• |
ide | kryesore

“Tërmet politik”, Gjiknuri shpërthen në batuta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Lajme, Të fundit

Kuvendi është mbledhur ditën e sotme për të diskutuar propozimet e bëra deri më tani për ndryshimin e sistemit zgjedhor. Në kohën kur kanë mbetur shumë pak ditë nga afati i 1 tetorit kur duhet të miratohen ndryshimet në Kodin Zgjedhor që lidhen me hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve parazgjedhore, drafti i depozituar nga partia socialiste solli jo pak debate mes palëve politike. Një tërmet politik i ka quajtur përfaqësuesi i mazhorancës ndryshimet Kushtetuese, Damian Gjiknuri ndryshimet kushtetuese teksa ka shpjeguar draftin e Ps-së.

“Fjala tërmet politik ka dimensione të shumta. Mirë, lëvizje tektonike politike. Ndryshimi i Kushtetutës ka diktuar një thyerje të traditës së koalicioneve zgjedhore, të cilat do të kenë një qasje tjetër dhe këto janë elaburuar në ndryshimet kushtetuese. Kjo ishte për çështjen e koalicioneve pse e kemi formuluar ashtu. Pra do të thotë dy ose më shumë parti që paraqesin një listë të përbashkët siç është partia politike ashtu është edhe koalicioni.


Ku janë përfitimet e mia si parti politike për t’u futur në koalicion dhe lind problemi si do matet pesha, a do të njihet vota elektorale për të marrë fonde publike. Elektorati është shumë i qartë. Lulzim Basha në Tiranë mund të jetë numër 1, Monika Kryemadhi numër 2…“- u shpreh Gjiknuri.

5 Comments

  1. Kur degjon keto kermat e politikes qe diskutojne te vijne zorret ne fyt . Praktikisht keta po shkaterrojne gjithçka ne kete vend vetem e vetem te sundojne te qete. Edhe ne mbreterite mesjetare nuk beheshin kaq hashiqare ligje te tilla qe perkrahin vetem nje grusht njerezish . Nuk e di ne se ky popull punon me uje apo me gjak ? Por di te them se me kurrizdale e me puthadoras se ne nuk mund te gjesh ne asnje vend . Mbasi premtuan 101 te mira , premtuan 101 ndryshime dhe ne fund , mire qe nuk bene as edhe nje te mire apo ndryshim por po na e “fusin ” sa krahu , biles brryl . Mbas pak kohesh do na shkelin edhe me kembe dhe ne si popull i tredhur do kerrusemi me shume per tu puthur kembet dhe per tu quajtur edhe puthakembes . Duhet te zgjohemi nga letargjia shekullore . Revoluconi eshte shpetimi yne , gijotina eshte shperimi per keto kerma te politikes .

    1. Gkiknuri ish ministri i energjitikës vodhi miliona euro na e servir Rama për të bërë ligje se si duhet të votojmë ndërsa naftëtarët janë në grev urie se janë pa u paguar që do të thotë se fëmijët etyre janë pa bukë kjo është ironia e shekullit dhe talljes me popullin shqiptarë nga Edi Rama dhe ripjerdhja e tij taotaota ,zghiidhja më e mirë është hapu tokë dhe na mer brenda para se. Të votosh partinë e Taulant ballës se ai e ka shpjeguar qart dhe bukur se do më shumë partinë se shqipërinë se partia më bën tëpasur është e reghistruar në vidio në jutub

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu