• |
ide | kryesore

(VIDEO) Si e kujton Rama tërmetin e shtatorit, në 1-vjetorin e ngjarjes së tij

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama ka përkujtuar sot një vit më pas tërmetin e 21 shtatorit ku qindra familje pësuan dëme të shumta materiale, ndërsa një pjesë e mirë e tyre mbetën pa shtëpi.


Përmes një videoje postuar në facebook, Rama ka bërë një përmbledhje të situatës, ku bëhet e ditur se të gjitha familjet që mbetën pa një shtëpi, janë strehuar në shtëpitë e tyre të reja.


Pyetja që lind është: Nëse do ishin kujdesur më herët në kohë për banesat e qytetarëve të dëmtuar nga tërmeti i shtatorit, a do ishte pak me fatal në jetë njerëzish dhe dëme materiale tërmeti i nëntorit?

E ndërsa pyetje si kjo as nuk mund të ngrihen nga video e propagandës qeveritare, nuk duhet të harrojmë furtunën e akuzave për neglizhencë ndaj qeverisë, 1 vit nga ngjarja që paralajmëroi tragjedinë.

Kryeministri e shoqëron publikimin e videos me mbishkrimin: “Sot 1 vit nga tërmeti i 21 shtatorit. Ne themi atë që bëjmë dhe bëjmë atë që themi!”

65 familje nga Baldushku, Farka, Petrela, Zall Basatri, Bërzhita, Peza jetojnë tashmë në shtëpitë e reja, të ndërtuara nga Bashkia e Tiranës me fonde të donatorëve. ©LAPSI.AL 

 

3 Comments

  1. Kaloi një çerek shekulli (25 vite) nga nata e 21 shtatorit 1995 kur Parlamenti, me urdhër të Tiranit, dhunoi haptazi Kushtetutën e falsifikoi votat për të realizuar qëllimet e tij diktatoriale.

    I pafund në Ligësi, Djallëzi, Intrigë e Pabesi, Tirani, i cili kishte nën thundrat e tij e në shërbim të vet të gjitha institucionet, nuk mund ta toleronte faktin se kishte dështuar më parë për ta burgosur kryetarin e Gjykatës së Kasacionit (sot Gjykata e Lartë) dhe shtypur edhe atë tentative pavarësie të gjyqësorit që ai kishte dëshmuar me disa vendime e vepra.

    Në errësirën e 21 Shtatorit 1995, Tirani urdhëroi SHIK-un famëkeq dhe policinë të rrethonin godinën e Kasacionit dhe të survejonin e ndiqnin kryetarin e kësaj Gjykatë që po punonte në zyrë.

    Deputetët e PD-s i urdhëroi të votonin shpejtazi ultimatumin e tij për shkarkimin e kryetarit të Kasacionit nga çdo funksion.

  2. :ç’ eshte ky famije shedhyer qe llaheh si qen rrugesh. Or, mut muti, mos rrej o kurve, si kurva e pare, ne Mos je vete kurva. Berisha,o kurve ka tete vjet qe nuk eshte me o kurve,dhe kryekurva ka po aq vjet qe vjedh e shkaterron vendin ,o kurve. Leri lehjet o kurve se nuk pyetet si ke qene, pour si je o kurve e shkedhyer kanalesh. Megjithate o kurve, Berisha beri as shume per vendin, sa qe kryekurva sikur te rrije ne pushtet dei ne varr nuk ben dot sepse o kurve, nuk eshte i afte ,o kurve , perveçse o kurve me vjedh edhe shkterruar vendin dhe shqiptaret, o karakurve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu