• |
ide | kryesore

Sulmi i sotëm tek Charlie Hebdo, çfarë është zbuluar deri tani

Arkiva, Planet, Të fundit

Një hetim anti-terrorizëm ka filluar në Francë pasi dy persona u plagosën rëndë në një sulm me thikë pranë ish zyrave të gazetës satirike Charlie Hebdo në Paris.

Media franceze raportoi se dy të dyshuar janë arrestuar.


Selia e policisë së Parisit tha se jeta e viktimave nuk ishte në rrezik dhe se askush tjetër nuk u plagos.

Një burrë thuhet se kishte veshur rroba me gjak dhe mbante një thikë ose hanxhar të madh kur u arrestua afër Place de la Bastille në Parisin lindor menjëherë pas sulmit, tha policia. Media franceze njoftoi se një i dyshuar i dytë ishte arrestuar pranë stacionit të metrosë Richard Lenoir.

Të gjitha shkollat ​​në zonë u mbyllën si një masë sigurie. Një paketë e dyshimtë e gjetur në zonë u shqyrtua nga ekspertët e policisë dhe u zbulua se nuk përmbante asnjë pajisje shpërthyese.

Zyra e prokurorëve të anti-terrorizmit të Francës tha se ajo kishte hapur një hetim për tentativë vrasjeje në lidhje me një ndërmarrje terroriste.

Radioja France Info tha se viktimat ishin një burrë dhe një grua të punësuar në një kompani prodhimi TV, Premières Lignes, me qendër në të njëjtën ndërtesë me ish zyrat e gazetës. Stafi tjetër tha se ata po qëndronin jashtë kur u sulmuan nga një burrë që mbante një thikë.

Raportet e hershme thanë se katër persona ishin plagosur, por policia më vonë ndryshoi shifrën në dy.

E paqartë mbetet se çfarë e motivoi sulmin në kohën e drekës të premten, shkruan Lapsi.al. Charlie Hebdo është zhvendosur nga adresa e saj e mëparshme në rrugën Nicolas-Appert, që nga sulmi nga ekstremistët islamikë në 2015 në të cilin disa nga personeli i saj editorial, përfshirë disa nga karikaturistët më të njohur të FRANCS, ishin midis 12 personave të vrarë, shkruan prestigjiozja britanike, The Guardian.

Gjyqi i 14 të dyshuarve të akuzuar për përfshirje në vrasjet e Charlie Hebdo, të kryer nga vëllezërit Saïd dhe Chérif Kouachi, dhe përfshirjen në një sulm të mëvonshëm ndaj supermarketit kosher Hyper Cacher, është duke u zhvilluar në Paris.

©LAPSI.AL 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu