• |
ide | kryesore

Opozita në zgjedhje, përtej karriges së Lulit dhe Monikës

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Që kur Edi Rama vendosi në mënyrë sa tinzare po aq edhe brutale të ndryshojë rreguallat e lojës zgjedhore duke penguar koalicionet, opozita është kapluar nga një dilemë: A duhet të garojë së bashku apo e veçuar në garën e 25 prillit.


Lexo me tej:


Koalicionet/ Çfarë duhet të dini mbi ndryshimet kushtetuese

Përpara PD, LSI dhe partive të tjera aleate janë shtruar disa dilema.

Njëri version është që të hyjnë të gjithë në një koalicion të madh duke shmangur çuarjen dëm të secilës votë opozitare. Kjo logjikë niset nga fakti se edhe në vitin e vet më të mirë, në 2017, kur me ndihmën e bandave dhe parave Rama mori 74 mandate, ai nuk e kaloi dot 48% të mbështetjes elektorale. Pra sot, katër vite më pas, kur po mbyll një cikël që filloi me rënien e Saimir Tahirit dhe po përfundon me një borxh katastrofik dhe papunësi të shtuar, Rilindja e vetme nuk do të kishjte asnjë shanc teorik përballë një opozite të bashkuar.

Loja me koalicionet/ Qarqet që humbet PS nëse opozita del e bashkuar

Një tjetër version është ai i mosfutjes në një listë i PD dhe LSI, për shkak të alergjisë që ky fuzion mund të krijojë tek elektoratet respektive. Pra, sipas tij, dy partitë e mëdha të opozitës duhet të dalin në zgjedhje me lista të vçanta, duke i dhënë më prioritet ruajtjes së identitetit politik, çka nuk do të favorizonte thesin e madh numerik të ruajtjes të çdo vote, por do të mobilizonte sejcilin zgjedhës të partive të veçanta.

Një nënversion i këtij obsioni të dytë do të qe edhe ai për të krijuar dy koalicione opozitare, njëri me profil më të djathtë dhe tjetri me theks më majtas, për të mbledhur aq sa mundet nga të zhgënjyerit e PS-së që i pranon edhe vetë Rama që sot janë të shumtë.   

Në teori, për këdo nga këto zgjidhje nuk mund të thuhet as se është më perfektja, as se është e gabuar.

Sejcila prej tyre ka një logjikë të fortë mbështetëse. Por edhe dalja të bashkuar edhe dalja veç e veç, kanë një sekret. Ato nuk mund të bëhen thjeshtë për llogaritë meskine të Lulit apo Monikës, se ku fitojnë një mandat më shumë apo ku do të kenë një deputet më pak.

Vendimi që do meret, nuk duhet të jetë një kulisë e politikës për politikë, i vendosur në çastet e fundit, por pjesë e një debati të hapur dhe të gjërë publik. Ai duhet të ketë një refren dhe një motiv të vetëm: si bëhet më i sigurtë rrëzimi i autokracisë.

Pra lajtmotivi i të gjithë opozitarëve nga sot e deri në zgjedhje, nuk mund të jetë më se kush është i majtë e kush i djathtë, kush njeh 28 nëntorin apo kush 29, kush do shëndetësi falas dhe kush me pagesë, cili do dominojë Beratin apo Shkodrën.

Ndasi të kësaj natyre, që do të qenë normale në kohë të zakonshme, bëhen të papërfillshme me strategjinë që ka zgjedhur opozita që prej shkurtit 2019, kur ndërrmori hapat ekstremë të djegjes së mandateve dhe më pas të bojkotimit të zgjedhjeve vendore. E gjithë kjo rrugë radikale, që u shoqërua me protesta të dhunshme dhe bomba molotov, pati një justifikim, atë për të shembur regjimin autokratik.

Në çdo rast tjetër ajo do të qe absurde dhe e papranueshme.

Prandaj, për të qenë seriozë me zgjedhjen radikale të një viti e gjysëm më parë, si PD dhe LSI duhet ti qëndrojnë besnikë deri në fund asaj. Ata nuk mund të humbin për hir të kalkulimeve të vogla, qëllimin primar, përmbysjen e Ramës.

Vetëm në këtë prizëm duhet zhvilluar debati nëse do të dalin në zgjedhje me një koalicion të përbashkët apo me dy të ndryshme. Për këtë gjë, mbi të gjitha, i detyrohen jo vetëm elektorateve të tyre, por edhe asaj mase shumë më të gjërë që është neveritur nga kjo farë banditësh dhe kleptokratësh.

Ilir Meta hedh dyshime për një pakt të fshehtë Basha- Rama 

Dhe pikërisht për këtë, së pari, ata duhet të debatojnë e më pas të vendosin me diskutim të gjërë dhe të hapur, mbi mënyrën si do të shkojnë drejt 25 prillit. Dhe mbi të gjitha, qoftë së bashku, qoftë të veçuar, duhet të nënshkruajnë paraprakisht një kontratë, ku çdo palë angazhohet të mos bashkohet pas zgjedhjeve me Ramën. Vetëm në këtë mënyrë, çdo zgjedhje taktike që mund të bëjnë, nuk e korupton qëllimin kryesor që i kanë vënë vetes dhe të cilit pretendojnë se i qëndrojnë ende.       

©Lapsi.al

21 Comments

 1. YMER GELBAZA DO TA FUNDOS EDI RAMEN ME NJE DOSJE SE ZAHO ESHTE OSEI KUJTIM GJUZIT OSE BATON HAXHIUT-E KA BERE ME GREG KRISTAQ RAMEN thotë:

  EDI RAMA ESHTE I MBARUAR DHE TURPERUAR ,ANDI JU KUJTOHET KUR YMER GELBAZA KELLIRA JA PUBLIKOJ DOSJEN EDI RAMES SE SI KRISTAQI E KISHTE VEGLEN ME TE FORT SE EDI RAMA DHE JA BERI NJE VELLA ME SHUME GREG KRISTAQ RAMEN ,DHE KUR YMER GELBAZEN R SHQELMUAN NE KOKE DHE NE BOLE CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMA ,NE ATE KOHE YMER GELBAZA KELLIRA E LEPIJKE NE BY**TH SALI BERISHEN,KAM DYSHIME SE YMER GELBAZA DO TE PUBLIKOJ EDHE NJE DOSJE PER EDI RAMEN. SE ZAHO OSE ESHTE I KUJTIM GJUZIT OSE I BATON HAXHIUT

 2. ELISA SPIROKARI MOS SHKRUAJ KETU TE LAPSI.al POR IK BERJA NJE GOJORE EDI RAMES DHE KTHEJ €5 MILION EURO QE I VODHE TE DOGANAT

 3. Bushati ore ti komentues i paguar per nje karamele eshte gazetari me pergaditur ne vendin tone prandaj gjithmon ata qe gjykojne dhe i bien drejt gjthckaje nuk jan te mirpritur nga te semuret e paguar nga partit dhe te semuret mendor, prandaj se komenton drejt dhe ndiqet me endje dhe kurrshtje dhe nga ana e te semureve te qiftit Edvin shpifaraku.

  1. Qamush. Si i tha atehere Bushati opozites ne 2019 ne kohen e molotovit. Dilni ne shesh se nderkombetaret ne fillim do shikojne pastaj do te reagojne. Nuk ndodhi asgje. Pati tym dhe zjarr po populli rrinte ne shtepi dhe shikonte spektaklin. Nje deshtim total i nje gazetari qe nuk kerkoi asnjehere ndjese.

   1. Po ku është faj i Bushatit këtu? Ai tha dilni që të reagojnë ndërkombëtarët. Ndërsa populli, si thua edhe ti, mbeti në shtëpi dhe nuk doli.
    Pra është e justifikueshme pse nuk ndodhi asgjë.
    Për mendimin tim ska bërë ndonjë parashikim të gabuar, por më shumë më ngjanë si një thirrje me shpresë ndaj një populli që po i zë ***** kallo duke ndenjur ulur dhe duke parë se si po nëpërkëmbet.

 4. Politika ne pergjithesi nuk plotesoi asnje kusht nga ato qe kerkonte mileti dhe tani dridhet e perdridhet sikur do beje namin me lista te “hapura” por qe faktikisht me te mbyllura nuk mund te behet . Sistemin nuk e ndryshoje , votimin elektronik nuk e vuri , politiken nga drejtimi i zgjedhjeve nuk e largoi , numurimin elektronik nuk e futi , kompetencat e kryetarit nuk i dobesoje por perkundrazi , kriminelet jane po aty , injorantet i vuri ne poste kyçe drejtuese , statusin e nenpunesit nuk po e zbaton , drejtesine e shkaterroi me keq , droga lulezoi si ne kolumbi dhe boset e droges jane pjese e klanit te tij ….etj . Prkatikisht politika beri gjithçka kunder vullnetit te popullit , kunder demokratizimit te vendit dhe kunder prosperitetit . Per kete eshte fajtore e gjithe klasa politike por ne veçanti dhe barren kryesore te fajit e ka i gjati ine . Ky e shkaterroi totalisht kete vend , ky ngriti ne pjedestal krimin dhe kiminelet dhe vuri drejtues injorantet dhe lekakulot . Edhe ajo pjese e inteligjences se vendit qe mund te bente dallimin u detyrua ose te largohej ose te hesht , edhe kur ndokush merr guximin dhe flet jane televizionet qe e bejne te “heshtin” sepse ky i ka kap te gjitha .
  Ne nje vend demokratik eshte shtresa e mesme ajo qe te le te kuptosh se ku je , çke bere dhe se ku do shkosh . Eshe shtresa e mesme ajo qe udheheq ekonomine dhe njerezine ne drejtimine e duhur . Ky edhe kete shterse e shkaterroi totalisht , varferine na e beri mikun me te ngusht te shtepise , vendin e çoi drejt amerikes latine o shume i pasur ose varferi dhe lufto per buken e gojes çdo dite . Me pak fjale , i gjati ine duhet te largohet jo vetem nga drejtimi i shtetit por duhet te largohet komplet nga politika . Burgu duhet te jete shtepia e tij e ardhshme . Persa i perket koalicioneve une jame i mendit qe opozita nuk duhet te dale e bashkuar sepse ka perçarje brenda saj dhe njekohesisht humbasin shume vota personaleqe i marrin individet dhe jo partite . Mendimi im eshte qe opozita te dale me tre koalicione paralele , PD me disa partiçka te vogla , LSI me greket dhe ndonje parti tjeter , dhe partite e tjera PDIU +PR +PAA + te gjitha partite e tjera opozitare . Grupimet mund ti diskutojne se bashku , Une mendoj se keshtu perthithet komplet vota opozitare dhe se cili me vone merr plesen sipas kontributit qe ka dhene . Njekohesisht mendoj se nuk ka vend per mosbesim midis partive dhe drejtuesve te partive , me e rendesishmja eshte largimi i kuçedres mqe ka zaptuar gjithçka . Une nuk e di sesi jane marredheniet midis kryetareve te partive opozitare por nese jane ne ate gjendje qe nuk kane shume besim tek njeri tjetri une ju them se nuk shkohet ne lufte duke pasur frike armikun dhe aq me keq kur me frike se armikun ke mikun . Kryesorja eshte qe i gjati ine dhe sekti antishqiptar i rilindjes te shporret nje here e mire nga ky vend . Une kam shume pakenaqesi edhe ndaj opozites dhe kisha vendosur te mos votoja , por per hater te largimit te se keqes , te largimit te kuçedres qe ka zaptuar kete vend po e bej nje sy qorr dhe nje vesh shurdh . Neser , pas largimit te sektit rilindas une perseri do jem “armiku” juaj derisa ju ti keni plotesuar kerkesat me minimale qe kerkon nje popull dhe nje demokraci solide . Tung te gjitheve .

 5. Lulzim Basha kopjon statutin e PPSH të Enver Hoxhës për kandidatët: Të ruajmë unitetin brenda partisë dhe pastërtinë e saj, të ndalohen debatet. Ja masat e ndëshkimit,o bushat bej nje shkrim per kete formatin qe plotesojne kandidatet e pd per deputet qe lulzimja ka nxjerre nga zyrat e pd

  1. Je qe je, na trego ti ndonje debat brenda partise tende qe drejtohet nga edvinja. Dhe nuk e kam fjalen per debatet se si te ndajne placken e grabitur me djersen e “gojes”.

  2. I pakoqja i ores 19:07 nuk rri dot pa ngrene mut, ne ç’ do ore te dites, mjaft qe ti permendesh qenin hajdut,qe po shkaterron vendin me tradhetira, vjedhje e krime. Qen bir kurve.

 6. YMER GELBAZA MOS SHKRUAJ KETU PAEMER-IK FUTJA LLAPEN EDI RAMES SE ESHTE ME DIAHORREA thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA NUK JA LEXO ASKUSH PORT’HALEN TEMA DHE SHKRUAN KETU TE LAPSI.al POR PAEMER

  1. Ke te drejte te mos kuptosh o katnar, aq tru ke se nga ndonje fshat i humbur je. Po dil ndonjehere ne qytet. Shko ne Vlore dhe shih aeroportin e ri dhe portin e jahteve, shiko pak tunelin e Llogarase dhe do arrish te kuptosh shume gjera. Nuk te dalin keto, shiko rrugen e Arbrit, autostrade me 6 korsi. Shko ne Kukes dhe shiko aeroportin tjeter te ndertuar nga rilindoret. Duke shkuar ne Kukes shiko Rrugen e Kombit qe qeverija e meparshme e la te shkaterruar nderkohe qe per keto 7 vite eshte zbukuruar edhe me kioska e me trare. Po nuk te mjaftuan gjithe keto, shiko mjekesine falas dhe spitalet qe jane zbukuruar e te marrin ne qafe nga pamja e jashtme, por jo vetem kaq, por jane mbushur edhe me ilace qe plotesojne nevojat e te gjitheve. Dil ne qytete e shiko se si ndermjet ores 7 dhe 8 te mengjesit, miliona shqiptare dhe refugjate qe kane ardhur te punojne ne Shqiperi, vrapojne te gezuar per ne pune. Shiko dyqanet se si boshatisen nga konsumatoret e shumte, aq sa nuk ia dalin dot t’i furnizojne ne kohe dhe pronaret e tyre detyrohen t’i mbyllin. Shiko pak Tiranen te mbushur me qiejgervishtes qe lartohen cdo dite dhe jo pak, por me qindra. Shiko plazhin e Durresit ku ne vend qe ta besh plazhin ne rere, mund ta besh shume rehat ne beton. Shiko Durresin qe ish-kryetari rilindor e beri nje ataksion turistik dhe pas nja dy mije vitesh, turistet qe do vine ne Durres do thone “Sa paska punuar rilindja dhe cfare mrekullirash ka bere” dhe kete e ka thene vete Gjushi me duart akullore ne nje emision televiziv. Dhe ne fund, shiko drejtesine e re qe po ben namin duke futur te gjithe kriminelet ne burg dhe duke liruar ata qe hane denuar me burgim te perjetshem pasi jane riedukuar mire nga vete rilindja. C’te thuash me? Ka sa te duash suksese te tilla dhe kjo eshte arsyeja qe i shtyn te gjithe te votojne rilindjen e cila kete rradhe duhet te marre 140 mandate dhe te qeverise pa opozite per te bere pune te mira si ato me siper.

 7. ANDI KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZEN KELLIREN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMAZONI, A ESHTE E VERTET SE JU E KENI SHURRUAR NE SURRAT PER TI LARE GJAKUN NGA SURRATI, SA MIRE DO TE ISHTE TE NDODHE QE DIKUSH E SHQELMON EDHE DULLA KOTIN DHE ISA MORINEN

 8. ANDI KUR E SHQELMUAN YMER GELBAZEN KELLIREN CUNAT PROBLEMATIK TE PAGUAR NGA EDI RAMAZONI, A ESHTE E VERTET SE JU E KENI SHURRUAR NE SURRAT PER TI LARE GJAKUN NGA SURRATI, SA MIRE DO TE ISHTE TE NDODHE QE DIKUSH E SHQELMON EDHE DULLA KOTIN DHE ISA MORINEN

 9. ZOTI ANDI BUSHATI,NUK BESOJ SE KANE BYTH DHE SURRAT TE ULEN NE NJE TRYEZE ME JUVE ME AS ,MENTOR NAZARKO,CARLO BOLJA BOLINO,ELISA SPIROKARI,SAIMIR TAHIRI,EDI RAMA DHE LAL DHJERI,HASHIM THACI,BATON HAXHIU ,DULLA KOTI ,DHE CA ZAGAR TJERE,NUKE IMAGJINOJ DOT TE ULENI NJE TRYEZ AS ME MERO GELBAZEN,MEROS EDHE I MBANE GOJA ER BYTH NGA BYTHLEPIRJA QE E KA BERE SALI BERISHES DHE EDI RAMES HAHAHA HAHA EDHE ME AT SURRAT TE SHEMTUAR.KAM DEGJUAR SE MERO GELBAZA DHE BLEDI MANE IKIN DHE MASTURBOJN AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT DHE GRIDA DUMES SI MANJAK TE FRUSTRUAR SEXUAL

 10. Pozicionet politike te opozites se bashkueme:
  Lul Basha. Perfaqesues i se djathtes, po qe se ka problem me bo koalicion me LSI qe eshte edhe me majtas edhe se PS.
  Mona cizmja. Perfaqesuese e se majtes extreme. Po kjo se pengo me bo koalicion me partite antikomuniste te Bashes dhe Mediut.
  Medi Gerdeci. Republikan i djathte, po kjo se pengon te beje koalicion me LSI dhe me Dule Grekun me poshte.
  Duka i krimit. Smeret vesh ca perfaqeson. Merr ca vota andej nga Shijaku dhe Xhafzotaj.
  Nar traktoristi. I pashkolle, ish minister. Smeret vesh ca perfaqeson.
  Dash rakija. Merr vota te selvija dhe AliDemi.
  Idriz Comi. Perfaqesues i ceshtjes came. Nuk shikon problem te beje koalicion me Dule Grekun me poshte.
  Dule greku. Ben cfare ti thote Athina. Do me e shty kufirin e AL ne shkumbin.

  Pastertia figurave te opozites se bashkueme:
  Lul sigurimsi rinasit ka bo shkollen me paret e Soros. Toci kuklles Saliut, per sa kohe qe ky ja mba dosjen ne sirtar. Ju pushua gjyqi se qelloi i semure me grip. Do me luftu oligarket, po i doli se ka pagu cash $670 000 per lobing dhe nuk i ka deklaru. Ka ble nja tre vila kto kohet e fundit, plus asaj qe ka ne Hollande ku mban familjen.
  Mona cizmja. Goca Fatimes qe bonte aborte per 5000 leke. Doktoreshe shkencash. E oma shiste roba te perdorme te qyteti studenti, po pasurine qe ka, e ka te trashegueme nga baba se e ka pas pasanik te modh.
  Medi gerdeci. 30 vjet ne politike dhe mazallah qe shkulet. Nuk u largu edhe kur i plasi Gerdeci. Pinjoll i nje familje te sterlashte me toka ne Butrint.
  Duka i krimit. U akuzu nga doktori si anetar i klanit te Zemunit.
  Dash rakija. 30 vjet ne politike dhe mazallah qe shkulet edhe ky. E gje tape ne 10 te mnjezit.
  Idriz comi. Doganier ne kohe te Nanos.
  Dule greku. Spiun i hapur i Athines.

  1. Pasi ju ke bërë portretin disa emrave të opozitës sipas mëndjes së Mero Gëlbazës, nuk do të bëje keq që të hidhesh tek “lideri” i mazhorancës që Meroja ja ka bërë portretin që me gjyqin që bëri kundër të atit se paska bërë …………..
   Nuk po e shtyj më tej se është një histori sa e dhimbëshme për viktimat, po aq demaskuese për dymetroshin.
   Di ti ndonjë kryeministër në Europën demokratike që të ketë pasur një hytori të tillë ?
   A ka pasur Shqipëria ndonjë kryeministër që të jetë martuar pesë herë e më në fund të krijojë një familje geterogjone në moshën 50 vjeç ?
   Jo më në Shqipëri, por më gjej në Europë ndonjë kryeministër që qoftë edhe në rini të ketë dalë lakuriq në ambiente publike ?
   Përveç Hitlerit, di ti që në Europë, ndonjë piktor apo më saktë një bojaxhi ordiner që të jetë bërë i pari i vendit ?
   Nuk po vazhdoj më tej me marrëzitë e këtij psikopati që komunikon si harbut me të gjithë me një gjuhë ordinere, po na thuaj të paktën një gjë që ka bërë mirë Rama.
   Nuk të vë faj se ka edhe të tjerë si ti e si Spiropali që gjithë politikanët e tjerë veç Ramës ju duken “burrecë”, e nuk e meritojnë të ulen në “karrigen” e pushtetit.
   Sigurisht që ke edhe ti e të tjerë si ti mëndjet tuaja e preferencat tuaja, diktuar nga disa faktorë.
   Dikush për pozicion marksist, dikush si enverist, dikush si kanabist e dikush si anarshist që liberaliznin e shohin lulëzim të imoralitetit e homoseksualizëm.
   Ajo që është shqetësuese e që e vështirson progresin demokratik të Shqipërisë, është tendenca nihiliste për ti bërë njëlloj të gjithë , si në politikë , ashtu edhe në jetën e përditëshme.
   Bukur e me fakte e argumente e analizon Bushati që Rana duhet më së fundi të largohet nga pushteti sepse nuk i ka sjellë asnjë gjë pozitive Shqipërisë.
   Por kur vjen puna tek opozita, e relativizon edhe ate duke përhapur antipati personale se mos në karrigen e pushtetit do të ndodh hataja e do të vijë Basha apo Monika.
   Kërkoi Bushati që në 2017 të vinte në ate karrige Ben Blushi.
   Përse nuk po na e përmend më ate ?
   Ja të gjithë krerët e partive shqiptare na qenkan njëlloj të korruptuar e “banditë” siç i cilëson Lubonja, po gjeni ore të uruar “analistë” një emër që të jetë personifikimi i pa gabueshmëerisë e i përsosuri.
   Jo në fshatin e madh Shqipëri, po gjeni në gjithë historinë e njerëzimit, në gjithë planetin, një mbinjeri që të jetë “PËRSOSMËRIA”
   Evolucioni i zhvillimit të shoqërisë njerëzore ka ardhur gradualisht në mijra vite duke u qeverisur nga persona nga më negativët tek ata më pak negativë e më shumë pozitivë, por jo të përsosur..
   Mekanizmi demokratik i zgjedhjeve politike, nëse do ti përmbahet respektimit të ligjeve e pa abuzime, do të sjellë në pushtet me vota njerëzit më të mirë se të mëparshmit, por jo të përsosurit

 11. Po pse Sali Berisha u detyrua që ta bënte publike me gojën e tij, se ai dhe jo Luli Basha, është pronari i vërtetë I topit të lojës politike dhe elektorale brenda Partisë Demokratike? Sepse me hapjen e listave pas ndryshimeve kushtetuese të 30 korrikut, ose njëri ose tjetri lider mund të kandidojë në një qark. Sali Berisha e ka vendosur veten në Tiranë.

  Nëse edhe Luli Basha do të kandidonte në kryeqytet, atëherë kur të numëroheshin votat në fund meqë qytetarët kanë të drejtë të votojnë këtë radhë cilin kandidat të duan, njëri do të mari më shumë vota se tjetri. Kjo do ti dëmtonte të dy në sytë e demokratëve dhe shqiptarëve, sepse do të zbulohej e vërteta se Sali Berisha është kryetari “de facto”, ndërsa Lulzim Basha është thjeshtë kryetari “de jure” I PD.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu