sipas deshires,bota do ishte ndryshe ,ku sej cili do ishte krijues i pavarur per te plotsuar zgjilljet e deshirave te veta,ket cilesi nuk e kemi ne si krijesa e ka vetem krijuesi gjithesis keshtu qe neve jemi ose ti nenshtrohemi ligjit tije,qe na sjell qartesi gjalleri siguri zgjillje paqe shpres shpetim,,ose shkatrrimit,ton te gjith bashk,te gjitha teorit kan deshtuar vec,te vertetes,kan deshtuar ,korrupsioni fshehtesija organizimi jetes me baz interesin e disave ,planet djallezore ,shekullore ,sepse padrejtesija nuk triumfon nuk ka vler mete mall ka demin se dobin,nuk ka burim dobish por problemesh,dhe ne pergjithesi,padrejtesija shkatrron unitetet mes krijesave njerzimit,ku prej tyre vjen burimi dobive mbi te,cilat varet ekzistenca jetes ne tok zgjilljet ekujlibrat paqa,vereni ne peshore ,padrejtesin e duan grupet e interesit qe jan pak,kurse te drejten hakun te gjith,bota eshte duke e analizuar dhe zgjuar kerkuar dhe gjetur difektin perse po shkatrrohet gjithcka,perderi sa mos shkatrrimin e duan te gjith,duke ekzituar kjo zoterinje grek ,ju tashme keni deshtuar ndrroni mendje,sa sjeni fundosur komplet,se dhe ju bashke me gjith ato qe jan ne linj me ju jeni pjes e shkatrrimit gjithckaje ne tok ku jo shum koh pas do japin rraksion zinxhir qe e gjith bota do tu ver me shpatulla pas murit tashme keni ren ne kurthin tuaj ,shah matin e keni ber vet vetes suaj

  1. te mendosh thell dhe besh veprimin e duhur do thot te largosh nga vetja nje fund trishtues thotë:

   perse ka heshtje reagime nuk do thot se njerzit pajtohen me ju,mos fantazoni mos provokoni,dhe mostentoni se rregagimet vin kur duhet,por ,mund te jen aq te paimagjinueshme aq dinamike,aq te drishteshme aq sfidellense aq tronditese saqe as ne ender si keni par sepse padrejtesija,nuk a krijuar te triumfojn as funksionojn perjetesisht,sepse gjithcka eshte e krijuar me rregull mas drejtesi hak te funksionojn jo sipas interesit tuaj eshte ,zoti mallerishem percaktuesi i vullnetit tije sipas angazhimit njerzor,ju ftoj te kini frik te mallin zot largohuni nga padrejtesija mos u angazhoni ne vepra qe terhiqni zemrimin e tije se pastaj ndeshkimit tije si shpetoni dot ,zot ka perderi sa ka krijim ullzim te drejt ka perderi sa ka meshiren e tije,ne tok,imagjinoni padrejtesit qe jan bere ndaj nesh ka lutesa mallekues kunder jush tek zoti mallerishem per padrejtesit qe u keni bere,por ka dhe lutesa qe zotit mallerishem i luten per ndihme kunder jush ,mos harroni ,se i malli zot sheh dhe degjon pranon dhe lutjet,rujna zot ,nese ju kap ndeshkimi tij,ju nuk keni siguri per asgje ne padrejtesi as nga njerzit as nga i malli zot

   1. ku mendonise po shkoni o njerez me kaq padrejtesi,kush jua pranon rragimet do jen ekstreme,per te gjith ,sa do pendohen pse kan lindur, thotë:

    nga mosthellimi ,dhe mosdrejtesija mos,zhvillimi ,vlerave ,ne bot filloj zhvillimi antivlerave,ku tani ,filloj rrokullisjen ekstreme 1 lufta bilologjike,e cila synon nenshtrimin dhe shkatrrimin njerzor,2,proporcionine progresion gjometrik i kerkesave ne raport me mundesit,2,shkatrrimi gjithcaje,ndollet ne nivelin 3,e ka kaluar te mesemen,ky eshte rendimenti,i frytit te punes se atyre qe ,deshen te ken gjitha sistemet e organizimit te jetes ne tok,sikur keta aktor te kishin mundesi jete diku larg dhe toka te ishte ekspriment hajde mesuan cfar ndoll dhe e kan mesim te mos ju ndollin ku banojn,por te gjith jemi ne nje shtepi te perbashket,dhe gjithcka do ta shijojn te gjith,gjitha keto padrejtesi ekstreme jan shkaku per te eklipsuar rremujat ne tok,nje skandal qe nuk ka ndoll gjat gjith ekzistences njerzore,nuk esht islami nuk eshte ,zoti mallerishem nuk thojn pasusit e fes se dreejt te keqen te behet,por ate e filluan te paditurit pabesimtaret kriminele,e ben vetem per pushtet para u rrit shtua dhe arritem ne kete pik,qe sejcili urdherohet nga ,zoti mallerishem te largohet nga padrejtesija keshilloj per mir dhe ndaloj nga e keqa,nderi prona jeta jan te shejta kush i cenon obligohet vetmbrojtja sakrifica vetmohimi,vaksina ,hyn tek jeta shum shpejt do ndryshojn demografit njerzore ,migrantet do kthehen ne vendlinjet e tyre shkaku,vaksina jeta,shum shpejt do ndryshojn gjitha sistemet e organizimit jetes,mbasi keto sisteme futen boten ne kurth,shum shpejt do ndryshojn raportet e forcave balancave politikat strategjit ne bot,asgje svaret nga teknologjia as paraja,raksioni vjen vetem nga zgjimi bindja ekzistenca,sejcili e dhe shfaqen e vet faktet ne shesh,gjithcka matet,me vlera pranim perjashtim,logjika nuk sfidohet faktet nuk zhduken ,e drejta nuk leviz ,si funksionojn zgjilljet dihen ,jeten e duam te gjith padrejtesin e urrejm te gjith,nderi prona jeta eshte e shejte dhe barabart per te gjith,sfidat prezernte,shah mati u krye rat ne kurthin tuaj seshte faji askujt qe kundershton vetmbrohet ,rreagon ne unitet,se eshte shprehje natyraliteti ,por eshte faji i gjith atyre qe jan angazhuar angazhohen dhe vazhdojn angazhimin ne padrejtesi me fjalen interes duke tentuar te shtypin dhe shkatrrojn tjeret ne unitet ne gjitha format,sot do ishin te mundeshme gjitha zgjilljet per gjitha problemet,sikur ,te kishit mbajtur drejtesi hak zhvilluar vlerat,njerzit do ti kishim te lumtur begate,dhe kishim arrit progresion me vlera ne krahasim me numrin e njerezve,tani skan fajin njerzit qe shtohen ,fajin e kan ato qe kerkojn pergjegjsi mbi njerez ,pa mbajtur drejtesi hak,por duke i grabitur shkatrruar ne unitet,tani ose ndryshoni per dobi largohuni nga padrejtesit,mos ju hyni njerzve ne hak ose prisni ,ate qe zoti mallerishem ka percaktuar per te padrejtit,qe eshte ndeshkim sipas veprave qe jeni angazhuar veprat jan ekstreme dhe ndeshkimi keshtu eshte mos mendoni se ,zoti mallerishem pajtohet me ju vullnetin tuaj kjo duket qe ne sistem krijimi,fuksioni,gje gjithcka funksionon me drejtesi hak rregull mas,ligji tij eshte ne sistem krijimi,gjindet tek instikti imuniteti gjitha gjallesave,po te ishte qe ,zoti mallerishem do pajtohej me ju edhe krijimin do ta kishte ber qe tu pershtatej si funksion interesit tuaj,po ashtu dhe uullzimin,por e ka bere sipas vullnetit vet,dhe ju ka bere te njohur me ullezimin hyjnor rruget e dobis qe te ndjeheni te shpetuar ju deshironi te ndiqni deshirat interesat ateher prisni ate qe se deshironi tu ndollin si natyralitet nuk i shpetoni dot,ndeshkimin trishtimin shkatrrimin po aq sa ju jua keni bere tjerve ,keni vetem nje mundesi shpetimi largimin nga padrejtesija dhe kthimin e hakut njerzve qe i keni demtu qe te arrini meshiren e te mallit zot ,kjo eshte nje kujtes,ne te miren tuaj pasi nuk deshiroj tu shoh as ne ndeshkim as shkatrrim as vuajtje si kemi perjetuar nga ju,duajeni veten largohuni nga padrejtesija haku gjallesave ,keti krijimi malleshtor te zotit mallerishem

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu