• |
ide | kryesore

Qipro irritohet me BE, veto sanksioneve ndaj Bjellorusisë nëse nuk i vendosen edhe Turqisë

-Instant, Arkiva, Planet

Qipro është në një situatë delikate në Mesdheun Lindor mes tensioneve të Greqisë e Turqisë.


Këtë javë do të mbahet samiti i BE dhe Qipro duket se është irrituar me qëndrimin e Unionit duke kërcënuar me votë.


Po në këtë Samit do të diskutohen sanksionet për 40 zyrtarët bjellorusë, por Qipro ka vendosur veto për to në rast se nuk merren masa sanksionuese edhe për Qipron.

Ishulli në Mesdheun Lindor pretendon se Turqia po i shkel të drejtat sovrane në detin e saj. Por Borrell ka garantuar se sanksionet ndaj Turqisë do të jenë një pikë e rëndësishme e diskutimeve, dhe se BE e mirëkupton pozicionin e Nikozias zyrtare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu