• |
ide | kryesore

Koronavirusi mund të jetë me ne ‘përgjithmonë’/ Skenari i tmerrshëm që paralajmërojnë shkencëtarët

Lajme, Planet, Të fundit

Nëse njerëzit mund të infektohen përsëri, koronavirusi do të jetë me ne përherë, ka paralajmëruar një shkencëtar britanik. Profesor Graeme Ackland, një akademik në Universitetin e Edinburgut, tha se do të ishte ‘e tmerrshme’ nëse të mbijetuarit nuk do të mund të mbrohen nga sëmundja në të ardhmen.


E vërteta mbi imunitetin ndaj Covid-19 mbetet një mister sepse patogjeni, i njohur si SarsCov-2, ka qenë i njohur për shkencën për më pak se një vit. Por ekspertët kryesorë besojnë se sëmundja do të kishte efekte më të lehta nëse një i mbijetuar ri-infektohet, sepse ata ka të ngjarë të kenë një nivel të lartë mbrojtjes. Prandaj, shtrimet në spital dhe vdekjet nuk do të arrinin nivele katastrofike.
Shkencëtarët kanë thënë më parë se virusi do të jetë në qarkullim për dekada, si infeksione të tjera të ngjashme me koronavirusin dhe sëmundjet sezonale. Ekspertët nuk e dinë akoma për sa kohë një person është imun ndaj koronavirusit, pavarësisht disa studimeve që tregojnë antitrupat të bëra nga sistemi imunitar për të luftuar një sëmundje në të ardhmen. Nëse imuniteti i fituar është jetëshkurtër, ai mund të shkatërrojë shpresën për ndërtimin e imunitetit në popullatë.


Kjo nuk përjashton mundësinë që njerëzit mund të mbrohen më mirë nëse infektohen përsëri, duke vuajtur një formë shumë më të butë të sëmundjes. Por nëse të mbijetuarit nuk mbrohen nga një periudhë e rëndë e Covid për herë të dytë, kjo sugjeron se mbylljet e vendeve do të jenë të nevojshme për të shpëtuar sa më shumë jetë të jetë e mundur derisa ekspertët të gjejnë një vaksinë. Një studim, në të cilin Profesor Ackland ishte autori kryesor, zbuloi se bllokimet e rrepta nuk kanë gjasa të shkurtojnë vdekjet në planin afatgjatë dhe madje mund t’i rrisin ato.

“Bllokimet e rrepta – veçanërisht ato që frenojnë aktivitetet e të rinjve – mund të zgjasin pandeminë dhe të shkaktojnë qindra mijëra vdekje të tepërta gjatë dy viteve të ardhshme”, thotë ai. Alternativa sugjeruese është: duhen  mbrojtur të moshuarit dhe kategoritë e tjera më të prekura dhe të lejohen të rinjtë të kthehen në normalitet.

Nga: DAILYMAIL


2 Comments

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.