• |
ide | kryesore

Shembja e Teatrit, Rama thumbon: Vajtojnë ende për atë ngrehinë

Lajme, Të fundit

Në ditën Kombëtare të trashëgimisë kulturore çështja e shembjes së teatrit kombëtar është vënë në fokus të diskutimeve edhe në arenën politike. Kryeministri Edi Rama është rikthyer te ngjarja e shembjes së teatrit, që shkaktoi përplasje të forta mes artistëve dhe policisë. Gjatë fjalës së tij, kreu i qeverisë shqiptare nuk kurseu ironinë duke thënë se ata ende “vajtojnë atë ngrehinë”.


“Vajtojnë akoma për atë ngrehinë të Teatrit Kombëtar, duke e përdorur si argument për të sulmuar ‘talebanët’ që janë në qeveri. Deri dje nuk vunë dorë në asnjë monument kulture dhe nuk prekën asnjë metër katror pëlhurë për ta pastruar nga gjithë shtresa e pluhurit që kishte rënë mbi gjithë këtë thesar kudo. Nëse do marrim të shohim listën e ndërhyrjeve në këto 7 vite në monumente kulture, është e gjatë. Ky program me BE që startojmë sot është xhevahiri më i çmuar i kurorës së punës që kemi bërë sot.”, tha kryeministri.

11 Comments

 1. Ajo ngrehine ishte aq elegante dhe sikur kot te rinte kishte zene vend te bukur ne ate ansambel. Keto ngrehinat rreth sheshit skenderbej i ke pare z. Ridhjeres se lejet e tyre i ke dhene me doren tende. Po sheshin butaforik skenderbe qe paralizove gjithe trafikun e taranes e ke pare.

 2. Te behen godina edhe me 100 kate edhe me 200.
  Si eshte puna qe brenda 10 diteve dy kompani i kerkojne shtetit shqiptar miliona euro ne arbitrazh ????!!!
  Dhe te dyja ne te njejten ministri !!!!

 3. Po nderhyn ne punet e drejtesise z. KM. Lere Spakun tend te hetoj njeher. Mos i bej presion me deklarata. I pari qe duhet te hetohesh je ti, pastaj lali zdromsi e me pas ministrja e e linjes.

 4. Kush erdhi në vendin e atyre që ikën: shumë prej tyre të njohur për mediokritet politik dhe qytetar, për afera financiare, njëlloj të pasur si të dëbuarit dhe po aq lakmitarë dhe të paide si ata. Nëse Basha mendon se mund të ngjallë besim e shpresë me Ballinjtë, Bardhët, Gjatat, Alibeajt, budallallëqet e Spahijve që djegin shkolla dhe nuk e kanë veshur një ditë bluzën e bardhë, shefat e Lazaratit, manjakët pushtetarë të lësëisë dhe vasilët e pamençur, Salianjët, Nard Ndokët e Dulet, aferat babale apo recitimet e Dumes – Shkaut, atëherë ai nuk ka mësuar asgjë nga tetë vitet në opozitë dhe do të ishte mirë të vazhdonte të qëndronte edhe më tej.

  Nëse ai nuk e ka mësuar se jo bojkoti, por pjesëmarrja; jo largimi, por prania; jo sharja, por mendimi; jo metingashët, por të mënçurit; jo të korruptuarit, por të ndershmit të sjellin në pushtet – ende asgjë nuk ka mësuar. Nëse ai nuk e di se shembulltyra është sprova e një lideri, ai nuk do të blinte në harkun e një viti 4 vila luksoze, ndërsa flet për varfërinë, atëherë do të bënte mirë t’i jepte lamtumirën politikës dhe të kthehej në zanatin e tij. EULEX-i dhe Gjykata Speciale ka ende nevojë për përkthyes dhe hetues!!!!O kari Po pse nuk flet dhe per meten qe po han mutin e salihut per dite ky nuk quhet presion o loqja e majte e salihut

  1. Nuk do mungonte dhe ipaloqja i bodrumeve te stalles se kongresit. Po, mor qen hajdut, ke te drejte te lehesh, kunder interesave te shqiptareve si anti shqiptar qe je. Po ti mor mut sado qe te hiqesh si i ndare nga pupulli i cili te ka vjelle prap seprap skipetar hajdut, obskuratist dhe tradhetar ngelesh. O krjese e llumit .

 5. Dy persona do kalonin nga njera ane ne tjetren te nje perroi . Ure nuk kishte por kishte nje tub metalik te ngushte dhe te lagur nga shiu dhe . Kalon i pari dhe pret qe te vinte edhe shoku i tij . Por mbasi pa qe ai hezitonte , i thote kalo se nuk ka ndonje problem , eshte shume e kollajshme . Me merren mend prandaj nuk guxoj te kaloj i thote shoku i tij qe hezitonte . Per ti dhene kurajo, ai qe e kishte kaluar perroin i thote : ja une kalova dhe nuk mu morren mend prandaj nisu e mos na vono . Po ti nuk ke mend qe te te merren i pergjigjet ai .

  Ndersa ty o i gjati ine une te them jo vetem qe nuk ke mend por ti nuk ke patur nonjehere prandaj dhe flet kodra pas bregur , prandaj edhe jemi ne kete gjendje katastrofike sepse je i papergjegjshem ne veprimet e tua . Ty edhe ligji nuk te ze , aq i papergjegjshem je .

 6. Mora vesh para ça kohesh se kryeministri i Frances kish dhene doreheqjen, sepse ishte zgjedhur kryetar bashkie ne qytetit e tije, ku kish qe ne me pare kryebashkiak. Imagjinoni kete qelbesiren hajdut, te jape doreheqjen? Kurre! Ky qe pat thene: “mos e dhete zoti qe te rri gjate ne pushtet” por pushti nuk e leshon pushtetin. kurve, e per kete ka bête due ben te gjithe shkerdhatelleqet qe mund te je ne nje plus si ky. Si te pare ka vjedhjen,pastaj blerjen me parate e vjedhura shqiptreve, e ne fund si mos edhente zoti te je te prap kkk. Funderrine!

 7. Talibanet e shqupit e provune me shtiza e me gura dhe tani kane fillu nga ironite 5lekshe dhe me mallkime. I mba Luli me shprese dhe….. sa here qe bohen zgjedhjet i thote qe mi vodhen, po ta shikoni heres tjeter.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *