• |
ide | kryesore

Albin Kurti për takimin në Shtëpinë e Bardhë: U krijua “Jugosllavia e katërt”!

-Instant, Lajme, Të fundit

Kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti u shpreh në fjalën e tij përpara Këshillit të Përgjithshëm të partisë se me paktin me Beogradin në Washington u krijua “Jugosllavia e Katërt” nga kryeministri Koti, që sipas tij rehabilitoi edhe Serbinë përpara ndërkombëtarëve.

“Kjo nuk është gjë tjetër, veçse një përpjekje për Jugosllavinë e katërt siç e kemi thënë ngahera. Ajo nuk po bëhet me ushtri si dikur, por po bëhet me mjete të neoliberalizmit, me rrugë e hekurudha që e nxjerrin Beogradin në Adriatik. Shqiptarët, të Kosovës e të Shqipërisë, në këtë Jugosllavi të katërt, do të jenë vetëm konsumatorë të mallrave serbe, e do të shpresojnë të marrin tarifa rrugore prej kamionave të Serbisë.


Sepse prodhuesit tanë do të mbeten të pambrojtur, e shteti nuk do të ketë mundësi të nxisë ekonominë vendore. Serbia veç këtyre, fitoi edhe rehabilitimin e plotë para syve të Amerikës. Kishte dekada që një president i Serbisë nuk shkonte në Shtëpi të Bardhë, e tash e dërguan dhe e mundësuan këta një gjë të tillë” tha ai.

Për Kurtin tani ka ardhur koha e Vetëvendosjes, prandaj LDK dhe PDK kanë frikë nga populli. “Kemi përballë një pushtet uzurpator, të qeverisë Koti e të kinse-opozitës PDK, të cilët kanë frikë nga zgjedhjet e nga demokracia. Pra, ata që dikur e frikësonin popullin, tash po ju frikësohen zgjedhjeve.

Jo vetëm që s’guxojnë për zgjedhje të përgjithshme, por s’guxojnë as për zgjedhje në komunën e Besianës ku po i vonojnë e po i spostojnë ato. Ata janë të vetëdijshëm se kudo e kurdo që shpallen zgjedhjet, qendrore apo lokale, pushteti i tyre do të zvogëlohet drejt tretjes. Sepse ka ardhur koha e Vetëvendosje!-s” deklaroi ai.

7 Comments

  1. me arrestimin e pjestareve te u,c,k u arrestua nje komb 25,milionesh ishperndare ne bot me llun,imponim,te mbrojm vetmbrojtjen si legjitime dhe kerkojm te drejtat historike demshperblim per padrejtesit, thotë:

   historija 1 shekullollore e padrejtesive ,se fundemi shenoj fundin e vet ,akun qe i ven vulen,dhe fundin e saj,me kufi te pranuar nderkombtarisht nga te gjith gjykaten speciale ,e cila eklipson gjykaten nderkombetare,u arrestuan kreret e luftes ,qe quhet vetmbrojtje kombetare,nga barbaret sllav,keto jan heronjet tan shpetimtaret e kombit,vetmbrojtja mbrohet me ligj nderkombtare,se ka shkak,optimi etnik pa deshiren e nje kombi permes llunes gjenocidit shpopullimit,qe per nje shekull imponoj rezistenc vetmbrojtje,sakrifica gjakderllje,pa te drejt,ku ne baze te ligjeve nderkombetare si komb i shperdare kudo ne bote kemi te drejte n e nje referendumi per peticion per zhvendosjen e akuzes ne gjykaten nderkombtare te te drejtave njerzore ,per krimin historik 1 traktati lozanes ku perfshihet optimi etnik,qe eshte dhe burimi krimeve,historik pasojat historike qe aktoret dhe autoret e kesaj gjendje te vihen perball ligjit nderkombetare,per te cdemtuar historin dhe ven te drejtat ne vend,e kemi mundesin si komb kete te drejte ,per ti treguar botes se bijet e keti kombi cfardo te ken bere ne mbrojtjen e kombit per 1 vit nuk jan per ne banken e te akuzuarve,as si komb per te vuajtur 1shekull por shkaktaret,qe na mbajten me llun nen pushtim gjenocid ,dhe si kemi gje kujt borxh perkundrazi ato shkaktare na detyrohen cdemtimin historik,,un kam besimin se me kete veprim ,ne ,marrin te drejtat tona nderkombtarisht,,dhe nesze drejtesija nuk do thojn fjalen e vet,praktikisht padrejtesija kudo do eklipsojne ,shprehje te natyralitetit njerzore,rreagim vetmbrojtje hakmarrje luft pa front,kudo ne bot se nuk jemi vetem ne te vetmit qe po trajtohemi mizorisht ne bot,por si komb kemi te drejten qe te drejten ta kerkojme dhe mbrojm ne unitet kete na e dha ,i malli zot jo te padrejtit ,per te pasur sukses cdo veprim ka efektin ne kohen e vet dhe kur i kalon rralla behet problem kosto per te gjith

   1. Mire e ke ti, po ky “Kombi” , si fillim duhet te mesoje te shkruaje gjuhen e tij..e pastaj te mesoje qytetarine..Ndihmoje Kombin , meso edhe ti!

 1. Po BE-ja cfare eshte o Albin? A do ti te hysh ne BE? Jo nuk do. Atehere thuaj qe dua te vete-izolohem si Shqiperia e Enver Hoxhes dhe tungjatjeta .Ti nuk do e nuk je i afte te shtrengosh dot bythen e te propozosh nje plan qe i ben shqiptaret konkurrues ne rajon. Me nacionaliste si puna jote nuk ke c’i do tradhetaret.

 2. ALBIN KURTI KRYEMINISTER,DITMIR BUSHATI PRESIDENT I KOSOVES,KOMBI SHQIPETAR DESHIRON,DULLA KOTI SI DEMIN MAXIMAL LE TE MARTOHET ME YMER GELBAZA KELLIRA OSE BATON HAXHIUN thotë:

  DULLA KOTIN E PERDHUNUAN ALEXANDER VUCIC DHE RICHARD GRENELL DHE PASTAJ FIRMOSI QKA JU OFRUA NE TRYEZE

 3. Nacionalizmi social i Albin Kurtit duhet perkrahur. Ne nje situate kur nder shqiptareve nuk ka nje parti me profil te qarte ideologjik e ardhmja eshte e Albinit. Korupsioni, paaftesia,autoritarizmi pakenaqesia popullore i krijojne kushte te mira kesaj Levizje.

 4. me arrestimin e pjestareve te u,c,k u arrestua nje komb 25,milionesh ishperndare ne bot me llun,imponim,te mbrojm vetmbrojtjen si legjitime dhe kerkojm te drejtat historike demshperblim per padrejtesit, thotë:

  historija 1 shekullollore e padrejtesive ,se fundemi shenoj fundin e vet ,akun qe i ven vulen,dhe fundin e saj,me kufi te pranuar nderkombtarisht nga te gjith gjykaten speciale ,e cila eklipson gjykaten nderkombetare,u arrestuan kreret e luftes ,qe quhet vetmbrojtje kombetare,nga barbaret sllav,keto jan heronjet tan shpetimtaret e kombit,vetmbrojtja mbrohet me ligj nderkombtare,se ka shkak,optimi etnik pa deshiren e nje kombi permes llunes gjenocidit shpopullimit,qe per nje shekull imponoj rezistenc vetmbrojtje,sakrifica gjakderllje,pa te drejt,ku ne baze te ligjeve nderkombetare si komb i shperdare kudo ne bote kemi te drejte n e nje referendumi per peticion per zhvendosjen e akuzes ne gjykaten nderkombtare te te drejtave njerzore ,per krimin historik 1 traktati lozanes ku perfshihet optimi etnik,qe eshte dhe burimi krimeve,historik pasojat historike qe aktoret dhe autoret e kesaj gjendje te vihen perball ligjit nderkombetare,per te cdemtuar historin dhe ven te drejtat ne vend,e kemi mundesin si komb kete te drejte ,per ti treguar botes se bijet e keti kombi cfardo te ken bere ne mbrojtjen e kombit per 1 vit nuk jan per ne banken e te akuzuarve,as si komb per te vuajtur 1shekull por shkaktaret,qe na mbajten me llun nen pushtim gjenocid ,dhe si kemi gje kujt borxh perkundrazi ato shkaktare na detyrohen cdemtimin historik,,un kam besimin se me kete veprim ,ne ,marrin te drejtat tona nderkombtarisht,,dhe nesze drejtesija nuk do thojn fjalen e vet,praktikisht padrejtesija kudo do eklipsojne ,shprehje te natyralitetit njerzore,rreagim vetmbrojtje hakmarrje luft pa front,kudo ne bot se nuk jemi vetem ne te vetmit qe po trajtohemi mizorisht ne bot,por si komb kemi te drejten qe te drejten ta kerkojme dhe mbrojm ne unitet kete na e dha ,i malli zot jo te padrejtit ,per te pasur sukses cdo veprim ka efektin ne kohen e vet dhe kur i kalon rralla behet problem kosto per te gjith,kjo eshte e vlefshme per tu analizuar nga nje komb i tere me dinjitet pjekuri ,ne unitet mendimi nga gjitha nivelet njerzore per te vendosur vet per fatin e te drejtave historike,ne unitet mendimi dhe veprimi konform lirive dhe te drejtave njerzore jo klaneve interesave te caktuara,por te natyralitetit njerzor ku te hrejten hakun e don sejili dhe padrejtesin nuk pranon askush,kjo eshte e drejta lirija shprehjes per ta shpreh ,dhe mbrojtur,,ate cfar eshte legjitime baz ligjeve te pranuara nderkombetarisht,tashme flet populli jo perfaqsuesit e tije te vendosur nga tjeret sipas interesave te tjereve,populli nuk njeh interesa korrupsion ligje d standarteshe strategji individi lle kolektivi njohin 1 standart lirit dhe te drejtat qe tashme i anashkalon qeverit dhe perfaqsuesit dhe del e pastert mbi tryezen e gjykates nderkombetare nje sandart e verteta nje kombi lirit dhe te drejtat e dije i kerkon nje komb i tere tani ose do respektohen jepen ,ose ,ky komb nuk ju duron me padrejtesit tuaja,.e dhem me emer te pergjilleshem se po shprehi reflektimin e natyralitetit njerzor nuk don kush padrejtesin dhe sejcili kerkon te drejten e vet nje natyralitet kemi te gjith ,ky veprim po behet me paqe ,ne unitet sipas ligjeve nderkomtare si mendim individual per shqyrtim kombetar,per tju per cjellur organeve ligjore nderkombetare eshte mendim i lir dhe e drejt shprehje pastaj perkrahja dhe raliteti saje ,i takon elites kombetare dhe cdo bashkekombasi ,si rragim unik natyralitet unik rreth lirive dhe te drejtave shekullore mbi tok,edhe ne kemi te drejten te jetojme te kontrollojme pronat pasurit tona nentoksore dhe mbitoksore qe zti mallerishem na si individ dhe kolektiv,po ti kemi keto nuk kemi nevoj te shperngulemi per mbijetes sepse pasurit tona i pergjigjen zgjilljeve tona,tashme u zgjua edhe qorri

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu