• |
ide | kryesore

BE qëndrim nga ndryshëm nga SHBA për Kodin Zgjedhor: S’ka lidhje me zbatimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Bashkimi Europian ka reaguar në lidhje me miratimin sot në Kuvend të Kodit Zgjedhor, pa konsensusin e opozitës jashtëparlamentare. Përmes një mesazhi në “Twitter” BE shpreh keqardhje që nuk u arrit kompromisi në Këshillin Politik para se këto ndryshime të votoheshin në Parlament. Sipas BE-së, dialogu në vendin tonë duhet të përmirësohet.


Reagimi i plote


Morëm njoftim mbi miratimin nga Parlamenti të ndryshimeve të tjera në Kodin Zgjedhor. Kujtojmë se këto nuk kanë lidhje me zbatimin e rekomandimeve të OSBE/ODIHR-it mbi reformën zgjedhore siç referohet në Konkluzionet e Këshillit të marsit. Shprehim keqardhjen që nuk u arrit asnjë kompromis në Këshillin Politik para se ndryshimet të votoheshin në Parlament. Me gjithë rezultatin pozitiv të marrëveshjes mbi rekomandimet e OSBE/ODIHR-it të arritur më 5 qershor 2020, dialogu politik në vend duhet të përmirësohet. Ne inkurajojmë të gjithë palët e interesuara të mbajnë fokusin te zbatimi i reformave të nevojshme për vendin për të përparuar në rrugën e integrimit në BE, përfshirë reformat e parashikuara në marrëveshjen e 5 qershorit. Kjo do të sillte standarde më të larta të integritetit dhe transparencës në procesin zgjedhor, çka është thelbësore për të ardhmen politike të vendit.

14 Comments

 1. Keta jane larvat qe marrin valichet me euro nga droga e ketij vendi, megjithate nuk e shpetojne humbjen e mazhorances mafioze

 2. Fillun talibanet e mullah omarit me shajte perendimin. Ka 30vjet po e njejta histori.
  Edhe kurvat e lapsit nuk po dijne si me honger ate qe kane dhi prej nje javet. Si gjithmone do bejn ca pirueta si fillim dhe masanej i futen me llape.

   1. Ti lale mu me rru karet bashke me ramutin e lulushin. Dhe pasi tma rrush mire e mire mund ta lejoj ate motren tate qe e ka pidhin me gjize, te be boje nonji gojore.
    Tani pyt veten nonjihere qe pse sekretari PPSH i ka bo armiq gjithe ambasadoret e US, perfaqesuesit e DASH, perfaqesuesit e BE? Dhe pse Lul kamarieri rinasit me dosje ben cfare ti thote sali bajraktari?

 3. Akoma ketu eshte ky ?!!legenat buricka te perendimit te mbarum. ca na keni bete per 100 vjet rresht. skutha. per desert ne 100 vjetor , i futen dhe nje skavic. ju ngelcin ne fyt.

 4. Ky Sora ose mafiosi Sorosian duhet te shpallet person non-grata pasi po e shkaterron kete vend. Zyra e OSBE-se ne Tirane duhet te mbyllet pasi eshte e panevojshme e gjithe historia me demokraci dhe me integrime euro-atlantike ishte thjesht nje tallje trapi qe nuk fuksionoj me shqiptaret Reciprocitet per gjthçka me Europen dhe te shihet mundesia e nje partneriteti te mundshem dhe potencial nga nje fuqi e trete psh Turqia ose Kina qe do te zevendesoj BE-ne ne Shqiperi. Ka ardhur koha qe Shqiperia te hedhi syte pertej Europes.

 5. Cigani mafioz Soreca dhe Kinezja lekurverdhe e ambasades amerikane te shpallen persona non-grata.

  FUCK SOROS!!!
  FUCK JEWS!!!
  FUCK EU!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu