• |
ide | kryesore

PS miraton e vetme ndryshimet në Komisionin e Ligjeve, kryetari i partisë garon në 4 qarqe, lista unike, pragu 1%

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Komisioni i Ligjeve ka miratuar formulën e re të propozuar nga përfaqësuesi i mazhorancës, Damian Gjiknuri, për ndryshimet kushtetuese në Kodin Zgjedhor.


Propozimi i ri i Damian Gjiknurit të PS synon një ulje të pragut për partitë deri në 1%, ri-renditje të pjesës së parë të listës së kandidatëve bazuar tek vota preferenciale, dhe i jep të drejtë kryetarit të partisë të garojë në 4 zona zgjedhore njëkohësisht.


Drafti prej më shumë se 100 faqesh iu dorëzua sot anëtarëve të Komisionit të Ligjeve në Kuvend, teksa deputetët e opozitës parlamentare akuzuan kolegët e tyre socialistë se nuk e kanë lexuar pasi sot i është bërë me dije. Pas diskutimeve, Ligjet miratuan formulën e re të propozuar nga PS-ja.

 


8 Comments

  1. Kaq keq e paska punen Rama sa te garoje ne 4 qarqe? I paska sondazhet edhe me bloze se c’menohej…

  2. Kan mbaru le te miratojne cfare te duan jan ber gazi botes nuk po din ca te sajojne ” o le le se erdhi gjermani “

  3. Cfare do thote zonja Kim tani qe ja dhiu ambasades dhe DASH, eshte burre I mire maskarai. Diktatoreve dhe hajduteve kur u vjen laku tek fyti cfare nuk bejne per te mbajtur pushtetin.

  4. Te miratojne sa te duan ligje dhe ster ligje ,edhe ne tere vendin te garoje -psiko-skizofreni-ditet e tij jane te shkurtuara .Deputet mund te behet ,por po pati drejtesi dhe jo -kurveridrejtesi ai e ka vendin prapa hekurave.

  5. O Ram bytheqiri je kryeministri me i deshtuar keto 120 vjete.E ke cuar të majten ne diten me të zese ne historikun e saj.Ata e treguan ne zgjedhjet e 2019 qe smoren dote as 9 perqinde.Vete i mbushen kutite dhe prape i dilnin me shume flete votimi se votues.Eshte me se normale qe ta conin ne pragun e 1 perqindjes turpe.

  6. KUSH E VOTON KETE PAÇAVURE, INKUIZICINO NE SHTEPI E FAR E FIS .BOLL TALLET BYTHEN ME NE O KURVA TE LINDURA

    1. Do shohim se do fitosh app jo ti ipaloqe. Pastaj qe hajduti i vjedh zgjedhet kjo dihet edhe nga gjermanet e nga gjithe europa. Qelbesira ka filluar te pregatise kutite e votimit fallco dhe do i kete mbushur me flet e votimi, qe ti nderroje kur zaret e tije te KZ te bejne gjoja numerimin Gjithmone po ju lane juve te kanaleve te zeza…kellirat si ti e si megahajduti e méga tradhetari…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *