• |
ide | kryesore

Ministri serb i Mbrojtjes: Po krijohet Shqipëria e Madhe, por askush nuk reagon

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Deklarata e kryeministrit Edi Rama në mbledhjen e qeverive të Kosovës dhe Shqipërisë se porti i Durrësit do të jetë de facto i Kosovës ka sjellë reagimin e ministrit të Mbrojtjes së Serbisë, Aleksandar Vulin. Ai thotë se kjo është përpjekje për të krijuar “Shqipërinë e Madhe”.


“Shqiptarët mund të bashkohen dhe mund të marrin territoret e njerëzve të tjerë, ndërsa serbët nuk mund të bashkohen as në tokën e tyre. Kështu që përsëritet gënjeshtra se Shqipëria e Madhe është një Shqipëri e natyrshme dhe serbët e bashkuar në një shtet janë një kërcënim për paqen”citohet të ketë thënë Vulin.


Sipas tij “Shqipëria e Madhe” është lajm i “një katastrofe të madhe, prishjes dhe shkatërrimit të shteteve dhe kombeve në Ballkan”, ndërsa ka bërë thirrje për bashkim institucional.

“Vetëm serbët e bashkuar mund të ndalojnë “Shqipërinë e Madhe” dhe sa më shpejt të bashkohemi institucionalisht, aq më shpejt do të fillojë koha e paqes në Ballkan”, – tha ai. Po ashtu ministri serb ka theksuar se Bashkimi Europian, “si çdoherë deri më tani, do të qëndrojë i heshtur ndaj kësaj deklarate dhe nuk do të ndërmarrë asnjë veprim”.

8 Comments

    1. mendjen ta lla i malli zot o njeri per te menaxhuar jeten tende mund ta shfrytezosh per mir ose keq ,zgjill ate qe te deshiron shpirti me te cilen u krijua te verteten mos u zhgenje thotë:

      habitem me njerez te till qe shpetimit ,te vertetes i thon humbje padrejtesis ,qe eshte humbje i thojn shpetim ,e pse ndoll kjo nga angazhimi per nje kohe te gjat ne padrejtesi ,dhe nga kjo ju ka humbur ndjeshmerija per te vlersuar ,prej mekateve u ka vdekur semra edhe pse jetojn keta kan mbetur vetem me emer njerez si format,zemra ju ngjallet ndjeshmeria arrihet vetem me pendim kthim haku pranim dhe praktikim te vertetes ndryshe keta jan te humbur por demtues dhe kriminel ndaj tjere por vetes tyre ne rrall te par sepse i pret shkatrrim dhe ndeshkim i mall ne dy botet kjo eshte garanci prej zotit botnave ne krijim dhe ullzim nuk kan shpetim per te drejtit pafajshmit e verteta nuk humb padrejtesija nuk triumfon ,keto vetem e po ngarkojn veten me mekate te mella faleminderit duhet tu themi po na merrni mekatet me angazhimin tuaj

  1. Keta vetem disinformojne per te perfituar nga verberia e perendimoreve. Sot shtypi kroat e slloven shkruante se me minishengenin ballkanik ku merr pjese maqedonia, shqiperia e kosova po krijohet serbia e madhe. Ndersa serbet per te bere tym ne arenen nderkombetare akuzojne shqiperine. Shqiperine shiten rende rilindasit e sorosit.

  2. ku e shef shitjen e Rilindasve mer rrot kar.i Shqiperine e shiti heroi jot Sali Ram Berisha te serbet me ndihmen e tyre ngriti firmat piramide dhe shkaterroi vendin dhe ekonomine dhe ushtrine shqiptare Shqiptaret nuk harrojne prandaj PeDeja vjen si pordha neper breke dhe nuk fiton dot zgjedhjet po e do pushtetin ne tavoline .Do mari karin ne goje gjithe PeDja

  3. Per m..t te madh izraeli kena degju o ti dak a per shqipri te madhe nuk po shohim gje ne horizont. Apo eshte ne veprim ajo teoria e k…e ate qe un jam duke e bete , nuk po e bej une por po e ben ti… ju vrafte qulli..

  4. Kush tha se askush nuk po reagon!!!!???? Opozita shqiptare perfaqesuar nga PD me dhendrin e Milices me krye me portalet e saja s’po le poshtersi pa bere per te sabotuar te gjitha perpjekjet e atyre qe bejne per bashkimin e kombit shqiptar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu