• |
ide | kryesore

Si ia ngeci Ambrozia Meta gënjeshtrën Ramës në fyt (video)

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Shumë media kanë botuar sot një video të përgatitur nga Jorida Tabaku, ku duket qartë se si ka gënjyer Edi Rama për planin e ri kombëtar të rimëkëmbies ekonomike. Aty shihen tre citime të kryeministrit për gjatë muajve maj -qershor, ku ai premton se ky plan do te publikohet shumë shpejt, brenda muajit, në mënyrë që gjendja për njerzit e prekur nga kriza të normalizohet sa më parë.


Natyrisht, po hyn tetori dhe Rama vazhdon të falë toka publike në Tiranë, të japë miliona për inceneratorët, por plan nuk e ka paraqitur (Video e Tabakut poshte).


Por, pak kush e di se në zanafillën e daljes në dritë të këtij mashtrimi spektakolar ishte një gazetare. Pikerisht Ambrozia Meta që nuk e ka për herë të parë ti’a ngecë fjalën në fyt kryeministrit.

Ajo, thjeshtë dhe pa epitete akuzuese e pyeti se përse ai kishte deklaruar tre herë, në 24 maj, në 2 qershor dhe në 9 qershor, se do publikonte planin e ri të rimëkëmbies ekonomike, dhe ende nuk e kishte mbajtur këtë premtim. Eshtë tejet interesante të shikohet si vepron Rama i kapur në gënjeshter, si fillon të dredhojë dhe si pastaj në mënyrë qesharake, tenton ta kalojë përgjegjësinë tek mediat (Video poshte). Eshtë nje video domethenese ku dallohet jo vetem një qeveritar i paaftë, por edhe një gënjeshtar i pazoti.

Pyetja e Ambrozias të cilës Rama nuk kishte çfarë të thoshte

Pyetja e Ambrozias të cilës Rama nuk kishte çfarë të thoshte…#SyriTv #EdiRama #AmbroziaMeta syri.net

Publiée par Syri Tv sur Mardi 29 septembre 2020

Siç shihet edhe në video kryeministri fillimisht justifikohet se nuk e realizoi dot planin kombetar pasi njerzit nuk mblodheshin dot prej pandemisë.

Qesharake. Po pse nuk e dinte ai në 9 qershor, kur tha se do ta shpallte, që pandemia qe nëpër këmbë? Edhe me grotesk akoma është justifikimi i dytë: nuk e shpallëm të plotë për faj të mediave, që këtu merren me kronikë të zezë apo rozë dhe do na shkonte dëm. Më.mirë ta publikonim.pjesë pjesë. Pra shkurt Rama i la shqiptarët pa planin e ri të rimëkëmbjes ekonomike, nga frika se mos nuk i funksononte propaganda..pra plani nuk duhej për ndihmën q÷ do jepte, por për benefitet që do merrte hartuesi i tij.

©Lapsi.al

 

 

19 Comments

 1. LAPSI.al PORTALI ME I LEXUAR NE TROJET SHQIPTARE-ALBIN KURTI KRYEMINISTER,DITMIR BUSHATI PRESIDENT I KOSOVES thotë:

  HAHA HAHA BRAVO LAPSI .al DHE STAFI I MREKULUESHEM,..EDI RAMA I MENDON SE TE GJITHE JANE SI ZAGARET E TIJ TE TREDHUR NGA BOLET EDHE KUR I GENJEN ATA E FUSIN KOKEN TE BOLET ,DHE NUK THOTE ASKUSH ASGJE

 2. Ky bastard qe e ka ngritur gjenjeshtren ne moral,për ta pasur si bazë te ideologjise”rilindase”,e ka vendin ne karriken elektrike dhe e ka pak.

 3. O Muti i Kristaqit,
  jame dakort me ty t’ia ngecim karin ne fyt atij bastardi bythqire,…….por sikur te fitoi bastardi, se ku i dihet nje lloj kumari eshte politika te takon ty t’ia maresh karin atij dhe ndaje pergysem. Gjysmen e pare ngecja mamit ne pidh dhe gjysmen e dyte ngece ne bythen tende.

 4. Faleminderit Ambrozia, vazhdo ne misionin tend pa kompromis me keta njerez ordinere te paskrupullt qe kenaqesi marrin nga vuajtejet e popullit duke e vjedhur ne menyre monstruoze. Do ishte nje enderr e bukur te shihja qe dhe SPAK ka burra dhe te fillonin ti fusnin prapa hekurave gjithe ministrat e ketij plehre! Por e di qe eshte institucion i kapur qe nga koka. Te pakten kemi nje gazetare te re qe nuk i trembet syri dhe do isha i gatshem te jepja jeten per ta mbrojtur! Respekte edhe njehere ..

 5. një militant i PD i ka shkuar në zyrë pas vrasjes dhe i ka thënë: “Unë e vrava Azemin, se e nxora në pritë”. Kjo ka ardhur pas një presioni të madh publik të njerëzve që e kanë ditur këtë skenë, përfshi dhe shumë shkrime të mija.

  Tani meqë nisi të “bilbilosë”, është mirë ta çojë deri në fund. Të na shpjegojë si mundet që Azemi të dalë me një telefonatë militanti, ndërkohë që ai nuk pyeste as për urdhërat e Berishës.

  E vërteta është se “militanti” nuk është njeri aq i thjeshtë. Motra e tij ka qëndruar “non stop” në paradhomën e Berishës, pasi është mjeke dhe shoqe e ngushtë e Liri Berishës.Kjo gazetare qe I ka ngecur kari ne goje qe diten qe u be gazetare e oborrit te salihut nuk mund te beje gje tjeter,vetem ta mbaje ne goje

 6. Namyti Llumi,
  meso drejteshkrimin e gjuhes amtare perpara se te mrresh me probleme te veshtira politike dhe te citosh filozofet e botes, mbasi jo te gjithe lexuesit jane provinciale te vegjel injorante te kadegorise tende.

 7. hahahahaha Jorinda Tabakhanja sa gru e qut qe o dreqi.Them ta morim partizone qe te mesoje luften pe verteti e jo me lehje neper pordhale

 8. Javanews
  Home Kryesoret
  ‘Shalqi me provë’/ 50 premtimet e bujshme të pambajtura të Lulzim Bashës si kryebashkiak i Tiranës…A mund t’i besohet qeverisja e vendit?
  30/09/2020 16:41
  PD “fiket”, protestat peng prej pushimeve dhe zërat kundër Lulzim Bashës
  Nga Adriatik Doçi

  Me afrimin e zgjedhjeve parlamentare të 25 prillit 2020, kryetari i Partisë Demokratike dhe rrethi i tij, kanë intensifikuar fushatën e premtimeve, për të maksimalizuar numrin e votave.

  Premtimet janë në kufijtë e fantazive që nga pagat deri në 1.2 mijë euro në muaj, dyfishim të ndihmës ekonomike, çek 1 mijë euro për bizneset e vogla, bursa të plota për studentët që vijnë nga familjet me të ardhura të ulëta, pension minimal 250 mijë lekë etj. Kur e pyesin se ku do i gjejë paratë, përgjigja nuk ndryshon: Do anuloj tenderat dhe koncesionet korruptive.

  Kryeministri Edi Rama, premtimeve të kundërshtarit politik, iu përgjigj me një batutë, duke thënë se Basha është shalqi me provë.

  Lulzim Basha është pjesë e rëndësishme e politikës dhe ka mbajtur pozicione drejtuese shtetërore që nga viti 2005. Drejtimi për katër vite i Bashkisë së Tiranës ishte edhe prova e tij më e madhe deri më sot për të treguar seriozitetin dhe përgjegjshmërinë para qytetarëve sa i takon mbajtjes së premtimeve.

  Nëse si ministër i Jashtëm, i Transporteve dhe i Brendshëm graviteti i përgjegjësisë për mos mbajtjen e premtimeve binte mbi Sali Berishës, emri Lulzim Bashës lidhet premtimet më të bujshme dhe spektakolare që nuk u mbajtën kurrë si kryebashkiak i Tiranës.

  Tramvaji Kinostudio-Kombinat, ndërtimin i Unazës së Madhe, bulevardi i ri, karta e studentit, 30 mijë vende pune, hipotekim të të gjithë apartamenteve, 30 mijë vende pune, transport publik falas për disa kategori, ulje të taksave nga 2-5 herë dhe heqje të 60 taksave, janë vetëm disa nga 50 pretimet më të bujshme të Lulzim Bashës, të cilat mbetën letër. Basha nuk kishte asnjë justifikim për mosmbajtjen e premtimeve, pasi në krye të qeverisë, dy vitet e para të mandatit, ishte Sali Berisha.

  Disa nga pretimet e pambajtura të Lulzim Bashës

  Ndërtimi i një tramvaji Kinostudio-Kombinat

  Zgjatjen e Bulevardit nga Stacioni i Trenit tek Bregu i Lumit

  Ndërtimin i Unazës së Madhe

  Te stacioni i trenit do ndërtohet aty stacioni interurban i automjeteve

  Dy nënkalime përgjatë segmentit rrugor nga “Zogu i Zi” deri tek Dogana

  Karta e studentit

  Korsi për biçikleta

  Hipotekimi i të gjitha apartamenteve

  30 mijë vende pune

  Heqje nga rruga e fëmijëve që lypin

  Kalimin e kompetencave tek minibashkitë për dhënia e lejeve për ndërtime

  Ulje të çmimeve të mallrave dhe ushqimeve

  Ulja e taksave nga 2-5 herë

  Heqja e 60 taksave

  Ngritja e një task- force për punësimin e të rinjve

  Financimi i stazhit për ata që mbarojnë universitetin.

  70 për qind e atyre që mbarojnë stazhin do t’u ofrohet një vend pune

  Parqe të vogla dhe qendra argëtuese

  Ndërtimi i një parku tjetër të madh për Tiranën

  70% e të rinjve të tyre do t’u ofrohet punësim i përhershëm në sektorin privat

  Zhvillimi të 14 qendrave urbane dytësore

  Krijimi të 5 strehave për të varfrit.

  Transport publik falas për të moshuarit, fëmijët dhe personat në ndihmë sociale.

  Më pak se 30 nxënës nëpër klasa.

  Programe atraktive për të ulur nivelin e braktisjes së shkollës nga fëmijët

  Një Bibliotekë Universitare.

  Krijimin e një qyteti policentrik, me hapësira të gjelbra.

  Ndërtimin e një parku tjetër në Tiranë

  Do të dyfishohen hapësirat me gjelbërim

  Korridor Rekreativ i Lumit të Tiranës

  Parkingje për të zgjidhur problemin e trafikut

  Referendum për çështjen e Piramidës

  Do të forcohet disiplina fiskale vendore

  Do ulet pesha e shpenzimeve për paga dhe ato administrative

  Do të kontrollohen dhe turpërohen në publik çdo spekulues me çmimet në Tiranë

  Do të ngrihen qendrat e informimit në të gjitha njësitë bashkiake

  Linjë telefonike antikorrupsion

  Rrjeti për destinacionet turistike të Tiranës

  Do të rikthehen të gjitha ambientet sportive

  Qendër multifunksionale sportive publike

  Qendër rekreatives portive publike për të gjitha moshat në çdo njësi bashkiake

  Paketë stimuluese për gratë në marrëdhënie pune

  Do të shumëfishohen qendrat e kujdesit parësor

  Spitali i Sanatoriumit do të shndërrohet në një spital moder

  Sistem mbikëqyrje dhe inspektimi të punimeve ndërtimore

  Do të lehtësohet dhe zgjidhet kaosi i trafikut

  Do të hapen akse të reja rrugore të qytetit dhe pika hyrëse e dalëse të tij

  Do të rehabilitohen rrugët pa ndriçim.

  Do të rehabilitohet Parkut i Dajtit

  Strategji për të rigjallëruar sektorin ndërtimo

 9. Nga materiali qe keni ofruar, dallohet pyetja logjike dhe korrekte e gazetares dhe pergjigja e sforcuar e kryeministrit.
  Me duket sikur gazetarja ka kryer detyren duke e perballur KM me nje problem aritmetikor dhe s’do mend qe KM e kuptoi se aritmetik e thjeshte e nxirrte pak keq.

  Shume mire gazetarja qe ja beri pyetjen, ajo beri detyren ne menyre korrekte, por kam pak te veshtire te kuptoj Lapsi-n qe e çmoi kete pyetje te gazetares si nje arritje te pashoqe. Mos qofte e thene qe te jete me rekomandim te Fuges ky lajm per te sfumuar mungesen e komunikimit te ERTV me media , apo ne mos qofte flirt ne distance i Shkullakut me Ambrozian, sepse e ka zakon Shkullaku, edhe me ato gazetaret e sportit i ben lajm pastaj i fton te padame.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu