• |
ide | kryesore

Faktet/ 7 gënjeshtrat e Ramës për grabitjen e zgjedhjeve

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Në kalvarin e gjatë të ndryshimit të  rregullave të lojës për të rrëmbyer me çdo kusht zgjedhjet e 25 prillit, Edi Rama dhe rilindasit janë kapur shpesh në gënjeshtra flagrante, në përpjekje për të manipuluar qëndrimet që kanë mbajtur më parë. Lapsi.al i ka skanuar ato duke krahasuar me ç’qëndrim ka mbajtur fillimisht partia në pushtet dhe si është munduar të justifikohet më pas kur e ka dredhur 180 gradë…


1)Do hapim listat 100%


Propozimi i fundit është më spektakolari. Pasi thanë se do të hapin listat 100% socialistët depozituan një draft-projekt që ku një kandidat që mund

të marrë 10 mijë vota rezikon të mbetet jashtë parlamentit dhe dikush tjetër që kryetari e ka vënë në listën fituese me zero vota nga qytetarët mund të bëhet deputet. Pra në ato që PS i qauan lista 100 % të hapura mund të ndodhë që nga vota e zgjedhjësve mund të mos përfundojë në parlament asnjë prej deputetëve të përlqyer prej tyre….

2) Do hapim listat pjesërisht

Në fillim kur donte të justifikonte ndryshimet Kushtetuese për të penguar koalicionin së bashku të partive të opozitës, Rama doli me propozimin e hapjes së pjesëshme të listave. Ai e justifikoi atë gjoja me ruajtjen e kuotave gjinore. Edhe ky propozimi synonte ruajtjen e disa figurave të paprekshme, që edhe kur nuk i do elektorati, duhet të ulen me çdo kusht në kuvend. Kur këtij eksperimenti i doli boja versioni u ndryshua me mashtrimin e radhës: lista 100% të hapura. Por të dyja këto pirueta, sido që të jenë ambalazhuar nga propaganda, tregojnë vetëm një gjë: Rama nuk do ti lërë zgjedhjet në dorë të votuesve.

3) Do zbatojmë 5 qershorin

Vetëm pasi pa sondazhet dhe pasi ekuptoi se falë trysnisë europiane i ishin ulur goxha mundësitë e manipulimeve me marrëveshjen konsensuale të 5 qershorit, për të ndryshuar në mënyrë të përbashkët regullat e lojës Rama vendosi ta grisë atë. Ai vendosi të heqë koalicionet parazgjedhore duke gënjyer se edhe marrëveshja e arritur në Këshillin Politik do zbatohej edhe reforma do thellohej në bashkëpunim me opozitën e re parlamentare.

Por ky ishte një mashtrim. Se ndërsa Rama në parlament votoi heqjen e koalicioneve në marëveshjen e 5 qershorit janë dy nene që flasin për mundësinë e koalicioneve të përbëra mes partive (shikoi poshtë). Duke i shfuqizuar ato Rama e shkeli marrëveshjen e arritur në sytë e arbitrave ndërkombëtarë.    

9aa51077-cb49-44c5-8a4f-cda8de8ca4c0

4) Ndryshimet kushtetuese i kërkoi opozita e re

Për të ndryshuar rregullat e lojës në favor të tij duke hequr koalicionet, Rama tha se i duhej të bënt kompromis me opozitën palamentare, që të kënaqte edhe ata në mënyrë që të votonin në parlament ndryshimet.

Loja me koalicionet/ Qarqet që humbet PS nëse opozita del e bashkuar

Por në këtë përpjekje për manipulim e nxorri bllof Myslym Murrizi i cili tha se ai kishte kërkuar vetëm listat e hapura dhe jo edhe heqjen e koalicioneve. Pra edhe njëhrë Rama gënjeu për të arritur tek qëllimi i tij.

5) Nuk do ketë ndryshime pa konsensus

Që në marrëveshjen e partive në 14 që shërbeu për rikthimin e opozitës me një këmbë brenda sistemit, që në krijimin e këshillit politik dhe më pas produktin që solli marrëveshjen e 5 qershorit, palët kanë ranë dakord për një parim: Askush nuk duhet të bëjë veprime të njëanëshme pa consensus, të cilat ndikojnë mbi fatin e zgjedhjeve të ardhshme. Por pavarësisht se e mori këtë zotim Rama nuk pyeti për palën që e kundërshtonte heqjen e koalicioneve dhe as për ndërkombëtarët që iu kundërvunë këtij akti unilateral duke pretenduar se është kryeministri i një vendi sovran.

6) Arbitër do jetë OSBE- ODHR

Por parimi për të marrë vendime konsensuale ka një kleçkë: si i bëhet kur palët nuk gjejnë kompromis. Teorikisht edhe për këtë ato qenë angazhuar: do i drejtoheshin si arbitër OSBE ODHIRIT. Por tani që opozita po e kërkon këtë klauzolë, pra që të shpjerë për shqyrtim heqjen ose jo të koalicioneve, socialistët refuzojnë.

“Ndryshimi i rregullave para zgjedhjeve”, opozita i drejtohet OSBE/ODIHR me 5 pyetje

Ata perdorin argumenta banalë se ajo nuk ka paraqitur drft apo se kjo do harxhonte shumë kohë. Pra në fund ndryshe nga angahimi ata duan të bëjnë vetë edhe palën edhe arbitrin.

7) Nuk pengohen negociatat

Para se socialistët të votonin në 30 korrik ndryshimet kushtetuese edhe nga komisoni në Bruksel edhe nga Bundestagu gjerman ata u paralajmëruan se po ta hidhnin në mënyrë të njëanëshme këtë hap, do vononin integrimin e Shqipërisë dhe do shtynin konferencën e parë ndërqeveritare (hapjen reale të negociatave) mes Tiranës dhe Brukselit.

Prishja e marëveshjes/ A ka nisur thyerja e Ramës me ndërkombëtarët (deklaratat)

Rama tha se jemi vend sovran dhe kodi zgjedhor lokal nuk mund të bëhet pengesë për integrimin e vendit. Pak ditë më parë mori përgjigjen nga Bundestagu se ndryshe nga Maqedonia, Shqipëria nuk dihet kur do ta zhvillojë konferencën e parë ndërqeveritare për shkak të projektligjit për mediat on line dhe ndryshimeve kushtetuese.

©Lapsi.al

 

13 Comments

 1. Kete here do lozi lojen me duar ne xhepa , kjo loje fuksionon keshtu!kush kapet me duar ne xhepa ,kundershtari te merr cfar kemi ne xhepa ,ne kohen tone nga qe skishim gje I grisnim astarin ,kur te fuste duart dikush ,pasi te te kapte me duar ne xhepa ,kapte direkt ate mikun ,prandaj edhe ky pafillua I gjate kur te kapi Kujten dhe Merrizin me duar ne xhepa do te marri vetem kallamunxen, te atyre dhe timin , prandaj kesaj here te bej cfar te doje hurin ka nga pas ai dhe zagaret dhe bucet qe e rrethojne.

 2. KETO GENJESHTRAT E EDI RAMES JANE NJE LLOJ SI AJO GENJESHTRA E MERO GELBAZA KELLIRES,KUR JA PUBLIKOJ DOSJEN E EDI RAMY KUR KRISTAQI U FUT NE SHTRATIN E EDI RAMES DHE JA BERI NJE VELLA ME SHUME GREG KR RAMEN ,MERO GELBAZA THOTE KETE DOSJE DHE DOKUMENTAT ME FAKTE ME DHA SALI BERISHA HAHA HAHAH

 3. ÇA DO GRABISI KY PIDH MOTRE , KETE E PRET BURGU POR PO E KRUAJTI SHUME EDHE VDEKJA NUK ESHTE LARG . KY PIDHROPSH KA MARRE FUND DHE DO LAJE HAQET NDAJ KETIJ POPULLI .

 4. YMER GELBAZA DO TE MAR TITULLIN -YMER LETRA HIGJENIKE E DOKTORIT DHE PIKTORIT thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA U PERDOR SI LETRA HIGJENIKE NGA DOKTORI,PASTAJ KUR E SHQELMUAN NGA ATY IKU TE PIKTORI EDHE ATY ME ROLIN E LETRES HIGJENIKE

 5. Ne 30 vjet vetem nje njeri ka vjedhur zgjedhjet ne shqiperi,1996,2009,2011 dhe ky quhet salih karaxhic berisha kryetari i klanit famekeq shqiptar-serbo malazez-kosova i quajtur Trusti i Geshtenjave qe shkatarruan vodhen pronen publike,vrasjet politike,veprimtaria ne drograt heroine kokaine canabis simboli i tyre Lazarati,thyerja e embargos duke derguar nafte e arme ne serbi,piramidat ku i vodhen ketij populli parane e gjakut te tyre,grushti i shtetit 1998 mbas vrasjes se Azemit nga ky Klan,te gjitha te dokumentuara,gerdeci dhe 21janari ku u vrane mbi 30 qytetar u plagosen 370 te tjere,prandaj o shpellkare mediatike beni nje analize ketyre pastaj vazhdoni te hani supen e salihut te qete

  1. Ik mor te qifsha robt. Saliu e hengri para 8 vjetesh e nuk e votuan me per ato qe beri keq. Ju akoma do vazhdoni ti bini fyellit “fajin e ka Saliu”? A e kupton(i) sa idiote e robqira jeni?

   Qelbanik burre, te qifsha rracen.

 6. Sali Berisha: ndyrësirë, qelbësirë, orgji, kërmë, lëtyrë, vrasës, narkotrafikant, drogaxhi, hajdut… janë fjalët më të përdorura prej tyre.

  Sali Berisha, një mjek i djallëzuar zemre e di mirë se materiali i servirur si ushqim për njerëz që mendojnë nga mesi e poshtë, pra me instikte, u ngjall frikën kundërshtarëve politikë. Prandaj, duke nisur që me shkrimet anonime në RD-në e viteve ’90 e deri më sot sa ishte në Kuvend, nëpër media e rrjete sociale, u ofron militantëve dhe të ngjashmëve çorbën që e kanë dëshirë ta mbllaçisin e ta përshtyjnë edhe më fort se ai.
  Ti me emrin J te ka perdhunuar trute salihu o loqja e majte e tij,mamin ta perdhunoje,ty dhe babin ju ka pedhunuar trute,e kupton sa kar qe je ai ka vrare njerz ti thua e pagoi me vote,Ai dhe ju shpellkare duheni djegur me napalm qe mos te mbini me ne kete toke o shpellkar

 7. Rindërtimi i skenës së minutave të fundit, dialogu i Berishës me Hajdarin në zyrën e tij për herë të fundit, dëshmia e Genc Pollos që e përcolli në korridor, telefonata e një miku të familjes së Berishës, B. Daja, që e ka nxjerrë Azemin në rrugë për t’u përballur në pritën e zjarrit, me porosi të Berishës, janë pika kyçe, që kërkojnë një proces rihetimi dhe rigjykimi, nisur nga motivi pse u vra Azem Hajdari.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu