• |
ide | kryesore

Besimtarë dhe imamë në protestë para Kryeministrisë për Genci Ballën, policia ndalon disa prej tyre

Arkiva, Lajme, Të fundit

Policia e Tiranës ka ndaluar disa besimtarë dhe imamë, që do protestonin para Kryeministrisë, për imamin Genci Balla. Besimtarët myslimanë ishin mbështetës të imamit të vetëshpallur, Genc Abduddahim Balla dhe do të protestonin për të kundërshtuar urdhrin e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, që ka firmosur mbylljen e Ballës në regjimin e posaçëm “41 bis”.Ndërhyrja e policisë ka ardhur pasi protestat dhe grumbullimet masive në këtë kohë pandemie përbëjnë shkelje të ligjit.  Balla është dënuar me 17 vjet burg, pasi u arrestua në 2014 nën akuzën se rekrutonin “ushtarë” shqiptarë për luftën në Siri.9 Comments

 1. Unë me një buzëqeshje i thashë: “Bacë ne do hyjmë gjithnjë aty ku njerëzit na duan”. I hipim makinës dhe pamë se Pallati i Kongreseve ishte rrethuar me 300 forca policie, që Azem Hajdari të mos hynte brenda. Për ti rënë shkurt, ne të armatosur e çamë postbllokun dhe e futëm Azem Hajdarin në sallë.

  Byroja politike akoma nuk kishte arritur në sallë. Pasi hymë në sallë gjeta ca lepuj të Partisë Demokratike që ishin rreshtuar në rreshtat e parë e po prisnin byronë. Njërin prej tyre e kapa, e çova me dhunë dhe aty ula Azemin. Pastaj shkova e kontrollova nëse ishte parashikuar në protokoll që të fliste dhe Azem Hajdari. Normalisht nuk ishte parashikuar. Me mjete “demokratike” e shënuam që Azemi do merrte fjalën i treti.

  Pas 12 minutash mbërriti byroja, me një pamje si të Adil Çarçanit me shokë, ku mbërriti Tritan Shehu me ish-sigurimsat, pastaj mbërriti dhe Sali Berisha. Pasi folën dy kryetarët e byrosë, i treti e mori fjalën Azem Hajdari. E bëra gjithë këtë përshkrim për t’iu treguar pjesën e fjalimit të Azemit.

  Azemi iu tha: “Dëgjoni ju tavolinë e krekosur dhe e dhjamosur me një popull fukara dhe të rrënuar nga komunizmi. Unë jam Azem Hajdari, djali i Shpend Hajdarit. Baba im ka qenë komunist dhe unë e kam për nder që jam i biri i tij. Por në vitet 90’ unë i rrëzova idealet e babës tim, e rrëzova Enverin. Por sot ka një fatkeqësi kombëtare, që ju i keni dhe vazhdoni ti keni ato ideale që kishte baba im. Ky është turp dhe tradhti kombëtare. Kjo nuk është PD-ja që populli donte ta kishte në pushtet. Kjo është një ngjallje dhe pasurim i komunizmit”.

  Më pas salla u ndez dhe të gjithë i puthnin duart Azemit. Kjo ishte goditja e parë agresive në vitin 1994 në Pallatin e Kongreseve.

 2. Pavaresisht cfare jane keto, gjyqi i ketyre ka qene i mbytur me shkelje procedure, anesi te shfaqur te gjyqtareve, presione gjithfaresh, si dhe masa e denimit e pajustifikueshme. Gjyqi duhet ribere dhe drejtesia te vendoset. Jane te urryeshem si njerez por kjo nuk do te thote se duhet te vdesin ne burg.

 3. Kryeministri Ilir Meta e aprovoi këtë premtim me kontratë. Në Tepelenë kishte shumë dyshime, se ai tipi në krah nuk ishte fare italian, por një durrsak që fliste italisht. Por më në fund u muar vesh që ishte italian. Ishte Francesko Beketi. Falë firmës së Ilir Metës mbi marrëveshje, magjia e Vjosës u prish dhe ai nuk mund të ishte më lumi i vetëm i fundit i egër i Europës.

  Prej asaj kohe kanë kaluar 20 vjet. Beketi bëri sikur punoi, Qeveria bëri sikur e dënoi, por kantieri mbeti aty.

  Ilir Meta dhe Sali Berisha u bënë avokatët e tij publik, kur Qeveria e paditi për evazion fiskal për Kalivaçin dhe e fitoi gjyqin ndaj tij. Biles Arbitrazhi e ka dënuar Beketin me një detyrim prej 8 milionë euro që duhet t’ia kthejë shtetit shqiptar.

  Për të kompensuar dëmin, ai fabrikoi një gjyq tjetër arbitrazhi për mbylljen e aktivitetit të televizionit të tij, si pasojë e këti procesi penal, dhe ka fituar një shkallë të tij falë ndihmës së Ministrisë së Drejtësisë së Ilir Metës, e cila fshihte kërkesat e ardhura nga Interpoli, që pyesnin a është në kërkim ky person, apo jo.O shpellkar comte,kur salihu të perdhunoje trute qe ajo kurva te polli ti salihun prandaj e mbron o shpellkar

  1. Ndersa ti o qytekar i nderuar nga fshatrat e thella te Shqiperise, harron se Beccheti i ka kushtuar taksapaguesve shqiptare me shume se pandemia

 4. nuk ju kan mbyt muslimanet ne borxhe e nuk ju kan bere te merni malet nga syt kembet…e as ju kan shit si skllever te mema madhe… hehe nuk keni pare asgje akoma… po femijet tuaj do shohin me shume..e ju do kenaqeni pa dyshim akoma dhe me shum..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu