• |
ide | kryesore

Prifti grek: E di që do më urreni, por Katsifas nuk ishte hero (FOTO)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Një prift grek, Elefterios Balakos i cili mësohet të ketë shërbyer për shumë kohë në Gjirokastër, me përfundimin e gjyqit për vrasjen e muzikantit antifashist hip-hop Pavlos Fyssas, ku krerët e partisë neonaziste “Agimi i Artë” u shpallën fajtor e kërcënohen me nga 10 vjet burg ka bërë një reagim ku ka prekur edhe çështjen “Katsifas”.


Në statusin e tij në Facebook, ai tregon për ditën kur Katsifas u ekzekutua nga autoritetet shqiptare, dhe thekson se nuk duhet krahasuar aspak me vrasjen e artistit grek, si dhe shton se Katsifas nuk ishte një hero.


“Doja të jepja dëshminë time personale.Ditën e vdekjes së Konstantinos Katsifas, unë isha në fshatin Vouliarates. Unë atëherë isha ministër në Kishën Ortodokse të Shqipërisë. Unë kam përvojë personale dhe mendim”, shkruan ai.

Më poshtë shkrimi i tij i plotë:

“E di që disa njerëz do të më urrejnë për këtë postim. Nuk më shqetëson. Më intereson e vërteta e gjërave.

Disa fatkeqësisht këto ditë krahasojnë Pavlos Fyssas me Konstantinos Katsifas.

Gabim i madh. Disa të dhëna të njërës, e të tjera të tjetrës.

Doja të jepja dëshminë time personale.

Ditën e vdekjes së Konstantinos Katsifas, unë isha në fshatin Vouliarates.

Unë atëherë isha ministër në Kishën Ortodokse të Shqipërisë. Unë kam përvojë personale dhe mendim.

Informacion: Askush nuk na ndaloi të kryenim Liturgjinë Hyjnore në Greqisht atë ditë. Fshati është Epiri i Veriut dhe gjuha Greke është e vendosur në të gjitha aspektet e jetës. Askush nuk na ndaloi të varnim flamuj grekë. Vendi ishte plot me flamuj. Askush nuk na ndaloi të bëjmë haraç për viktimat greke të viteve ’40 që shtrihen në varrezat ushtarake, as të bëjmë ngjarjet që ishin planifikuar. Pra, për çfarë shërben e gjithë kjo? Z. Katsifas donte të postonte të tijën

(flamuri personal) kur autoritetet e tij bënë rekomandime dhe e ndaluan, ai filloi – pasi u armatos – të binte.

Kam një pyetje: Atë ditë kishte shumë fëmijë në atë moment. Katsifas dhe policia ishin shumë afër. Nëse një plumb godet njërin nga fëmijët, a do ta tregonim historinë me kokë poshtë?
Më në fund, ndërsa Katsifas ishte arratisur nga policia. Ai ishte ngjitur në një kodër. Ai vetë shkaktoi përsëri ngjarjet, shkoi përsëri në polici dhe pasi nuk e hodhi armën me kërkesë të policisë, ata e vranë.

E vërteta është e vështirë e di. Më dhemb. Mund të shembë ideologjitë që kemi ndërtuar. Por duhet thënë.

Ashtu si në kishë, kushdo që humbet jetën nuk është thjesht një dëshmitar. Motivet e martirizimit nxjerrin në pah dëshmitarin. Kështu që heroi nuk është dikush që sakrifikon jetën e tij për të siguruar ideologjinë e tij. Hero është ai që sakrifikon veten për të tjerët.

Unë nuk pashë diçka të tillë në vdekjen e Katsifas. Ai kishte një mendim kombëtar “të ndërgjegjshëm”. Keqkuptimet e tij e çuan atë në fundin katastrofik, jo në mbrojtjen e të tjerëve.

Sidoqoftë, më bën përshtypje që ai u bë lehtësisht hero dhe simbol. Ne jetojmë në kohë shumë të çuditshme, me të vërtetë.

Njerëzit lehtë na kërkojnë të bëjmë simbole. Katsifas ishte simboli i përsosur në duart e atyre që dëshironin të vendosnin vetë drejtimet e qytetarëve të tyre. Ashtë për të ardhur keq që një vdekje përdoret si kjo.

Personalisht, unë përmend Konstantinos në prezantim. Jo si hero. Por si njeri i vuajtur, viktimë e nacionalizmit. Sepse nacionalizmi nuk ka as racë e as atdhe. Shikoj me keqardhje prindërit e tij që humbën fëmijën e tyre.

Edhe pse më vjen keq që i shoh të përdorura si mjete të propagandës nacionaliste. Unë kam vërejtje serioze për mënyrën se si Policia Shqiptare e trajtoi çështjen. Ajo mund të mos e vrasë atë. Sidoqoftë, ai provokoi dënimin e tij. Është një fakt.

Unë fola vetëm për këtë fakt. Në konfuzionin e ditëve doja të dëgjoja një arsye tjetër, sa më objektive.
Një diskutim tjetër është pakica greke në Shqipëri. Gjërat nuk janë “qumësht blete” atje. Por ky është një diskutim tjetër. Tani fola në mënyrë të veçantë për vdekjen e të ndjerit Katsifas.”

9 Comments

 1. Fajin e ka shteti shqipetar i gjunjezuar nga interesat e erreta te nacionalizmit grek. Asnje ne nje shtet tjeter ballkanik nuk do guxonin greket te benin provovikime te tilla qofte dhe te ngrihej ne token e tyre nje flamur i vetem i huaj. Tolerimi i ngjarjeve pas vrasjes se nje terroristi eshte i pafalshem per shqiperine. Sot ne Greqi autoritetet tona shtetetote u krahasokan me Agimin e Arte, ndersa ushtari i tyre Hero. Shifni ne cfare derexheje kemi rene si shtet. Vetem heshtim dhe fshehim koken si struci nga provokimet dhe agresioni i fqinjeve.

 2. Ka edhe greke dinjitoz, por e pafalshme dhe e turpshme per kombin shqipetar qe kisha autoqefale shqipetare drejtohet nga greke. Ky kleriku ka pasur guxim e ka folur sepse rasti i bularatit tregon hapur fytyren reale te politikave nacionaliste te shtetit grek ndaj shqiperise. Nese do ishim shtet dinjitoz duhet te reflektonim ne mardhenie me greket dhe nuk duhet ta linim me kaq kete histori deri sa shteti grek te kerkonte ndjese te sinqerte dhe te pasqyronte te verteten sikurse eshte.

 3. Ashtu eshte nuk ishte hero
  Por ku e vrane u be hero.
  Kacifa nuk kishte vrare njeri edhe e vrane
  Kurse lazot ca km me lart ca vite me pare qe bene lufte 2 dite me policine edhe vrane nje polic me pas, policia i kapi te gjalle
  shume interestante apo jo ti vesh 2 rastet ne krahasim
  Po te doje familja e kacifes vetem me kete fakt mund ti hedhe ne gjyq si shtetin pellazgo-turko-fashist te edi rames edhe policine topelenso-maloke qe vret vetem ortodokse.

  1. Une di qe ne fuqi eshte vetem ortodoksia..e cila eshte mesuar vetem te akuzoje per te marre pozicionin e viktimes. Profesoret e fakulteteve jane te gjithe ortodokse, mjeket po ashtu..
   Kacifa eshte KRIMINEL, kete e dijne edhe vete greket. Turp per ju idhtare e pllasmave ortodhokse qe perkrahni kriminelin..
   Jeni te gjithe ju “minoritaret” te perzier ne nje vorbull droge me greqine. Kompanite tuaja jane te falimentuara sapo vihen kontrolle ne kufi! Iku koha e lavdise bashke me influencen greke.

   1. Qe kur enveri u nda nga jugosllavia e u be me stalinin, nuk ka pasur nodnjehere ndonje ortodoks fuqi ne shqiperi.
    Fatos Nano beri tregeti me djallin per te dale nga burgu edhe kishte celsat e kashtes, kurse edi rama edhe nje sorrosit qe ben si katolik.
    Sa per mesuesa e doktore nuk ua ka faji njeri ju turko-pellazgeve qe nuk mesoni ne shkolle edhe dine te beni vetem policin edhe hajdutin, a me fal edhe fotbollistin, gazetarin edhe historianin me perralla me pellazge

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu