• |
ide | kryesore

Përgjimet e çështjes Suarez: ‘Corriere’ publikon dialogjet, avokatja e Juves “janë jashtë kontekstit dhe jo të plota”

-Instant, Sport

Juventus nuk është nën hetim, por pozicioni i tij në lidhje me cështjen e nënshtetësisë italiane të Luis Suarez mund të përkeqësohet. Kjo të paktën sipas Corriere della Sera që ka publikuar përgjime të reja në lidhje me dialogjet e kryera mes avokates Maria Turco, që përfaqëson bardhezinjtë, e drejtorit të përgjithshëm të universitetit të Peruxhias Simone Olivieri. Sipas asaj që bën të ditur e përditshmja, avokatja e studios së Luigi Chiappero ka telefonuar të paktën tre herë kreun e universitetit për të përshpejtuar kohët e provimit të uruguajanit fillimisht fiksuar për në 22 shtator e pastaj afruar në 17. (kontakte të konfirmuar nga vetë Turco që ka dhënë edhe versionin e saj të fakteve).


Pjesëmarrje në korrupsion për një veprim në kundërshtim me detyrat zyrtare: ekziston edhe ky krim midis atyre që akuzohen për rektoren e Universitetit për të Huaj të Peruxhias Giuliana Grego Bolli në kontekstin e provimit të dhënë nga sulmuesi i Barcelonës Luis Suarez. Kjo është shkruar në njoftimin e garancisë dërguar nga Prokurori Publik. Rektorja – e mbrojtur nga avokati David Brunelli – nuk është thirrur ende nga prokurorët për t’u marrë në pyetje. Gjatë kontrolleve të kryera dje nga policia financiare në shtëpinë e Grego Bolli, u sekuestruan telefoni celular dhe PC, që tashmë i janë kthye pasi hetuesit morën kopjet e përmbajtjes së tyre.


Në çështjen Luis Suarez, ka ndërhyrë avokatja Maria Turco, përfaqësuesja e Juventus, që organizoi provimin e uruguajanit në Universitetin për të Huajt në Peruxhia dhe që përfundoi në qendër të stuhisë për përgjime në të cilën ajo bëri marrëveshje për përshpejtimin e procedurës: “Në detyrat e mia ligjore e vura Luis Suarez në kontakt me Universitetin për të Huajt e Peruxhia – shkruan ajo në një shënim – Fjalët e mia, të marra nga përgjimet, raportohen jashtë kontekstit dhe jo të plota: në fakt, unë shpreha qartë kërkesën që procedura të zhvillohej ‘në prani’ dhe pa asnjë lloj trajtimi të vlerësimit në krahasim me ndonjë kandidat tjetër “.
Sa i përket komunikimeve midis Juve, Suarez dhe Universitetit, avokatja Turco specifikon: “Ky aktivitet kontakti gjendet në postat elektronike mes stafit të lojtarit dhe universitetit, në të cilin, për mirësjellje, e nënshkruara është në cc (kopje e njohurive), por jo marrës. Në komunikime të tjera, me të njëjtën përmbajtje, unë fola me Shërbimin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare Erasmus & Mobility të të njëjtit Universitet për të marrë dhe transmetuar informacionin burokratik në lidhje me ofrimin e kursit në internet dhe çdo regjistrim pasues për provimin në fjalë ”.

Në fund, avokatja e klubit të Juventusit nënvizon se “siç dihet në lajme, lojtari nuk është regjistruar në Itali dhe klubi që, në atë fazë, ishte interesuar për të, ndryshoi më pas në mënyrë të qartë objektivat e merkatos”. “Unë mbetem në dispozicion të Autoriteteve kompetente, ku ata e gjykojnë, për të bërë qartësi të mëtejshme – përfundon ajo – në punën time profesionale”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu