• |
ide | kryesore

Padije apo gënjeshtër/ Dy shifrat e kundërta që Rama ka dhënë për numrin e të papunëve nga Covid

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Edi Rama dha një shifër të çuditshme sot për impaktin e krizës së koronavirusit në tregun e punës në Shqipëri.


Dy shifra të nxjerra nga goja e kryeministrit nuk përputhen aspak me njëra-tjetrën.


Sot, në një konferencë live në Facebook të titulluar ‘Ekonomia në Fokus’, Rama u shpreh se 33 mijë persona humbën vendin e punës nga kriza që prodhuan masat e marra ndaj Covid-19.

“Për personat që humbën vendin e punës gjatë karantinës, sot kemi një shifër të saktë. Kemi 13 mijë persona ende të pariintegruar, nga rreth 33 mijë që e humbën vendin e punës si pasojë e karantinës. Krahasuar me vendet e tjera, besoj se hyjmë tek vendet që kemi humbur më pak. Sot jemi në kushtet kur janë 1 mln minus në Rumani, apo 45 mijë në Kosovë. Serbia 200 mijë.” – u shpreh kryeministri ditën e sotme.

Por çfarë shifrash jepte Edi Rama 3 muaj më parë?

Më 9 qershor, në emisionin ‘Open’ përballë gazetarëve, Rama shprehej se shifra e personave që humbën punën ishte rreth 70 mijë.

“Deri në fillim të muajit maj, kemi pasur rreth 70 mijë persona që kanë humbur vendin (e punës)” – tha Rama, duke thënë se kjo shifër është dinamike.

Në tre muaj, kryeministri i vendit zgjodhi të përgjysmojë shifrën e personave të cilët kriza e Covid-19 la papunë.

Edhe pse vendet me ekonomi më solide të planetit janë lëkundur para kësaj pandemie dhe kanë deklaruar mijëra e miliona vende pune të humbura, Edi Rama zgjedh të minimizojë shifrat e një dëmi të cilin vështirë se mund ta kontrollojë i vetëm.

Nuk dihet nëse kjo mospërputhje marramendëse shifrash vjen se pse Rama se nuk i shmanget dot patologjisë së tij për të gënjyer me qëllim krijimin e një imazhi të rremë, apo se thjeshtë ai ka qenë i pa informuar kur shpallte ne qershor 70 mijë të papunë që sot i bëri më pak se gjysmën.

©Lapsi.al 

13 Comments

 1. LAPSI.al PRAP E KAPI EDI RAMEN DUKE GENJYER HAHA HAHA-GARANT YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINO JA KANE SHTUAR DOZEN ME SHUME SE SAIMIR TAHIRI OSE PESHORJA ESHTE PRISHUR thotë:

  BRAVO STAFI I LAPSI.al JENI ME TE MIRE DHE ME TE LEXUAR NE TROJET SHQIPTARE

 2. CARLO BOLJA BOLINO INFO PER PUBLIKIKUN DHE TALLET ME YMER GELBAZEN DHE EDI RAMEN thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DHE EDI RAMA GARANT DUKE I MANIPULUAR SHIFRAT KANE KENE DUKE I SHIKUAR FOTOT E ARMINA MEVLANIT NE FACEBOOK ,DHE MEROJA DUKE MASTURBUAR I KA IK TRURI FARE

 3. Aeroporti i Vlorës do të hapë 27 mijë vende pune,premtoi drogaxhiu supermashtrues me brekushe!
  06.07.2018 – Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim me drejtuesit e zyrave të … Kryeministri:
  Ndoshta do na tallni, por kemi punësuar 28 mijë njerëz këtë Vit .Po ate Ditë Këshilli Rajonal për Bashkëpunim
  (RCC) konfirmon se ”Shqipëria hapi vetëm 28 mijë vende pune në harkun kohor 2010-2017.Për të njëjtën periudhë, Maqedonia shtoi 103 mijë vende pune, ndërsa Kosova 85 mijë, bëhet e ditur në raportin e RCC.
  Dhe keto vende pune “jan hapur”ne sektorin publik(pak ne bujqesi),qe ne fakt ishin ndrrim vendesh te milianteve te PD-s me ata te PS-s.Çfar premtimi ka mbajtur deri Tani Edvin Escobar D’Rama?Kryeministri i sapo zgjedhur Edvin D’Rama ne Tetor 2013 premtoi para studentëve rritjen e buxhetit të Arsimit në 5% të Prodhimit të Brendshëm Bruto (GDP),premton se”Do te ndalen edhe bastet online,sepse 700 milion USD shkojne jasht vendit.Mbas 6 vitesh me mashtrime,i ndali,per ti hapur tani perseri!
  D’Rama premtoi,se do te zhdukte krimin vetem ne 100 ditet e para te qeverisjes.Po ndodhi e kunderta,kriminaliteti u shtua,dhe droga u shumfishua.Dhe jo vetem kjo,por edhe vete Ministri i Brendeshem u implikua me bandat e droges.E njejta gje ndodhi edhe me ministrat pasardhes,Xhafaj dhe Lleshi.Rama premtoi 300 mije vende te reja pune per mandatin pare dhe 250 mije vende pune ne mandatin e dyte!Pese(5) miliard Dollare investim,dhe 70 mije te punesuar do te premtonte(mashtronte)per Portin e Karpenit Ministrja Milva Ekonomi ne Korrik 2016.“Rilindja”ka premtuar mbi 600mije vende te reja pune,por ne te vertete ka ndodhur e kunderta.Prandaj edhe emigrimi i shqiptareve ne kohen e Rames,ka qene me i madhi mbas emigrimit masiv
  1990-1991.Pas mashtrimit te madh vjen rimashtrimi.“Arsimi, buxheti me ulje. Në kulmin e protestave u vendos ulja në 3% të GDP,26/12/2018.Gati 10 ditë pasi studentët nisën protestat duke kërkuar rritjen e buxhetit për arsimin, qeveria ka miratuar një dokument zyrtar që jo vetëm nuk i rrit financimet publike në arsim, por parashikon uljen e tyre në raport me prodhimin kombëtar gjatë tre viteve të ardhshme.Bëhet fjalë për projektbuxhetin afatmesëm 2019-2021, të cilin qeveria e ka miratuar në datën 12 dhjetor 2018.
  Sipas draftit, në vitin 2019 shpenzimet publike për arsimin do të jenë 57.9 miliardë lekë ose 3.3% e prodhimit kombëtar. Por, pas këtij viti, buxheti i arsimit do të ulet, fillimisht në 3.2% e prodhimit kombëtar për 2020-n dhe 3% në 2021.

 4. Thoni nje te vertete te ketij vemjes me futyre njeriu dhe po ja bejme hallall te gjitha padrejtesite dhe hajdutlliqet .
  E nisi me premtime absurde dhe utopike , vazhdoi me 3D dhe po e mbyll me mashtrime ordinere dhe idiote .
  Burgu eshte lluks per kete kuçeder .

 5. MERO GELBAZA DHE TEMA -PADISIN EDI RAMEN PER GREG KRISTAQ RAMEN,-TEMA KA PUBLIKUAR SE ZAHO ESHTE I KRISTAQ RAMES thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA DO TA PADITI NE GJYKATE EDI RAMEN ,PSE PO I THOT GREGUN SE ESHTE DJALI I TIJ ,KUR YMER GELBAZA KELLIRA THOTE SE I KA DOKUMENTAT SE GREG ESHTE O KRISTAQ RAMES

 6. Te dyja bashkejetojne me te, edhe padija dhe genjeshtra. Mediat e rajonit pothuajse te gjitha po shkruajn per gafen e tij te radhes qe mund te kthehet ne skandal diplomatik midis shqiperise dhe maqedonise, pasi ka hudhur postuar si status Konianin e Leshnices qe ndodhet ne Maqedoni dhe shkruan Bukurite e Trojeve shqipetare. Deri tani maqedonia zyrtare ka heshtur se po e toleron duke e quajtur mosdije me shume per ta injoruar.

 7. Te marresh seriozisht theniet e ketij horri me pushtet, eshte thjesht marrezi. Pervec atyre lakejve qe ndosin kete forum me vjelljet e tyre te perditshme dhe atyre qe perfitojne direkt nga keto mashtrime, nuk besoj qe ka njeri qe genjehet akoma nga ky genjeshtar patologjik.

 8. Cfare arsimi ka kryeministri, per piktor pra matematike apo ekonomi nuk I ka nocionet, mos prisni me shume. Hajvanlliqe te tilla ka me shumice

 9. Gomari plak matuf i Surrit vetem te tregoj drejt s din. Ai e ka ne gen genjeshtren, e ka smundje sepse thith shum plaku i gjore.

 10. Shoh se disa të rij këtu e cilësojnë Ramën si “plak”.
  Nuk është më shumë 56 vjeç e kjo moshë zakonisht është më e mira për një politikan.
  Por është e vërtetë ama, që në këto 7 vite si kryeministër, ai duket kjartazi sikur ka kaluar 20 vjet.
  E kjo nuk duket vetëm tek thinjat e rrudhat por edhe nga mënyra e ecjes si i rrënxuar.
  Thjeshtë nuk ishte ky njeriu i përshtatshëm për të drejtuar një shtet . Ishte një mbingarkesë e madhe qoftë psiqike e qoftë fizikë për te.
  E vetmja gjë që mund të bëjë është që të llafosë gjithë ditën pa pushim si e ëma e Zeqos majë thanës, e nuk e kupton se sa qesharak bëhet kur vetëlëvdohet për llapazanërinë e tij.

 11. një militant i PD i ka shkuar në zyrë pas vrasjes dhe i ka thënë: “Unë e vrava Azemin, se e nxora në pritë”. Kjo ka ardhur pas një presioni të madh publik të njerëzve që e kanë ditur këtë skenë, përfshi dhe shumë shkrime të mija.

  Tani meqë nisi të “bilbilosë”, është mirë ta çojë deri në fund. Të na shpjegojë si mundet që Azemi të dalë me një telefonatë militanti, ndërkohë që ai nuk pyeste as për urdhërat e Berishës.

  E vërteta është se “militanti” nuk është njeri aq i thjeshtë. Motra e tij ka qëndruar “non stop” në paradhomën e Berishës, pasi është mjeke dhe shoqe e ngushtë e Liri Berishës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu