• |
ide | kryesore

Naftë pa taksa, jahti i oligarkut rus rikthehet sërish në Sarandë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Jahti më i madh në botë ka zbarkuar sërish në Sarandë. Saling Jaht A, në pronësi të milardierit rus Andrey Igorevich Melichenko ka një gjatësi prej 143 metër dhe ka kushtuar plotë 500 milion dollarë. Super jahti luksos ka mbërritur pak minuta më parë në Sarandë, dhe nuk dihet se sa do të qëndrojë. Kjo është e disata herë që Saling Jaht A vjen në Shqipëri, zakonisht ndalesat e tij janë për furnizim me karburant pa taksa.


4 Comments

 1. Unë me një buzëqeshje i thashë: “Bacë ne do hyjmë gjithnjë aty ku njerëzit na duan”. I hipim makinës dhe pamë se Pallati i Kongreseve ishte rrethuar me 300 forca policie, që Azem Hajdari të mos hynte brenda. Për ti rënë shkurt, ne të armatosur e çamë postbllokun dhe e futëm Azem Hajdarin në sallë.

  Byroja politike akoma nuk kishte arritur në sallë. Pasi hymë në sallë gjeta ca lepuj të Partisë Demokratike që ishin rreshtuar në rreshtat e parë e po prisnin byronë. Njërin prej tyre e kapa, e çova me dhunë dhe aty ula Azemin. Pastaj shkova e kontrollova nëse ishte parashikuar në protokoll që të fliste dhe Azem Hajdari. Normalisht nuk ishte parashikuar. Me mjete “demokratike” e shënuam që Azemi do merrte fjalën i treti.

  Pas 12 minutash mbërriti byroja, me një pamje si të Adil Çarçanit me shokë, ku mbërriti Tritan Shehu me ish-sigurimsat, pastaj mbërriti dhe Sali Berisha. Pasi folën dy kryetarët e byrosë, i treti e mori fjalën Azem Hajdari. E bëra gjithë këtë përshkrim për t’iu treguar pjesën e fjalimit të Azemit.

  Azemi iu tha: “Dëgjoni ju tavolinë e krekosur dhe e dhjamosur me një popull fukara dhe të rrënuar nga komunizmi. Unë jam Azem Hajdari, djali i Shpend Hajdarit. Baba im ka qenë komunist dhe unë e kam për nder që jam i biri i tij. Por në vitet 90’ unë i rrëzova idealet e babës tim, e rrëzova Enverin. Por sot ka një fatkeqësi kombëtare, që ju i keni dhe vazhdoni ti keni ato ideale që kishte baba im. Ky është turp dhe tradhti kombëtare. Kjo nuk është PD-ja që populli donte ta kishte në pushtet. Kjo është një ngjallje dhe pasurim i komunizmit”.

  Më pas salla u ndez dhe të gjithë i puthnin duart Azemit. Kjo ishte goditja e parë agresive në vitin 1994 në Pallatin e Kongreseve.

  1. Jo, nuk ka ligj nderkombetar por ka ligj shqipetar. Rama i ka hequr te gjitha taksat naftes per jahte per te favorizuar oligarkun Kastrati qe ka eskluziven e shitjes se naftes of shore. Cmimi eshte 50 Euro/Cent nderkohe qe ne greqi eshte 1 Eur dhe ne Itali 1.2.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu