• |
ide | kryesore

Rama është i vetmi që e di se ç’do nga 25 prilli

-Instant, 1, Arkiva

Pavarësisht se Lulzim Basha përmend humnerën, pavarësisht se Ilir Meta kërcënon, pavarësisht se Rudina Hajdari godet foltoren e kuvendit me grushtin plot zhgënjim të atij që ndihet i përdorur, këtë 5 tetor nuk ka ndodhur asgjë e veçantë.


Edi Rama nuk ka surprizuar kërkënd duke ndryshuar me disa socialistë të tredhur dhe me disa opozitarë të blerë, në mënyrë të njëanshme kodin zgjedhor, duke i shkruar rregullat e lojës së 25 prillit ashtu sikurse do vetë.


Lexo me tej:

Rama bën atë që pritej/ Voton me 97 vota heqjen e koalicioneve dhe mbylljen e listave

Eshtë pothuajse absurde ti kërkosh atij të vijojë me një traditë gati 20 vjeçare ku palët vendosnin në mënyrë konsensuale se si do të luajnë, është e kotë ti përmendësh se ka ardhur në pushtet (2013) dhe e ka mbajtur atë (2017) me këtë kod zgjedhor, është e pafrytshme ti përmendësh se grisi marëveshjen e 5 qershorit dhe se shtyu në kalendat greke hapjen e negociatave më BE.

Ai e ka vendosur se do të përdori edhe hurin edhe litarin për të mbajtur pushtetin. Në këtë pikë ai është aktori më i qartë në lojë dhe më i vendosuri për të arritur atë që do: të marrë zgjedhjet edhe nëse është pakicë në elektorat.

Ata që nuk e dinë se ç’duan janë opozitarët: e para opozita reale dhe e dyta ajo që ngeci rastësisht në parlament (tek këta të fundit nuk e kam fjalën për shumicën që shitet e blihet, por tek ata entuziastë naivë që ëndërronin se shqipëria mund të bëhet më e mirë duke u sjellë si legjitimistë).

Opozita reale ka gabuar gjithçka që prej marëveshjes së 14 janarit të këtij viti. Ajo vendosi të adaptojë sjelljen e atij që pasi i kanë vjedhur njëherë shtëpinë, do të kthejë në rrugë të mbarë hajdutin. Me paktin që firmosën nëntë muaj më parë, të gënjyer edhe nga një pjesë e ndërkombëtarëve që i dolën garant, PD dhe LSI pranuan të fusin një këmbë në sistem, me shpresën se do të bënin një reformë konsensuale zgjedhore, me shpresë se nëse do kishin mosmarëveshje ato do i zgjidhte një arbitër i panashëm, me shpresën se po të mashtruan për herë të dytë, idioti je ti dhe jo gënjeshtari.

Prishja e marëveshjes/ A ka nisur thyerja e Ramës me ndërkombëtarët (deklaratat)

Me këtë vullnet nënshkruan edhe marëveshjen e 5 qershorit e cila bënte disa hapa përpara për kontrollin e ndershmërisë së zgjedhjeve.

Por kur pa se regullat e lojës mund të bëheshin të barabarta për të gjithë, Rama e përmbysi tryezën dhe e grisi “dealin” e arritur në selinë e ambasadores Kim.
Edhe njëherë opozita e humbi iluzionin se me një autokrat mund të konkurosh me mjete legale dhe se me të mund të arrish tek paqja përmes fjalës së dhënë dhe pakteve politike.

Ky konkluzion vlen edhe për ata pak “politikanë seriozë” që nuk e braktisën parlamentin duke besuar se mund të kesh të arritura edhe me rrugë legjitimiste dhe duke luftuar në beteja të vogla. Ata e justifikuan akuzën se po bëheshin lolot e regjimit duke ngritur kauzën popullore të listave të hapura dhe duke pretenduar të bëhen zëdhënës të vullnetit të njerzve që ndihen të nëpërkëmbur nga dy partitë e mëdha.

Por nëse PD dhe LSI i etiketojnë prej kohësh si sharlatanë, Rama i trajtoi realisht si të tillë. Ai i telendisi anekënd Shqipërisë, si zëdhënës të listave të hapura, e shfrytëzoi këtë moto për të ndryshuar kushtetutën dhe për të hequr koalicionet, e në fund u fali një sistem ku populli voton, por sërish partitë numërojnë.
Edhe para atyre pak deputetëve të opozitës së re, që u ka mbetur një fije dinjiteti (pra që nuk ishin pjesë e kartona ngritësve të këtij 5 tetori) shtrohet e njëjta pyetje që po torturon prej dy vjetësh PD dhe LSI-në: A është e mundur të bëhet politikë me regulla loje, me marëveshje dhe në institucione, kur ke përballë një kundërshtar që nuk respekton asnjërën prej tyre?

Ndryshimet e njëanshme të Kodit Zgjedhor e dhanë këtë përgjigje.

Por ato treguan shumë më tepër sesa kaq. Ato dëshmuan se në këtë skenë politike tre polare vetëm Edi Rama është i qartë. Ai do pushtetin me çdo mjet dhe çdo çmim. Ndërsa rivalët e tij vazhdojnë të debatojnë se çfarë sjellje duhet të adoptojnë ndaj atij që i ka vjedhur dje dhe që u a thotë në fytyrë se do ti vjedhë edhe nësër.
Dhe ky hendek në qëndrime tregon shumë edhe për rezultatin zyrtar që do të kemi pas 25 prillit.

©Lapsi.al

25 Comments

 1. Te gjithe kete kane thene: respektoni marreveshjen e 5 Qershorit.

  Trazirat pritet te fillojne pas zgjedhjeve, nese nuk nderrohet pushteti me menyra paqesore

  Marreveshje nuk ka me Ramen, ai nuk i ka respektuar kurre ato. Ai shtyu zgjedhjet lokale per nje certifikate ne 2007 , por Berisha qe ju e shani dite e nate, e priti Ramen.

  Ne 2020 Rama ndryshon kushtetuten me deputetet qe ka ne xhep vete, nje parlament me gjysmake me trafikante , vrases, tutore dhe me hajdute te kapur me ze dhe figure, termet termet ia ke …nanen krejt

  Garantues te 5 qershorit ne ambasaden USA ishin ambasadoret. CiIido politikan ne Shqiperi mund ti perdhunoje zgjedhjet kur eshte ne pushtet, ceshtja qendron se cfare ndodh me pas, pasi nuk ka me asnje dyshim qe kjo ka prishur ekuilibrat dhe kur prishen ekuilibrat premtimet, ka pasoja

  Rama eshte nje lider i deshtuar dhe i djegur ne syte e europes dhe amerikes. Asnje vend nuk e konsideron si lider dhe si partner , askush nuk e merr seriozisht. Dhe dihet sa te varur jemi si shtet nga BE dhe USA

  Gjithesesi, fugshpumat le te kenaqen sic kenaqen cdo here me bemat dhe batutat e liderit, nuk te ndal njeri ta shesesh bythen per 1 sufllaqe, ashtu sikurse nuk i ndal dot askush 500 mije zemra socialiste, te votojne Ramen. 🙂

  Pse ankohen me pas xhanem, skam ketu e skam atje, ska pune ska leke, skam shtepi, sbedot nje apartament, spaguaj dot qirane, spunoj dot, skam pension, sparkoj dot, sbej dot pushime, sblej dot ilacet, spaguaj dot uje e drita, sdal dot se ska urban, skam ku coj femijet ne shkolle, ska kopesht, ska shkolla, ska arsim, ska ambullanca, ska spitale, ska shendetesi, ska uje, ska rruge, skam leke ti hedh nafte makines, skam makine se me la ne rruge, skam , skam, sbej dot, sblej …….

  Por keni liderin dhe batutat e tij, keni droge anekend shqiperise, keni trafikante , keni projekte 3D per ca ju duhet shteti , rilindja eshte feeling , nuk eshte e prekshme , gjerat materiale nuk ju duhen ju por liderit tuaj, materia eshte dobesi e karakterit, duhet me qen spiritual….. dikush duhet te sakrifikoje qe te pasurohet Rama dhe rilindja

  Votate Cetto, Il partito di Pilu

  Cari amici elettori, e sdraiabilmente amiche elettrici, mi è stato chiesto, se vengo eletto, cosa intendo fare per i poveri e i bisognosi: ‘na beata minchia! È ora di finirla: ‘sta cosa dei bisognosi è una mania! Poi sono bisognoso anche io di voti, affettivamente mi servono più dell’ossigeno: qui siamo in guerra, e io non faccio prigionieri. Tu mi voti, ti trovo un lavoro e ti sistemo. Tu non mi voti, ‘ntu culu a ttìa e a tutta ‘a famighia! Applauso! Io amo lo scontro, e soprattutamente non amo i pacifisti, nella persona di De Santis, il nostro Giovanni De Santis della lista civica. De Santis: io non ti sputo che ti profumo, io non ti piscio che ti lavo, io non ti caco che ti inciprio! De Santis, tu ti sei fissato che i problemi del Meridione sono il lavoro, lo sviluppo economico, la valorizzazione delle risorse naturali… Ma chiù natura d’u pilu, che c’è? Qui da noi non serve lavoro, che se uno sa firmare due assegni a vuoto, di fame non muore. Qui non servono strutture scolastiche od ospedali efficienti. Ccà serve ‘u pilu

  Rilindje deja Vu 2013, 2017, 2021

 2. 2 GJERA TE MIRA NDODHEN ZOTI ANDI,EDI RAMA DOLI LAKURIQ SE NJE NJERI PA MORAL DHE DINJETET POLITIKANI,DHE 2 EDI RAMA I PERDORI DHE NE FUND O DHJEU NE GOJE DHE SURRAT ,LYMIN ,ASTRIT PATOZIN ,RUDINA HAJDARN RALF GJONIN ,HALIT VALTERIN DHE TE TJERET,,,BESOJ SE E KE LEXUAR SHTYPIN DJE PER YMER GELBAZEN KELLIRA EDHE AI MBETI SI ZAGAR I TURPERUAR QKA I THA TEDI BLUSHI PER DOSJEN E EDI RAMES DHE KREG KRISTAQ RAMES

 3. Nuk e di sesa i vërtetë është lajmi , se BE i ka kushtëzuar lëvizjet në zonën Shengen vetëm për Shqipërinë.
  Nëse është e vërtetë, ky është sinjali i parë që që jo sivjet, por as vitin e ardhshëm , nuk do të fillojë proçesi i fillimit të bisedimeve për për integrimin europian.
  Edi Rama duket se e ka ndarë mëndjen të dalë jo vetëm kundër gjithë shqiptarëve që mendojnë ndryshe nga ai, por edhe kundër gjithë botës me sfidën se nga kali i Skënderbeut ku e ngren Eliza e ardhur nga bota e çudirave, veç në ardhtë NATO e të bombardojë Surelin , mund të zbresë.
  Si do ti vejë halli Shqipërisë me këtë të keqe që e ka zënë me këtë të çmendur ?
  E vetmja shpresë më duket mrekullia që është propoganduar me të madhe se drejtësia shqiptare e “reformuar” do të fusë në rrjetën e saj para zgjedhjeve peshkaqenin monstër kryeministër e nja dhjetë këlyshë peshkaqenësh të tij, e po nuk ndodhi edhe kjo, atëhere ngelet vetëm kryengritja e armatosur. sapo të bien shifrat e pandemisë.
  Ama nëse mender me thënë anal-istët, do të na çajnë trapin nëpër televizione me pyetjet se “çfarë do të bëjë opozita” apo fajin e ka Saliu, mbajeni peshqesh Ramën edhe për 4 vite se tju rrjepë mirë deri në kockat.

 4. Kur dhe presidenti hajdut behet edhe kryetar partie,pra pa asnje lloj garancie,eshte normal qe Rama do dhjesi mbi kedo.
  Pra si te thuash muti im eshte me pak ere se muti jot.
  Me kujtohet Saliu ne 1997 qe u betua president pa asnje opozite dhe pa asnje diplomat.Vetem Arbnori e bekoi.
  Dhe keshtu Saliu u be pjese ne ndarjen e pushtetit mgjse shqiperia ishte ne tym dhe flake.
  Ishalla nuk perseritet kjo drame se Nano nga Viena dhe Taci nga Zicra me zi po presin qe te nderrojne diellin e Bushatit,

 5. A të kujtohet kur u largova nga Presidenca me njerëzit e mi dhe ngele vetëm dhe nga frika që të kapi, fusje gruan e vajzën të më merrnin në telefon e të më luteshin që të kthehesha duke më thënë se Saliu nuk asht mirë nga ana psikologjike?

  Kush e dha urdhrin mbrëmjen e 13 shtatorit kur the duhet të hakmerremi ndaj Fatos Nanos që pastaj e bëre mik? Pse i ndërron vrasësit sipas kohës? Ti je vrasësi i Tropojës

 6. Analize perfekte.
  Nuk e di, Merua c’mejtim te vier ka?
  Po sidomos Minxhozi me 2 Nazarkot cfare mendojne???

 7. YMER BAZE PSE NUKE PUBLIKOJE DJE DOSJEN E EDI RAMES,PER TA KUNDERSHTUAR TEDI BLUSHIN SE GREG ESHTE I KRISTAQ RAMES DHE JO I EDI RAMES thotë:

  OR ANDI TE KA TREGUAR KY MERO GELBAZA KELLIRA,GREG KRISTAQ RAMEN ,EDI RAMA E KA DJALE APO VELLA,JU KUJTO KUR YMER GELBAZA ME SHUME E MBANTE LLAPEN NE BYTH TE SALI BERISHES SE SA NE GOJE TE TIJ, PASTAJ IKU SI ZAGAR ME BISHT NDER SHALE DHE FILLOJ TJA FUS LLAPEN NE BYTH EDI RAU DHE ORGANIZATES,

 8. Jua futi prape i gjati. Kot nuk thote qe une jam tre hapa para. Me kete opozite idiote patjeter qe Rama do te jete dominues. Ai nuk mund te kerkonte fat me te madh se lenia e mandateve. Dhe ja pasojat. Rama luajti bukur duke e lene opoziten ashtu sic vendosi vete te rrinte. Rrugeve.

  1. o i 19:16 vetem loje e bukur politike nuk esht kjo , nuk di ai : kjo esht forca e pushtetit ilegjitim. Ne si popull jemi te nenshtrueshem …lehtesisht; kjo esht per te saten her qe perseritet ne histori; ne nje vend tjeter del nje burre dhe ta plas ne balle. Sakrifikojn per liri europianet prandaj ska autokraci atje; ja te shofim…

   1. Ankohu sa te duash Bushat, por kjo vote eshte rezultat direkt I keshillave te tua per Bashen qe te mos ngelej “fasade” e Rames por ta braktiste parlamentin. Ndoshta kjo do jape pasoje positive per Bashen ne votime, meqe eshte rritur pershtypja se Rama ka mbipushtet. Ama sa eshte legjitim perfitimi politik I Bashes nga kjo braktisje, po aq legjitim eshte edhe perdorimi I super mazhorances se re nga Rama ne parlament. Ankesat e artikullit jane te pasinqerta per mendimin tim.

 9. DULLA KOTI KUR ISHTE NE TIRANE,DULLA ERDH NJE NATE ME PARE DHE IKU TE SHTEPIA E YMER GELBAZA KELLIRES,MERO U TREGUA SHUME MIQESOR ME DULLA KOTIN,KISHTE PAK DHIMBJE NGA MBRAPA POR DULLA PRAP U MBAJT MIRE

 10. Tavolina e rrumbullaket u kthue ne piramidale me baze nga i gjati ine , fjalet mbaruan dhe fjala nuk u mbajt , penalltia u gjuajt mbasi portierin e perzune me dhuen nga porta , arbitrin keta e paskan lojtarin e tyre te 12 , lind pyetja : kur ti e dije dhe e njihje se çmonster ke perpara pse u ule ne tavoline , pse i jep fjalen nje te pabesi ? Apo mos valle ai nuk te çarmatosi por ti u dorzove vete , ti nuk luftove por bere sikur ? Jane shume pikpyetje e dilema qe lene per te deshiruar e per te dyshuar .
  Ju ne fund z.Bushati thoni se : “në këtë skenë politike tre polare vetëm Edi Rama është i qartë. Ai do pushtetin me çdo mjet dhe çdo çmim” . Ndersa une mendoj se keta pushtetin e duan te gjithe por ai qe ta marre te jete sulltan qe te sundoje dhe jo te na drejtoje ?
  U premtua sistem kombetar poroporciona dhe nuk u be
  Ka 16 vite qe kerkohet votim elektronik ,here nga njera pale dhe here nga tjetra (gjithmone kur jane ne opozite) dhe ai nuk u be .
  Ka 16 vjet qe kerkohet numerim elektronik dhe ai nuk u be
  U kerkua depolitizimi i zgjedhjeve , nuk u be .
  U kerkuan lista 100 % te hapura , nuk u bene .
  U kerkua votimi i diaspores , nuk u be ( di te methote njeri , eshte gjalle z.Majko, ja degjuar kush zerin)
  U kerkua prag i ulet por gjithmone nese sistemi do ishte proporcional kombetar , ndersa ky i futi prag te dyfisht .
  U kerkua qe bashke me keto ndryshime te behej edhe vetingu ne politike as ajo nuk u be .
  U premtua qe nga ketej e tutje drejtesia do te ishte e verber dhe se ne te gjithe do te ishim te barabart para ligjit dhe se gjithçka do te funksionojme ne baze te rregullave dhe ligjit por jo qe nuk u be por u kap nga ky maskara qe npo na sundon sot dhe neser nga maskarai i radhes .
  U premtua qe ne 2013 statusi i nenpunesit civil , as sot nuk zbatohet e as neser nuk ka per tu zbatuar.
  U be reforma territoriale me preteksin se do te kishim perfitime financiare dhe sot ja trefishuar punonjesit .
  U kerkuan shume gjera , u premtuan shume dhe asnjera nuk u be .
  U kerkua …………………… e ç’nuk u kerkua nga ky popull per te miren e ketij vendi , u premtua e ç’nuk u premtua nga politika se do realizohej çdo kerkese e tij , biles premtuan se edhe diellin do te na e ulnin ne toke dhe ne fund asnje premtim i vetem nuk u mbajt .
  Çduhet te bejem tani ? Ti nenshtohemi nje pakice fare fare fare te vogel apo ti japim vete zgjidhje ? te durojme akoma poshterimin nga kjo pakice mosperfillese ? Nuk e di ju , une jam per REVOLUCION , revolucioni eshte zgjidhja , revolucioni eshte shpetimi i ketij vendi . Tung te gjitheve .

 11. O ti guerilasi revolucionari i oreve te fundit kur salihu ju ftoje per revolucion demokratik ju nuk e ndigjuat,tani ti morri i kuq kerkon revolucion mblidhi shpellkaret e cecenet dhe provojeni

 12. Sali Berisha në rubrikën e tij të “qytetarit dixhital”. Herë të sajuara dhe çdo herë të pavërtetuara postimet e Sali Berishës janë kthyer në arenë ku çdokush mund të dërgojë çfarëdo. Ditën e sotme Berisha ka bërë gafën e rradhës me postimin ku sipas tij janë parcelat me ka nabis në Malësinë e Madhe.

  Natyrisht që e vërteta është krejt ndryshe. Pamjet që ka publikuar Berisha janë në fakt foto të vitit 2016, janë publikuar nga aksioni i Policisë së Shtetit e cila i ka asistuar në atë kohë këto parcela. Edhe një herë kjo tregon se çdokush mund të tallet me doktorin duke i çuar një foto dhe ai direkt e merr të mirëqënë ose në rastin më të keq i përdor politikisht.

 13. YMER GELBAZA NUE ZAGAR I FRUSTRUAR SEXUAL,YMER MOS MASTURBO AFER PALLATIT TE ARMINA MEVLANIT OR ZAGAR MANJAK thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA MOS SHKRUAJ KETU SE PO E TURPERON KETE PORTAL SHUME TE LEXUAR DHE PELQYER,YMER JU JENI VETEM NJE ZAGAR DHE BYTHLEPIRES ISALI BERISHES DHE EDI RAMES

 14. Po sa kurve qe je mer Bushat!
  Po a nuk ishe ti qe thoshe qe opozita duhet te lere parlamentin, se nuk ka pse behet fasade e Edi Rames?
  Po a nuk ishe ti qe thoshe qe opozita duhet te vazhdoje protestat deri ne rrezimin e qeverise?
  Po a nuk ishe ti qe nuk le gjo pa thone per perfaqesues te DASH qe nuk dine realitetit, e per ambasadore qe mashtrohen nga Rama, e per te gjithe perfaqesuesit qe erdhen e qe Lulja nuk duhet ti degjonte se fitorja ishte afer.
  Ti mer pidh i bukur i filoqylit, qe nuk e di se nga bje Grabiani e Gradishta e qafa barit, do boje koalicion edhe me Hysni Milloshin vetem se ish shoku jot u be kminister dhe ti ngele zorraxhi. ik merr bythqir, ti dhe gjith kto “antikomunistat” e PDs qe pranojne ti hypi ne qafe Like floriri dhe Mona kurva.

 15. Berisha vetë është në zdërhalljet e tij politike, që nuk janë asgjë tjetër veçse ripërsëritje e një lajtmotivi të njohur, por që tani nuk ka as forcën, as mbështetjen dhe as të panjohurën e duhur në politikë. Edhe në listën e deputetëve të opozitës ai do të futet me forcë, përmes tri përbuzjeve dërmuese; të Lulzim Bashës – Berisha mund të kandidojë ku të dojë, që do të thotë është njëlloj për ne; të ish ministrit të Ekonomisë Ruli – i cili i bëri thirrje haptas të largohet, sa nuk e kanë larguar, dhe në fund, Mustafaj – loajal ndaj rolit institucional, që, duke e mbrojtur si të domosdoshëm, në fakt, në mendimin politik i dha shtysën. Berisha, këtë herë, do të jetë lojtari rezervë, do e ndjekë nga stoli dhe kur të futet në lojë, do të prishë punë.

 16. Klajdi Qama,
  Eugen Bojaxhiu,
  Reme Lala,
  Aurora Mara,
  Krenar Rryçi,
  Lefter Koka,
  Dritan Bici,
  Elena Xhina,
  Enver Roshi,
  Arben Elezi,
  Nimet Musai,
  Robert Bitri,
  Ediola Braha,
  Vasil Sterjovski,
  Arlind Çaçani,
  Nikolin Staka,
  Edmond Rrushi,
  Ylli Shehu,
  Edmond Stojku,
  Ramazan Gjuzi,
  Majlinda Halilaj,
  Selami Jenisheri

 17. MERO GELBAZA PSE JA NXORE DOSJEN E TURPIT FAMILJAR EDI RAMES ,DHE TANI TE PERDOR ECI RAMA SI LETER HIGJENIKE thotë:

  OR MUND TE ME THOTE DIKUSH A KE NJERI ME TE MJEURUAR SE SA MERO GELBAZA NE SHQIPËRI,KETO 25 VJET VETEM BYTHLEPIRES MBETI,TANI EDHE GJUHA ME LESH BYTHE JU KA MBUSHUR,GOCAT E MIJA E KAN TMERR KUR JU DEL PERPARA NE TIRANE DUKE BREDHUR I VETMUAR DHE FRUSTRUAR SI NUE ZAGAR SEXUAL,..

 18. E ndoqja emisionin tek vasili dhe dua tju pergezoj si ty si abilekajn . A jo qe me çuditi me shume ishte se ndersa ty nuk te zinte vendi vend , ndersa ti ishe shume i shqetesuar nga padrejtesite e te gjatit tone lideret e opozites ishin shume te qete . Ndersa ti dhe Abilekaj argumentonit me fakte padrejtesite dhe tinzarizmin , ata te opozites ishin shume te qete , te kenaqur dhe me te sigurt se kurre se tani do ishin me prane fitores. Absurditet , komplet absurditet . Vetem Curri ja tha troç , per kete qellim punuan te gjite politikanet dhe qellimit ja arriten dhe prandaj te gjithe ishin te kenaqur .
  Tani e kuptove qe opozita per nje vit rresht vetem se ka lozur dhe ka tallur bythen me ty , me mua , me kedo , me te gjithe elktoratin e saj ? A e kuptove se ishin vete keta qe nuk donin lista te hapura dhe bene nje nga lojrat me te pista ? A kuptove qe per keta nuk ja vlen te shqetseoheshme dhe ti marresh gjerat seriozosht ? Ajo qe nuk duhej te ndodhte ndodhi , perseri u kthyen tre banda qe do riciklohen me njera tjetren edhe per nje dekade . A ekupton se edhe per nje dekade ky vend nyuk ka te ardhme .
  Te drejtohem ty, Lubonjes , Abilekajt dhe shume e shume opozitareve te tjere te perjetshem per tju thene se te jeshe opozitar i perjetshem nuk ka me vlere biles behesh vegel e njerez band . Tani ju , ju lind per detyre te jeni opozitar te stabilishmentit me te ndyre qe ka pare ky vend . nese doni te na beni nje sherbim , nese doni te beni diçka per kete vend , nga sot e tutje Ju duhet te jeni antisabilishment .
  Vetem respekte per te gjithe ju qe ndritet zerin kunder te keqes , qe ngritet zerin per te mbrojtur kete popull te perfuajtur ne shekuj. Edhe nje here respekte per ju dhe keto qe do ngri zerin kunder kesaj klase politike te pa din e iman e te pa atdhe .

  1. Edhe nje kerkese z.bushati . Nje artikull ku ti çjerresh masken politikaneve por sidomos ketyre gjoja opozitareve duhet t abesh me patjeter. Respekte

 19. Janë akuza të rënda, por që nuk janë artikuluar nga media por nga njeriu që e njeh shumë mirë Ilir Metën, vetë Sali Berisha, i cili nga viti 2009 e deri më 2013 ka bashkëqeverisur me të. Por dhe tani marrëdhëniet e tyre janë tepër të ngushta.

  Pak më vonë, në vitin 2015, Berisha e akuzoi Metën se kishte porositur vrasjen e dy deputetëve. Berisha foli edhe për një dosje që ndërkombëtarët kishin përgatitur për Metën.

  “Jep dorëheqjen, sepse je person i akuzuar për dy vrasje. Na i nxirr pak ato që të ka sjell Edi Rama nga institucionet ndërkombëtare. Sepse ata të njohin më mirë ty se çfarë përfaqëson ti për vendin”, tha Berisha. Në atë kohë Meta ishte Kryetar Kuvendi. Disa javë më pas, doli një raport sekret i OSBE për kriminalizimin e krerëve të politikës shqiptare.

  Por akuzat e Berisha ndaj Metës kanë qënë me të vërtetë të forta dhe deri më tani presidenti aktual nuk është përgjigjur, për t’i hedhur poshtë.

  Por, megjithatë ia ka “arritur” që teksa “merret” me punët e mbrojtjes së Kushtetutës, përplasjes me Edi Ramën, alpinizmin dhe plazhin, ta “sfumojë” parashikimin e Berishës.

 20. Andi, Rama eshte tashme nje karte e djegur, duhet te besh tani nje artikull demaskues kunder kesaj “opozite” te shitur me Bashen ne krye, sa më të fortë aq më mirë. Do te ishte fatkeqësi sikur te vinte ne pushtet partia sorrosiane e PD.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu