• |
ide | kryesore

ARD: OSBE në krizë të thellë, Rama u shpërfill nga Lukashenko

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

ARD, televizioni publik gjerman shkruan për një “krizën të thellë drejtimi” që ka kapluar prej disa muajsh OSBE-në dhe vëren që Berlini ka propozuar një “peshë të rëndë”, diplomaten Helga Schmidt e cila aktualisht mban postin e sekretares së përgjithshme të Shërbimit Diplomatik me Bashkimin Europian.


Qeveria gjermane synon qe zonja Schmidt të zërë postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OSBE-së që mbahej deri vonë nga zvicerani Thomas Greminger. Prej mesit të muajit korrik ka skaduar mandati i Greminger dhe 57 vendet anëtare nuk po gjejnë gjuhën e përbashkët për të zgjatur mandatin e tij.


“Pa këtë udhëheqje, organizata nuk mund të shfrytëzojë plotësisht aftësitë e saj për të ndërmjetësuar para dhe mbi të gjitha në prapaskenë. Për më tepër, Shqipëria, e cila ka më pak kontakte dhe ndikim diplomatik se vende si Zvicra ose Gjermania, do të mbajë karrigen deri në fund të vitit”.

ARD bën kritika të forta edhe për Edi Ramën i cili mban postin e kryetarit te radhës.

“Kjo vihet re, për shembull, në rastin e Bjellorusisë. Presidenti i tij i diskutueshëm Aleksandër Lukashenko shpërfilli ofertën dhe vizitën e Kryeministrit shqiptar Edi Rama në funksionin e Kryetarit në detyrë të OSBE. Lukashenko hodhi poshtë sugjerimin e ndërmjetësimit të OSBE në konfliktin me protestuesit. Gjithsesi ai nuk u përgjigj në telefon edhe kur e kërkoi kancelaria Merkel.

Rama nuk mund të frenonte apo t’i jepte zgjidhje krizës pasi nuk kishte lidhje e ndikim në shtetet anëtare të OSBE-së. Madje Lukashenko i Bjellorusisë e injoroi duke mos i pranuar vizitën edhe pse Rama do të shkonte me mantelin e OSBE-së dhe jo të qeverise shqiptare” – thuhet në shkrim. ©LAPSI.al

13 Comments

 1. Edvin droga qe eshte penalizuar kater here nga BE per hapjen e negociatave,do zgjidhi problemet e Botes!
  Edvin Escobar D’Rama ndermjetesi i nje problemi qe ka vetë,nje problemi qe nuk e ka zgjidhur akoma,
  vjedhjen e votave dhe 7 vite qe nuk ka gjetur gjuhen e perbashket me opoziten dhe me Presidentët
  Nishani dhe Meta.Zgjidh problemet me opoziten tende,bëj testin e droges,pastaj eja te ndermjetesosh,
  i tha Lukashenko D’Rames,kur biseduan ne telefon i dhjeri me te permjerrunin.

 2. Ky b.q do zgjidh problemet e Botes.edhe Fatos mutin e kerkoj F.M.N per ta bere president por ky nuk pranoj e preferoj trotuaret e vienes.

 3. Paska shperfillur “Liderin Boteror”..? C’fare eshte kjo gjeme! Zgjohuni o perendi (ato te athines) e digjeni me rrufe kete Lukashenkon. Bota duhet tet behet gati per lufte. Prin Shqiperia me Xhacken ne komande ha ha ha

 4. Kjo ARD do jete “kazan” qe nuk i shikon meritat e liderit global. Tualeti dhe Spiropalla duhet te jene shqetesuar shume. Erion Vajgurori kishte sugjeruar qe te conin tatimet tek ARD njelloj si me Bechetin dhe Ora News.

 5. E ku pjerdh Lukashenkoja per turqit e ballkanit edhe kryeministrat e tyre katoliko-pellazgo-erdogano-sorrosit.
  Luka i ka kopsitur letrat me xhaxhi putnin edhe sic ka thene nje ikone e komenteve anonime neper gazeta shqiptare “ua ben sumen turbo edi rames edhe kujtdo tjeter”

 6. Kaloi një çerek shekulli (25 vite) nga nata e 21 shtatorit 1995 kur Parlamenti, me urdhër të Tiranit, dhunoi haptazi Kushtetutën e falsifikoi votat për të realizuar qëllimet e tij diktatoriale.

  I pafund në Ligësi, Djallëzi, Intrigë e Pabesi, Tirani, i cili kishte nën thundrat e tij e në shërbim të vet të gjitha institucionet, nuk mund ta toleronte faktin se kishte dështuar më parë për ta burgosur kryetarin e Gjykatës së Kasacionit (sot Gjykata e Lartë) dhe shtypur edhe atë tentative pavarësie të gjyqësorit që ai kishte dëshmuar me disa vendime e vepra.

  Në errësirën e 21 Shtatorit 1995, Tirani urdhëroi SHIK-un famëkeq dhe policinë të rrethonin godinën e Kasacionit dhe të survejonin e ndiqnin kryetarin e kësaj Gjykatë që po punonte në zyrë.

  Deputetët e PD-s i urdhëroi të votonin shpejtazi ultimatumin e tij për shkarkimin e kryetarit të Kasacionit nga çdo funksion.

 7. Edi ramen , me kliken e vet, edhe hashim thqain, me kliken e vet, sa ma par, me i arrstue, edhe me i qit para drejtsis, edhe me i denue me burg te rand, nga 100 vjet, per tradhtin qe qe po ja bojn kombit shqiptar qe 20/30 vjet, edhe per trojet shqiptare, qe po ju falin serbis, greqis, maqedonis, edhe malit te zi, edhe qe po i falin gjaqet qe i kan vra vllazer, edhe motra. Shqiptar, bashk me qetnik serb qe 20/30 vjet, se kta nuk jon ngusht as per kombin shqiptar, as per shtet, as per kosoven as perdhqiprin, veq qysh me pshtue bothen e vet,

 8. Edi ramen , me kliken e vet, edhe hashim thqain, me kliken e vet, kta sa ma par, me i arrstue, edhe me i qit para drejtsis, edhe me i denue me burg te rand, nga 100 vjet, per tradhtin, qe qe po ja bojn kombit shqiptar, qe 20/30 vjet, edhe per trojet shqiptare, qe po ju falin serbis, greqis, maqedonis, edhe malit te zi, edhe qe po i falin gjaqet, vllazreve edhe motrave edhe femive ton, qe i kan vra vllazer, edhe motra. Shqiptar, bashk me qetnik serb qe 20/30 vjet, se kta nuk jon ngusht as per kombin shqiptar, as per shtet, as per kosoven as per shqiprin, veq qysh me pshtue bothen e vet, bone publike se nuk durohen ma, kta tradhtar te kombit shqiptr, se kto klika jon milloshevista, titista, edhe enverista,

 9. Lukashenko e quan ofendim të rëndë që një diktator i vogël si Rama ti japë mend.Ai pret mend vetëm nga Putini.Besoj që ka ngel lideri botëror.Hahaha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu