• |
ide | kryesore

Netflix përballet me akuza penale për shthurje dhe promovim të papërshtatshëm

-Instant, Paparazzi, Slider

Një juri e madhe gjyqësore në Tyler County, Texas akuzoi Netflix, i cili ka transmetuar filmin francez fitues të çmimeve, për promovimin e materialit vizual të pasjellshëm që përshkruan një fëmijë.


“Juria ka paditur Netflix”, thanë prokuroret, me akuzën e promovimit të shthurjes me filmin “Cuties’. Prokurorët e qarkut thanë se akuza ishte e bazuar në një ligj të Teksasit që e bën të paligjshme “promovimin me vetëdije” të materialit që përshkruan organet gjenitale ose zonën pubike të një fëmije, të veshur ose të veshur pjesërisht, dhe “i cili apelon për interesin e prirur për seks dhe nuk ka asnjë vlerë serioze letrare, artistike, politike ose shkencore. “Ligjvënësit e këtij shteti besojnë se promovimi i një materiali “të poshtër” të fëmijëve ka pasoja shkatërruese,” tha Lucas Babin, avokati i rrethit penal, në një deklaratë.


Netflix tha në një deklaratë se kompania që qëndron pranë filmit “Cuties” është kundër seksualizimit të fëmijëve të vegjël dhe se “kjo akuzë është e pamerituar”. Nuk është ekzaktësisht  e qartë se çfarë dënimesh po kërkonte zyra e z. Babin, në çështjen e saj kundër Netflix. Deklarata e përshkruan akuzën si një “krim në burg shtetëror”.

Njerezit reaguan ashpër që me publikimin e trailer-it, por ajo që u bë edhe më problematike ishte vendosja e një posteri të papërshtatshëm të filmit, për të cilin Netflix kërkoi falje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu