• |
ide | kryesore

VIDEO/ Si po e përdor Trump marrëveshjen Kosovë – Serbi për fushatën e tij

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Ishin të shumta analizat që përpara dhe pas 4 shtatorit i mëshuan idesë se (e ashtuquajtura) marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë i interesonte më së shumti presidentit amerikan Donald Trump. Ekspertë dhe analistë thanë se Trump do ta përdorte atë copë letër si një trofe të arritjeve të tij në politikën e Jashtme.


Dhe Trump ashtu po bën.


Qëndrimin e tij Trump e shpalosi në një takim elektoral që zhvilloi të shtunën në qytezën e Fayetteville në Karolinën e Veriut.

Së pari sulmoi mediat se nuk i mbulonin siç duhet arritjet e tij. Gjithçka fillon në minutën 42.52 në videon më poshtë.

“Ju nuk e kuptoni, sepse nuk dini se çfarë po ndodh. Unë di saktësisht historinë e vërtetë. Dhe pastaj e shkruajnë duke e përkulur plotësisht të vërtetën, për ta bërë një gjë të mirë si një gjë të keqe. Si? A mund ta besoni, brenda një jave më nominuan, jo për një, por për dy çmime Nobel. Dhe ata (mediat) nuk e transmetuan këtë lajm. Obama e mori javën e tij të parë. Një grup shumë liberal dhe askush nuk e dinte për çfarë dreqin e fitoi. Edhe ai nuk e dinte. Pse e more? Nuk e di” – tha Trump.

Më pas kreu i Shtëpisë së Bardhë e bën gjithçka edhe më teatrale.

“Shkova në shtëpi dhe i thashë Zonjës së Parë, “E dashur, kam lajme të mëdha sonte. Le të ndezim televizionin. Jam nominuar për çmimin Nobel për Paqe. Kjo është një gjë e madhe Zonja e Parë”.
Shkova në shtëpi dy ditë më vonë dhe i thashë sërish: “Zonjë e Parë, nuk do ta besosh. Përsëri u nderova. Çmimi Nobel. Këtë herë është Kosova ”. Izrael, Kosovë.

Unë thashë: “Zonjë e Parë, ky është një lajm i shkëlqyeshëm. Le të ndezim televizionin. Kjo do të jetë e madhe. Kjo do të jetë e madhe sonte. Sapo u nderuam, kjo është e madhe. Nobel për paqen mund ta imagjinoni? Zonjë e Parë, le të ndezim televizionin. Le ta kthejmë te lajmet e rreme të NBC.

Dhe shoh që kemi një stuhi. “Mirë, Zonja e Parë, mos u shqetëso për këtë. Stuhia është e madhe. Ne jemi kujdesur për të. Në rregull Zonjë e Parë, mos u shqetëso për këtë. Do të jetë kronika tjetër, jam i sigurt. Është Çmimi Nobel për paqen” – tha Trump që marrëveshjen mes Kosovës dhe Serbisë e bën më të madhe se fundi i luftës.

“Ne jemi duke ndaluar vrasjet masive midis Kosovës dhe Serbisë. Ata kanë vrarë njëri-tjetrin për kaq shumë, ata do të ndalojnë së vrari. Unë u thashë, miq, le të bashkohemi. Ata do ta kishin bërë atë për qindra vjet, sinqerisht, me emra të ndryshëm. Thashë, kjo është e mrekullueshme. Dhe me Izraelin, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Bahreinin nënshkruam një marrëveshje me Izraelin. Të gjithë thanë se nuk mund të bëhej.

Unë i thashë, “Në rregull, Zonjë e Parë, kjo nuk ishte lajm i parë në NBC, por mos u shqetëso. Kjo është një histori e madhe. Përmbytjet janë të mëdha. Pastaj ishte një lajm i dytë për diçka tjetër dhe pastaj lajmi i tyre i tretë kishte të bënte me diçka për mua. Nuk e di, diçka të keqe që kishin zbuluar.
Pastaj ishte një lajm i katërt dhe një i pestë dhe i gjashti. Unë i thashë: “Zonjë e Parë, jam pak në siklet. Mendova se do të bënim pak më mirë. Dhe pastaj ata dolën në ekran dhe thanë: “Natën e mirë”.

Dhe unë nuk dola në TV edhe pse kam marrë nominimin për Çmimin Nobel të Paqes. Dhe ata nuk e transmetuan atë. A e besoni se mbuluan dhe përmendën 5 çështje që nuk ishin asgjë, për 18 minuta. Dhe lajmi për Çmimin Nobel të Paqes, zero kohë për Presidentin Trump. Faleminderit shumë mediave të lajmeve të rreme. Ne e vlerësojmë atë. Dhe kur Obama e kuptoi çfarë ishte, titujt kryesorë ishin: “Presidenti Obama merr Çmimin Nobel” – tha Trump. ©LAPSI.al

5 Comments

  1. E po ma mire,se po ta jepnin lajmin edhe Ti s’do t’i besoje.Sepse sic e the NBC e lajmeve te rreme.
    Pra ma mire per Ty.

  2. Perfundimisht, ky eshte kar i lindur. Nuk ka asnje shprese per sherim.
    O zot, ne dore te kujt ka mbetur politika boterore.
    E ne duhet ti themi derrit daje, e degjojme brockulla nga keta.

  3. E vertete eshte qe Obama tha nuk di pse ma dhane dhe askush sot nuk e di pse ia dhane. E vertete eshte qe eshte i pari president i SHBA qe ul ne tryeze Serbine pa kerkuar Rusine. Sipas Saliut sa here donte te nderhynte SHBA ata kerkonin edhe Rusine. Per me teper nenshkruan nje marreveshje qe sfidon politiken e jashtme te Ruseve ne disa aspekte. E vertete eshte qe asnje media nuk e dha lajmin per Nobelin. E vertete eshte qe Nobeli per trump eshte shume me i argumentuar sesa ai per Obamen, kryeministren e Myanmar, madje dhe Presidentin e Kolumbise. Hapat drejt paqes ne lindjen e mesme jane reale. Kush braktis tavolinen(Palestina) eshte i humbur dhe i lehteson punen te lekundurve. Kjo eshte urtesi i vjeter.

  4. E pastaj se përdor Kosovën për qëllimet e tij elektorale.Kushdo e bën.Interesi i Kosovës është që të fitojë pozicion sa më të fortë ndaj Serbisë e në Ballkan.Të arrijë sa më shpejt aspiratat e saj Europiane.Problem i madh se i jep forcë kjo gjë.Po Biden ça bën??Shfrytëzon covid dhe afroamerikanët për të njëjtin qëllim!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu