• |
ide | kryesore

Kufizime e karantinime/ Si po i gozhdon Covid-i vendet e Europës me radhë

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Masat të reja në përgjigje të shpërthimeve të koronavirusit po merren në të gjithë Europën.


Shumë prej masave përfshijnë rivendosjen e kufizimeve të cilat ishin lehtësuar muajt e fundit.


Francë/ Parisi mbyll baret

Të gjithë baret në Paris do të mbyllen nga 6 tetori për 2 javë.

Restorantet dhe baret që shërbejnë ushqim mund të qëndrojnë të hapura deri në orën 22:00. Sidoqoftë, ata do të duhet të vendosin masa të reja sanitare.

Sallat e leksioneve universitare në kryeqytetin francez nuk duhet të jenë më shumë se gjysmë të mbushura, dhe puna nga shtëpia duhet të ketë përparësi.

Javën e kaluar, bare dhe restorante në 11 qytete përfshi Parisin, u mbyllën me urdhër në orën 10 të darkës. Në Marsejë u mbyllën plotësisht për 15 ditë.

Në të gjithë Francën, tubimet janë të kufizuara në 10 persona dhe pritjet e dasmave, festat e studentëve dhe mbledhjet e tjera të organizuara janë të ndaluara.

Maskat janë të detyrueshme në ambientet e mbyllura publike në të gjithë Francën, ndërsa zona specifike kanë futur rregulla shtesë.

Në Paris dhe zonat përreth, maskat duhet të vishen jashtë nga çdokush nga mosha 11 vjeç e lart. Qindra komuna të tjera në të gjithë Francën kanë të njëjtin rregull, duke përfshirë Toulouse, Nice, Lille dhe Lyon.

Maskat duhet të mbahen në shumicën e vendeve të punës.

Spanjë/ Madridi mbyllet sërish 

Pothuajse pesë milion njerëz preken nga bllokimi i ri i kryeqytetit spanjoll dhe nënë qytete të tjera përreth.

Njerëzit mund të largohen nga zona e tyre e jetesës vetëm për të shkuar në punë, shkollë ose për kujdes mjekësor. Takimet shoqërore brenda dhe jashtë janë të kufizuara në gjashtë persona. Baret dhe restorantet duhet të mbyllen deri në orën 22:00. Së bashku me dyqanet, autoritetet spanjolle kanë ulur numrin e klientëve që hyjnë në çdo orë, shkruan Lapsi.al.

Masat u imponuan nga qeveria qendrore e Spanjës, por hasën rezistencë nga autoritetet madrilene.

Maskat duhet të mbahen nga kushdo mbi moshën 6 vjeç në të gjitha format e transportit publik dhe ambiente të brendshme.

Shumica e rajoneve në Spanjë i kanë bërë maskat të detyrueshme edhe jashtë.

Hollandë/ Kufizime në qytetet kryesore

Autoritetet Hollandeze futën masa të reja nga 29 shtatori, pasi numri i infeksioneve u rrit në nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë.

Njerëzit këshillohen të mbajnë një maskë në dyqanet në qytetet kryesore dhe restorantet dhe baret duhet të mbyllen deri në orën 22:00 në të gjithë vendin.

Bizneset duhet të regjistrojnë të dhënat e kontaktit të klientëve dhe inkurajohet puna nga shtëpia, shkruan BBC News. Mbledhjet shoqërore brenda shtëpive të njerëzve nuk duhet të kalojnë numrin e 3 personave. Gjithashtu, nuk mund të ketë spektatorë në ngjarje sportive.

Masat do të qëndrojnë për të paktën tre javë.

Masat e mëparshme, të tilla si mbajtja e maskave në transportin publik, gjithashtu do të vazhdojnë të zbatohen. Autoritetet lokale mund të zbatojnë masat e tyre shtesë.

Gjermani/ Rregulla të reja për ardhjet nga vendet me rrezik të lartë 

Një ndalim i grupimeve të mëdha të njerëzve në Gjermani, si festivale publike, ngjarje sportive me spektatorë dhe koncerte, është zgjatur deri në fund të vitit në zonat me shkallë të lartë infektimi.

Testimi në aeroporte ka qenë i detyrueshëm për njerëzit që mbërrijnë nga vendet me rrezik të lartë. Por, nga 30 shtatori këtyre udhëtarëve iu është dashur të izolohen për 14 ditë.

Njerëzit që nuk mbajnë maska në dyqane ose në transportin publik gjobiten minimalisht me 50 euro.

Autoritetet gjermane ranë dakord për të vendosur masa të tjera në rajone ku shkalla e infeksioneve është e lartë. Mbledhjet publike do të kufizohen në 50 persona dhe private në 25. Personat që nuk lënë informacionin e saktë të identitetit të tyre në restorante dhe bare do të gjobiten.

Në Berlin, qyteti që është midis rajoneve me rritjen më të madhe të infeksioneve, restorantet dhe baret do të duhet të mbyllen në 23:00 nga 10 Tetori. Festat dhe tubimet private do të kufizohen në 10. Jashtë dhe natën do të lejohen të mblidhen vetëm pesë persona ose anëtarët e dy familjeve.

Itali/ Maska për fytyrën të detyrueshme jashtë 

Italia e ka bërë të detyrueshme mbajtjen e maskave brenda dhe jashtë në të gjithë vendin, në përpjekje për të përmbajtur përhapjen e virusit.

Vetëm në shtëpitë e tyre private njerëzit mund të qëndrojnë pa maska. Në shkolla, maskat e fytyrës janë të detyrueshme për të gjithë fëmijët mbi moshën gjashtë vjeç. Të gjitha vendet e kërcimit dhe klubet e natës janë mbyllur, njoftoi BBC News.

Danimarkë/ Baret duhet të mbyllen herët 

Danimarka ishte një nga vendet e para në Evropë që rihapi shkollat ​​në prill.

Sidoqoftë, në fund të gushtit numri i rasteve filloi të rritet ndjeshëm. Qeveria u përgjigj duke i bërë maskat të detyrueshme në transportin publik.

Në Kopenhagë dhe zonat përreth, ku ka pasur rritje rastesh, baret, restorantet dhe klubet e natës tani duhet të mbyllen në orën 10 të darkës.

Festat private dhe grumbullimet si dasmat duhet të përfundojnë në të njëjtën orë dhe maskat duhet të mbahen në restorante, bare dhe kafene.

Belgjikë/ Kthehen tifozët e futbollit 

Në kryeqytetin belg, Bruksel, që nga 1 tetori mbajtja e maskës së fytyrës nuk është më e detyrueshme në të gjitha vendet publike.

Sidoqoftë, mbulesat e fytyrës janë ende “shumë të rekomanduara” në vendet ku një distancë prej 1.5 metrash nuk mund të garantohet.

Masa të tjera të reja u vendosën në Bruksel. Kafenetë dhe baret duhet të mbyllen në ora 11 të natës dhe bizneset e tjera që shesin ushqime dhe pije mund të qëndrojnë hapur deri në 22:00. Këto masa tani janë duke u shtrirë në pjesën tjetër të vendit.

Ushqimi në tregjet e rrugëve janë ndaluar.

Një maksimum prej katër personash lejohet të mblidhen rreth një tavoline në lokal.

Klubet e natës vazhdojnë të qëndrojnë të mbyllura dhe nuk lejohen ngjarje të mëdha, siç janë festivalet, shkruan Lapsi.al.

Tifozët e futbollit po lejohen të kthehen në stadiume, por vetëm me një fraksion të vogël të kapacitetit dhe ata janë të detyruar të mbajnë maska.

Portugalia: Takime më të vogla

Ndërsa nxënësit kthehen në shkollë dhe disa punëtorë kthehen në zyrat e tyre, kufizime të reja u vendosën nga 15 Shtatori.

Këto kufizime përfshijnë mbylljen e qendrave tregtare në ora 11 të natës dhe kufizimin e tubimeve në një maksimum prej 10 personash.

Greqi/ Masa të reja në Athinë 

Maskat tani janë të detyrueshme në të gjitha hapësirat e brendshme publike dhe në të gjithë transportin publik në Greqi.

Në shtator, kufizimet më të rrepta hynë në fuqi në rajonin e Atikës, që përfshin Athinën. Maskat e fytyrës duhet të vishen në punë dhe në të gjitha vendet e hapura të mbushura me njerëz.

Ka pasur gjithashtu kufizime të mëtejshme lokale të vendosura në disa nga ishujt grekë, dhe testimi falas në vend u është ofruar njerëzve që mbërrijnë në tokë nga këto ishuj.

Republika e Irlandës/ Dublini bllokon restorantet e mbyllura 

Në kryeqytetin e Irlandës, Dublin, ngrënia në restorante të mbyllura u ndalua në 19 shtator për tre javë dhe të gjitha udhëtimet jo-thelbësore u dekurajuan, pas një rritje në rastet e infektimit së fundmi.

Vizitat sociale në shtëpi në Irlandë, brenda dhe jashtë, janë të kufizuara në gjashtë vizitorë nga jo më shumë se tre familje.

Mbledhjet në natyrë janë të kufizuara në 15 persona.

Personave mbi 70 vjeç përsëri po u kërkohet të qëndrojnë në shtëpi sa më shumë që të jetë e mundur, dhe njerëzit inkurajohen të punojnë nga shtëpia nëse është e mundur.

Ka pasur gjithashtu një numër karantinimesh lokale.

Suedi/ Nuk janë vendosur masa bllokimi apo karantinimi 

Edhe pse nuk pati asnjë bllokim në Suedi, shumica e njerëzve, në përputhje me këshillat e qeverisë, respektuan distancimin vullnetar shoqëror dhe filluan të punonin nga shtëpia ku ishte e mundur.

Vendi ndaloi mbledhjet e më shumë se 50 njerëzve dhe u bëri thirrje njerëzve mbi 70 vjeç të vetë-izolohen, por dyqanet, baret, restorantet dhe palestrat qëndruan të hapura.

Numri i infeksioneve të reja tani po rritet përsëri, por jo aq ashpër sa në disa pjesë të tjera të Europës.

Autoritetet nuk kanë përjashtuar kufizimet në të ardhmen, por tani për tani bizneset mbeten të hapura dhe maskat nuk rekomandohen.

©LAPSI.AL 


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.