• |

Video/ Dortmund i përgjigjet Bayern në betejën e Bundesligës: Haaland shkëlqen në derbin e Borusiave

Borussia Dortmund i përgjigjet 8-0 të Bayern Mynih kundër Schalke, duke debutuar me një sukses në Bundesliga kundër Mönchengladbach, kaluar në shtëpi 3-0 me golat e firmosur nga Reyna e Haaland (dygolësh). Nisin me këmbën e mbarë edhe Hertha Berlin (4-1 ndaj Werder Bremen) e Hoffenheim (3-2 në Koln farë tregolëshit të Kramaric). Goditje jashtë fushe për Freiburg e Augsburg, ndërsa barazon 1-1 Eintracht kundër Arminia Bielefeld.

Shumë fitore në transfertë në ndeshjet e të shtunës së parë të Bundesliga 2020/21. Nuk ka probleme Hertha Berlin të imponohet 4-1 në fushën e Werder Bremen, fundosur nga golat e Pekarik e Lukebakio në fundin e pjesës së parë e nga realizimet e Cunha e Cordoba respektivisht në të 62’ e 90’. Di Selke, në të 69’, shënoi golin e flamurit për formacionin bardhejeshil. E patën më të vështirë Hoffenheim e Freiburg të likuidonin Koln e Stuttgard, të mundur të dy 3-2: skuadra e Sebastian Hoeness merr tre pikët vetëm falë golit në të 92’ të Kramaric (autor edhe i dy golave të mëparshëm 4’ e 48’ në pjesën e parë, të barazuara nga Andersson në të 22’ e Drexler në të 86’) ndërsa skuadra e Christian Streich avancon me Petersen në të 8, Sallai në të 26’ e Grifo në të 48’, por në pjesën e dytë frikësohet nga golat e Kalajdzic në të 71’ e Ëamangituka 10 minuta më pas, e duhet të luftojë për të bllokuar sulmet e dëshpëruara të vendasve në minutët e fundit.

Më cinik Augsburg në shtëpinë e Union Berlin që, pasi u barazua nga Bulter në të 75’ pas avantazhit të Vargas në të 41’, në 10 minutat e fundit, mori në shtëpi tre pikët në fillim me Gregoritsch e pastaj me Hahn, që mbyllën llogaritë mes minutës së 82’ e 89’. Përfundoi në barazim sfida në Commerzbank-Arena, ku Eintracht Frankfurt e pa veten në disavantazh në të 51’ (gol i Soukou) kundër Arminia Bielefeld por e arrin 10 minuta më pas me portugezin André Silva: rezultat që i rri ngushtë Shqiponjave, që nuk shfrytëzuan disa raste për ta fituar ndeshjen.