• |
ide | kryesore

Tensionet Armeni-Azerbajxhan, Irani paralajmëron luftë rajonale

Lajme, Planet

Irani ka thënë se luftimet e reja midis fqinjëve të saj Azerbajxhanit dhe Armenisë mund të përshkallëzohen në një luftë më të gjerë rajonale. Presidenti Hassan Rouhani tha se ai shpresonte të “rivendoste stabilitetin” në rajon pas disa ditësh përplasjesh të rënda mbi territorin e diskutueshëm të Nagorno-Karabakut.


“Ne duhet të jemi të vëmendshëm që lufta midis Armenisë dhe Azerbajxhanit të mos bëhet një luftë rajonale,” tha Presidenti Rouhani. Rouhani gjithashtu u shpreh se ishte “krejtësisht e papranueshme” që çdo predhë dhe raketë që të binte në tokën iraniane. Komentet e tij pasuan raportet se predhat kishin zbarkuar në fshatrat në Iran, pikërisht përtej kufirit të saj verior me Armeninë dhe Azerbajxhanin.


“Prioriteti ynë është siguria e qyteteve dhe fshatrave tona,” tha Presidenti Rouhani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu