• |
ide | kryesore

SHBA nuk e njeh Lukashenkon si president të Bjellorusisë

-Instant, Arkiva, Planet

SHBA-ja nuk mund ta konsiderojë Aleksandër Lukashenkon si presidentin e zgjedhur ligjërisht të Bjellorusisë, tha sot Departamenti amerikan i Shtetit, pas betimit të tij të fshehtë për një mandat të gjashtë.


“Zgjedhjet e 9 gushtit nuk ishin as të lira dhe as të drejta. Rezultatet e njoftuara ishin të manipuluara dhe nuk japin asnjë legjitimitet”, tha një zëdhënës i diplomacisë amerikane në një deklaratë.


Alexander Lukashenko, rizgjedhja e të cilit po kundërshtohet shumë nga protesta masive, u betua papritur sot në një ceremoni që u bë publike vetëm më pas.

Njoftimi menjëherë ndezi një protestë të re të opozitës në Minsk.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu