• |
ide | kryesore

20 vjet nga rënia e Millosheviçit/ Si u kthye Serbia sërish në duart e njerëzve të Sllobodanit

-Instant, Arkiva, Dossier

20-vjetori i rënies së regjimit të Sllobodan Millosheviçit dhe protestat e qindra mijëra qytetarëve që shënuan fundin e qeverisjes së tij, pasuar nga luftërat, sanksionet, inflacioni milion dollarësh dhe shkatërrimi ekonomik i vendit, po shënohet të hënën në Serbi.


Këtë vit, në kushtet e pandemisë COVID-19, përvjetori i ndryshimeve demokratike në Serbi do të shënohet shumë më modestisht se më parë.


Protestat në qendër të Beogradit në 5 tetor dy dekada më parë, duke mbledhur qindra mijëra njerëz nga e gjithë Serbia në kryeqytetin serb, pasuan pasi Selia Zgjedhore e Republikës refuzoi të njohë fitoren e kandidatit presidencial të Opozitës Demokratike Serbi (DOS) Vojislav Koshtunica në zgjedhjet e 24 shtatorit 2000.

Vojislav Koshtunica dorëhiqet nga politika - Albeu.com
Vojislav Koshtunica

Koalicioni DOS përbëhej nga 19 parti dhe Millosheviçit iu kërkua të pranonte humbjen në zgjedhjet federale, lokale dhe presidenciale deri më 5 tetor, me heqjen e udhëheqjes së televizionit shtetëror (RTS) dhe zbatimin e një politike editoriale objektive në vend të propagandës së regjimit.

Partitë e opozitës pretenduan që Koshtunica fitoi 52.54 përqind të votave dhe refuzoi një balotazh, duke u bërë thirrje mbështetësve të tyre të protestojnë.

Në rrugët e Beogradit dhe përpara Asamblesë Federale të atëhershme, më 5 tetor 2000, u mblodhën turmat që vinin nga e gjithë Serbia me autobusë, makina, kamionë, madje edhe ekskavatorë.

Pasi hynë në ndërtesën e parlamentit, e cila u dogjën pjesërisht dhe u shkatërrua, protestuesit gjithashtu pushtuan ndërtesën e RTS.

Policia dhe njësitë e saj speciale në fund të ditës dolën në krah të protestuesve.

Më 6 tetor 2000, Millosheviç pranoi se humbi zgjedhjet dhe përgëzoi Vojislav Koshtunicën për fitoren e tij.

Shumë qytetarë serbë besuan se kjo ishte disfata përfundimtare e regjimit autoritar dhe se ishin bërë ndryshime rrënjësore demokratike.

Zoran Gjingjiç

Por pas vrasjes së kryeministrit Zoran Gjingjiç në 12 mars 2003, opozita demokratike u shpërbë; Vojislav Koshtunica u tërhoq nga skena politike për shkak të humbjes elektorale të Partisë së tij Demokratike të Serbisë (DSS) dhe fituesit e 5 tetorit nuk arritën të qëndrojnë të përkushtuar ose të qëndrueshëm në veprim.

Dy dekada më vonë, Serbia qeveriset përsëri nga shumë pjesëmarrës dhe bashkëpunëtorë të regjimit të Millosheviçit. Presidenti aktual Aleksandar Vuçiç, ishte ministër i Informacionit gjatë qeverisjes së Sllobodan Milosheviçit, kur shumë media të pavarura u ndëshkuan dhe u mbyllën.

Aleksandar Vulin, atëherë një anëtar i shquar i së Majtës Jugosllave të Bashkuar (JUL) të gruas së Millosheviçit, Mirjana Markoviç, tani është ministër i Mbrojtjes, ndërsa zëdhënësi i Partisë Socialiste të Serbisë (SPS) dhe bashkëpunëtori i ngushtë i Millosheviçit, Ivica Daçiç është ministri aktual i Jashtëm serb, presidenti i SPS dhe partneri i koalicionit Partia Përparimtare Serbe e Vuçiçit.

Aleksandar Vulin banned from entering Kosovo, Pristina authorities say -  Oculus News
Aleksandar Vulin

Slobodan Millosheviç u ekstradua në një gjykatë në Hagë me akuza për krime lufte gjatë qeverisë së Zoran Gjingjiç dhe vdiq në 2006 në një qeli burgu në Sheveningen pa pritur dënimin.

Partia Demokratike e Gjingjiçit, ndërkohë, është ndarë në disa fraksione dhe parti të vogla dhe askush prej tyre nuk ka përfaqësues në parlamentin aktual serb. Mund të thuhet se pas vrasjes së tij në 12 mars 2003, opozita demokratike në Serbi u shpërbërë plotësisht. 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu