• |
ide | kryesore

Konflikti me Greqinë/ Merkel kundër sanksioneve ndaj Turqisë

Lajme, Planet

Kancelarja gjermane Angela Merkel dalë kundër vendosjes së sanksione ndaj Turqisë pas konfliktit me Greqinë. Në nisje të samitit të liderëve të BE-së, Merkel tha se marrëdhëniet me Turqinë janë komplekse, por u shpreh se BE-ja është e interesuar për marrëdhënie konstruktive.

“Ne jemi partnerë në NATO dhe varemi nga njëri-tjetri për sa i përket taktikave të migracionit dhe mbështetjes që i ofrojmë Turqisë në trajtimin e shumë flukseve të refugjatëve që ajo menaxhon” tha ajo.


Merkel shtoi se duhet të zgjidhen tensionet në Mesdheun Lindor dhe Egje duke përdorur diplomacinë. Kancelarja gjermane foli edhe për marrëdhëniet e BE-së me Kinën, duke theksuar se fokusi është në bashkëpunimin në mbrojtjen e klimës dhe mbrojtjen e investimeve.

1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu