• |
ide | kryesore

Analiza/ Beteja për të rrëmbyer shtresën gri në 25 prill

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Pasi po mbyllet një “reformë elektorale” që sërisht pothuajse e bën të pamundur daljen e forcave të reja politike dhe që tenton ta kalçifikojë një elektorat gjithmonë e më të zhgënjyer dhe gjithnjë e më të painteresuar për politikën tek partitë e mëdha, për shumicën qeverisëse dhe për opozitën ka filluar një tjetër betejë: Ajo për të joshur elektoratin gri, pra atë shtresë të votuesve, që ose nuk merr pjesë në zgjedhje ose e ndryshon votën e saj sipas rastit nga njëri kamp tek tjetri. Pikërisht kjo shtresë ndonëse më e vogël në mumër dhe më pak e zhurmshme është ajo që shpesh ka sjellë rotacionin e pushtetit duke iu bashkëngjitur njërës prej palëve.


Për atë ka filluar tashmë beteja.


Në fjalorin politik të Lulzim Bashës po zë gjithnjë e më shumë vend termi shtresë e mesme. Lideri demokrat ka shpallur se taksa e tij e sheshtë 9% do të lehtësojë shumë atë shtresë të njerëzve që fitojnë nëpërmjet punës dhe mundit të tyre, duke dashur të bëjë për vete ata profesionisë, mjekë, bankierë, profesorë universitetesh që qeveri e rlindjes i ka taksuar me deri 23% të pagës së tyre. Ndonëse Basha deklaron e këtë po e bën për forcimin dhe zgjerimin e një shtrese që ndihmon në ekulibret demokratikë të vendit, joshja që ai ofron për të mbajtur deri 14% më shumë të pagës në xhep, nuk është e vogël. ndërmerret nga e djathta në momentin që do të vijë në pushtet. “Shtresa e mesme është shtylla kurrizore e një ekonomie të shëndetshme dhe të qëndrueshme në qytet dhe fshat. Kjo është vetëm një nga mënyrat se si do të fuqizojmë të gjithë ata që punojnë. Puna dhe mundi juaj nuk duhet të mbitaksohen. Përkundrazi, sa më shumë para në xhepat tuaja, aq më mirë për ekonominë tone” ka theksuar disa herë ai.

Basha: Me taksën e sheshtë 9% do të konsolidojmë shtresën e mesme

Edhe në kampin tjetër e kanë kuptuar kët lojë. Pasi i ka lënë për një kohë të gjatë në harresë, pas ka taksuar me përqindje më të larta ata që punojnë sesa super të pasuritn në prag të zgjedhjeve edhe Rama po lëshon sinjale “pajtimi”.
Kryeministri ka deklaruar se nga fillimi i vitit tjetër, pra në një janar, do të realizojë ato që i premtoi por nuk i mbajti kurrë. Rritjen e pagave me 40 % për mjekët dhe infermierët dhe me 15% për mësuesit.

Sot në Shqipëri gati rreth 50 mijë vetë paguhen me afro 1 mijë euro në muaj. Janë pikërisht këta të cilëve qeveria Rama u ka vënë taksimin më të madh për pagat deri në 23%. Për ta PD ofron taksën e sheshtë 9% dhe mbi të gjitha zgjerimin e kësaj shtrese deri në 200 mijë vetë.
Pikërisht kjo është edhe fasha për të cilën po zihen palët. Ajo e profesionistëve kryesisht të pa angazhuar, por që në një moment të caktuar, nëse lëviz mund të bëje edhe diferencën në zgjedhjet e 25 prillit ashtu sikurse ka ndodhur edhe në të shkuarën. Prandaj kampet politike u kujtuan papritmas për të në ditën që vendoset fati i tyre.

 

©Lapsi.al

13 Comments

 1. “Shtresa gri” ka mbaruar pune.
  Skamja e ka vene perfund!
  Nuk di as ku votohet e si votohet.
  Jane kryesisht neper burgje, borxhe e kredi, apo emigrime, pervecse te papune…

  Ceshtja ketu eshte LUM KUSH MERR “SHTRESEN JESHILE”, DMTH ATE ME PARA’!

  Ju dhjefsha “shtresen gri”!

  1. Duroni edhe pak, ja erdhi 25 Prilli 2021, beni gati grushtat shtrengoni dhembet fort, po afrofet dita e juaj o shqiptare, per te marre hak, per te zhdukur nga rrenjet VAMPIRET SOROSIAN, per te cuar ne burg EDVIN KRISTAQIN & BANDEN e RIDHJEREJES, “burg, konfiskimi i pasurive te vjedhura, papunesi, skamje pafund, per te gjithe bastardet e RIVDEKJES”, prentimi i Berishes.
   VETEM TE ZHDUKET NGA PUSHTETI I VJEDHUR DHE MANIPULUAR BASTARDI edvin kristaqi & banda e pederasto/prostitutave te hurit dhe te litarit, NUK KA FARE RENDESI SE KUSH VJEN SEPSE ME TE NDRYRE, ME KRIMINELE, ME HAJDUTE, ME ANTISHQIPTARE, ME TE PAFE, ME TE PA ATDHE, ME ANTINJEREZ SE edvin kristaqi & banda, AS KA PATUR DHE AS DO TE KETE.

   1. KJO MENDJE DHE KY MENTALITET NA KA LENE NE KETE DEREXHE.
    IK NJE KURVE E HAJT NJE TJETER DHE NE FUND TE GJITHA DALIN TE VIRGJERA KURSE POLULLI ME KAR NE BYTH . QIJANI ROPT TE GJITHA PARTIVE NESE DONI TE SHIHNI DRITE NE FUND TE TYNELIT . ME KETA POLITIKANE PO URITHA DO JEMI GJITHMONE .

 2. Për të eleminuar djalin e Fahriut e për ta zhdukur Fahriun nga Pogradeci do të ngriheshin edhe të vdekurit nga varri, kemi 45 vjet durojmë Fahriun dhe i biri na duhej.”

  Por kjo sot nuk ishte shumë e nevojshme.

  Mjaftoi Kasem Galla, një nga drejtuesit lokal të PD-së dhe shumë drejtues të tjerë të cilët shkuan dhe i qëndruan procesit në ‘kokë’ e bënë transparent, numëruan cdo votë, nuk pranuan asnjë manipulim, asnjë të prekte kutitë dhe në fund i dhanë leksionin e duhur jo vetëm Klevis Balliut por edhe Lulzim Bashës, duke “ekzekutuar” edhe Eduart Kaprin, ish kryetarin e Bashkisë Pogradec.

  Një dorë ka dhënë edhe ish- deputeti Ervin Salianji.Keta jane shtresa e messe e pd

 3. ketu po behet vetem demagogji, “duke dashur të bëjë për vete ata profesionisë, mjekë, bankierë, profesorë universitetesh që qeveri e rlindjes i ka taksuar me deri 23% të pagës së tyre.” Duhet theksuar qe 23%eshte per nivelin e rroges mbi 1,3 milion leke, thene ndryshe nga 0 ne 300 mije lek taksimi eshte 0, per differencen mbi 300 mije deri ne 1,3 milion taksim eshte 13%, per diferencen mbi 1,3 milion taksimi eshte 23%. Damagogjia tjeter eshte kur thuhet qe po taksohet puna e profesionisteve duke harruan lehtesimin ne taksa per ata qe marrin ne 1,3 milion leke. Personalisht jam shume skeptik qe te mund te realizohet taksimi 9% mbi pagat pa pasur rritje taksash ne krahe te tjera se tek fundit nga do i nxjerrin parate per mbarevajtjen e shtetit dhe investimet publike

 4. Duroni edhe pak o shqiptare, ja erdhi 25 Prilli 2021, beni gati grushtat shtrengoni dhembet fort, po afrofet dita e juaj, o shqiptare, per te marre hak, per te zhdukur nga rrenjet, VAMPIRET SOROSIAN, per te cuar ne burg, EDVIN KRISTAQIN & BANDEN e RIDHJEREJES, “burg, konfiskimi i pasurive te vjedhura, papunesi, skamje pafund, per te gjithe bastardet e RIVDEKJES”, prentimi i Berishes, me Berishen s’ka shaka!
  VETEM TE ZHDUKET NGA PUSHTETI I VJEDHUR DHE MANIPULUAR BASTARDI edvin kristaqi & banda e pederasto/prostitutave te hurit dhe te litarit, NUK KA FARE RENDESI SE KUSH VJEN SEPSE ME TE NDRYRE, ME KRIMINELE, ME HAJDUTE, ME ANTISHQIPTARE, ME TE PAFE, ME TE PA ATDHE, ME ANTINJEREZ SE edvin kristaqi & banda, AS KA PATUR DHE AS DO TE KETE ASKUND MBI DHE.

 5. Ne kete vend nuk ja vlen me as te leshosh hije .
  Ik nje bande e hajt nje tjeter .
  Te njejtat fytyra ketu e 30 vjet .
  O Basha , njerzit nuk jane me ata po ata qorra qe ishin dikur . Njerzit kane kohe qe kane dale nga letargjia , kane pare me shume , kane levizur me shume por sidomos jane zhgenjyer aq shume saqe veshtire se do ti genjeni perseri . Pa bere asnje ndryshim zgjedhor dhe kushtetues ti do beshe me shume ndryshime? Me po te njetat fytyra ti do beshe ndryshime? Une nuk besoj me tek asnje nga ju .
  Stessa faccia , stessa razza .
  Lum si ai qe beson akoma tek ju dhe mjere per ne per ata qe besojne tek ju .

  1. Paskan qëlluar disa xxxxxxxxxx, që nuk i përkasin “la stessa faccia” apo “stessa razza” të shqiptarëve, e po kërkojnë që Shqipërinë ta qeverisë një racë tjetër me një surrat tjetër ????????
   Pra “femra” Shqipëri, të martohet me disa burra të racave të tjera, kinezë, kongolezë apo eskimezë.
   Po lerini o të uruar këto marrëzira me fobi antishqiptare e me ndarje racash !
   Progresi në cilindo vend të botës arrihet duke luftuar të keqen më të madhe , për të arritur në të keqen më të vogël.
   Nuk ka asnjeri të përsosur në këtë planet.
   Edhe pas mijra vitesh kur njeriu kaloi nga kopeja e kafshëve në gjendjen e sotme, nuk mund të gjesh ndonjë vend me një sistem të përsosur politik .
   Hiqeni nga mendja marrëzinë utopike marksiste të barazisë absolute midis njerëzve.
   Evolucioni i shoqërisë njerëzore ka ardhur nga shtresat më të emancipuara e më inteligjentet e popujve.
   Si mund të konsiderohet njëlloj një gjeni me një budalla ?
   A mund të krahasohet produkti shoqëror i një të çmenduri me ate të një njeriu normal ?
   A mund të drejtojë shtetin sot në shekullin XXI një analfabet, apo qoftë të marim mendimin e tij për shtetin ?
   Nuk ka sepse të cilësohet një “lojë” tendenca politike që në Shqipëri të rritet numuri i shtresës së mesme. Është zgjidhja më e mirë për një popull që të pakësohet shtresa e varfër dhe ajo e multimiliarderëve e kjo arrihet me rritjen në maksimum të shtresës së mesme.
   Shtresa e mesmë përfaqëson edhe shtresën më të arsimuar të kombit, e kur thua që ajo duhet të shtohet, ke pakësuar edhe njerëzit e varfër të pashkolluar, pra ke ndërtuar një arsim për të gjithë.
   Nuk ka sepse të shihet me frikë edhe shtimi i njerëzve shumë të pasur, sepse konkurenca midis tyre e shton prodhimin e zhduk papunësinë. Po nuk besoj që Shqipëria e vogël të shtojë shumë numurin e multimiliarderëve.
   Që shtresa e mesme të dominojë shoqërinë , kjo do të ishte një arritje e madhe, jo vetëm e rritjes së nivelit jetik, por edhe të nivelit tekniko shkencor.
   Puna është se si të arrihet kjo aspiratë e jo ta quajmë “lojë”.
   E para nga të gjithat, është lufta kundër korrupsionit e kriminalitetit, e ndërtimit të një shteti demokratik ligjor që do të sillte proçesin normal të zgjedhjeve.

 6. Dmth vëllezerit Budina mashtruan 2 vjet e gjysëm tek mikrofoni i sheshit te teatrit se nuk donin karriere politike me protesten. E ju jeni kokrrat e legenave.

  PO VETËM TË JENË BUDALLENJË SHQIPTARËT DHE MILITANTËT E PD T’JU BESOJNE JUVE, O BUDINA.

  Aktruat 2 vjet e gjysëm në atë shesh me fjalime patetike. Po si mund te jeni te besueshëm kur shfrytezuat nje kauz aq qytetare. Si nuk ju vjen turp

  1. O MILITANT I KUQ , KJO NUK ESHTE ÇESHTJE BUDINE . KETE VEND E MBYTEN KRYETARET BYTHQIRA TE PARTIVE . KETE VEND E MBYTET JU BYTHQIRAT MILITANT.

 7. Shpellkare cecene qetsohuni po flitet per militantin budina,por dhe ju nje dite keshtu do jeni duke u lepire bythen lulzimes.Basha shpërblen mjekun e 21 janarit, futet në listën për deputet, deklaroi se protestuesit u vranë nga afër

 8. Nje pyetje per komentuesin e ores 17:49. Taulant Balla qe vjen nga fshatrat e thella te Librazhdit, cfare eshte? Shpell.ar, shpell.idh, apo shpell.ythe? Po Sander Lleshaj ose kapteri i gazit serb? Po Ulsi Manja? Po Lindita Nikolla? Po lali, per te cilin gojet e liga thone se e ka prejardhjen diku nga Lindja e Mesme? Po sa e sa te tjere si Baton Haxhiu, Merua, apo ai “aktori” Laert Vasili? Ne fund, po ti o qytetar i vjeter nga je? Jo per gje, por ne 1990, Shqiperia kishte 70% te popullsise ne fshat.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu