• |
ide | kryesore

Ministri serb akuzon Ramën se po krijon “Shqipërinë e Madhe”, kryeministri pyet Vuçiç: A është kjo një meme? Përndryshe duhet ta dënoni këtë shfaqje të mjerë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me deklaratat që bëri dje ministri i Mbrojtjes serbe, Aleksandër Vulin, i cili përdori ndaj shqiptarëve termin fyes; “shiptarima” dhe tha se po krijohet “Shqiperia e Madhe”. Përmes një mesazhi në Twitter Rama i është drejtuar homologut të tij serb, Aleksandër Vuçiç, ku uron që qëndrimi i Vulin të jetë një meme.


“A është kjo e vërtetë kjo apo është një meme që tallet me trurin e kulluar nga gojën e pistët që e mbajti të gjithë rajonin tonë në errësirë për shekuj? Unë uroj shumë që të jetë një meme, përndryshe kjo do të ishte një shfaqje e dëshpëruar e të menduarit mjeranë që duhet ta dënoni pa asnjë dyshim!”, tha Rama.


Deklarata e Vulin

Vulin në një deklaratë dje për mediat e nisi fjalimin e tij duke folur për “Shqipërinë e Madhe”, ku sipas tij, formimi i këtij “plani” është një katastrofë e madhe që kërcënon paqen në Ballkan. Ndër të tjera Vulin lëshoi akuza dhe për kryeministrin Edi Ramës dhe Bashkimit Evropian, ku sipas tij, këta të fundit po heshtin teksa “Shqipëria e Madhe” po formohet. Vulin tha se vetëm serbët e bashkuar mund të ndalin “Shqipërinë e Madhe”.

“Duke deklaruar se porti i Durrësit do të jetë Kosova, Edi Rama vazhdoi punën e tij për krijimin e “Shqipërisë së Madhe”. Si çdo here edhe tashmë Bashkimi Evropian do të heshtë dhe nuk do të bëjë asgjë. “Ata nuk mund të bashkohen as në vendin e tyre”, kështu përsëritet e përsëritet gënjeshtra se “Shqipëria e Madhe” është një Shqipëri e natyrshme dhe se serbët e bashkuar në një shtet të vetëm, janë një kërcënim për paqen. “Shqipëria e Madhe” është një katastrofë të madhe, thyerje dhe shkatërrimi të shteteve dhe kombeve në Ballkan. Vetëm serbët e bashkuar mund të ndalojnë “Shqipërinë e Madhe”, dhe sa më shpejt të bashkohemi institucionalisht, aq më shpejt do të fillojë koha e paqes në Ballkan. Ajo që u jepni ‘shiptarimave’, nuk do t’i ndalojë serbët”, tha Vulin.

8 Comments

  1. NE FAKT NUK PO E BENE SHQIPËRIA E MADHE POR PO E BEJNE .MINI JUGOSLLAVINE.

  2. Reagim sumçi sorosian. Ata na poshterojne çdo dite me deklarata e veprime ky ben si çun me dhjeta. Me mire tia lere Braçes kete pune se e ka zerin me te trash.

  3. Në 6 prill 2007, Ilir Rusmali, në atë kohë ministër i Drejtësisë, firmosi një dokument sekret, duke garantuar shtetin turk, se shteti shqiptar do të respektonte të drejtat e Izet Haxhinës, nëse ekstradohej në Shqipëri. “…do t’i garantojë personit të ekstraduar garancitë proceduriale të njohura nga pakti ndërkombëtar i OKBS për sa i takon të drejtave civile e politike…”, thuhet në dokument. Ekstradimi i Izet Haxhisë ishte kundër interesave të Berishës, pasi një lëvizje e tillë, çonte në hapjen e dosjes së Azem Hajdarit, për vrasjen e të cilit Berisha ka ndryshuar disa alibi dhe nuk ka pranuar kurrë të dëshmojë në gjykatë. Sot Berisha është në telashe, pasi drejtësia do të vendosë në 9 tetor nëse do ta thërrasë apo jo si dëshmitar.

    Në vitin 2007, Ilir Rusmali, në atë kohë ministër i Drejtësisë, u pozicionua kundra ngritjes së fabrikës së demontimit të armëve në Gërdec, ku të akuzuar kryesorë janë Sali Berisha dhe Shkëlzeni. Rusmali pozicionohet kundër Fatmir Mediu në mbledhjen e qeverisë 17 shkurtit 2007.shpellkare supen e keni gati

  4. YMER GELBAZA KELLIRA :EDI RAMA NUK ESHTE BABA I GREG RAMES ,POR ESHTE KRISTAQ RAMA,EDI RAMA ME KA TREDHUR NGA BOLET JAME PENG I TIJ thotë:

    YMER GELBAZA KELLIRA MOS SHKRUAJ KETU PA EMER,SE E FELLIQ LAPSI.al ,IK SHIKOJ CA FOTO TE ARMINA MEVLANIT NE FACEBOOK DHE MASTURBO SHKARKOHU SE EDHE KOKA TE ESHTE RRITUR NGA FRUSTTRIMI SEXUAL SI NJE ZAGAR MANJAK

  5. Shqipërinë e madhe Rama????Ai ishte pro ndryshimit të kufijve të Kosovës mini shengenit Jugosllav dhe po shet ujrat Greqisë.Smund ta bëjë dot siç se bëri babai i tij shpirtëror në 1945 kur trupat partizane ishin në Kosovë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu