• |
ide | kryesore

Pse seksi me “ish”-in tuaj është kaq joshës

Arkiva, Lapsi Leaks

Divorci është emocionalisht i vështirë. Sigurisht, ka edhe nevoja fizike të njeriut, por ndodh që shumë njerëz gjejnë ngushëllim pikërisht te partneri i tyre pas divorcit për shkak të një frike të thjeshtë dhe të përgjithshme nga e reja dhe e panjohura, dhe për shkak të një ndjenje dhe rutine të njohur.

Psychology Today citon studiues të Universitetit Northwestern se seksi bëhet më komod dhe pasionant kur e bën me ish-in tënd sepse lidhja midis jush tashmë ekziston. Ju keni pasur marrëdhënie seksuale në të kaluarën dhe keni një lidhje të thellë të përbashkët që nuk do të zhduket kurrë, pa marrë parasysh sa e vështirë ose e çrregullt ishte ndarja.


“Kthimi te një “ish” në aspektin seksual do të jetë përgjithmonë një fenomen”, – thotë ekspertja e marrëdhënieve Audrey Hope. “Ju nuk keni pse të jeni në të njëjtën dhomë me ish-të dashurin ose bashkëshortin tuaj, por përsëri do të ndjeni një lloj lidhje me të.” Por sipas studiuesve ka edhe disa arsye pse seksi me një “ish” është ende një ide e keqe.

Seksi i mirë nuk ndodh pa një lloj lidhjeje emocionale. Pavarësisht se sa mirë ishte më parë, nuk do të jetë aq e mirë edhe tani pasi marrëdhënia që keni pasur ka shkuar në minimum. Ju jeni divorcuar pasi marrëdhënia që keni pasur dikur është zhdukur ose ka ndryshuar. Prandaj, mos prisni menjëherë një kthim emocional në të kaluarën. Pasioni i papërpunuar dhe tërheqja fizike mund të jetë e vetmja gjë që ju lidh për momentin.

Sigurisht që ekziston një lidhje emocionale e pamohueshme midis dy personave që janë fizikisht të afërt, por dashuria kërkon shumë më tepër sesa thjesht seks. Duhet respekt i ndërsjellë dhe dëshirë për të vendosur nevojat e të tjerëve përpara asaj. Por, padyshim që asnjëri prej jush nuk e bën këtë, sepse nëse do ta bënit vërtet, nuk do të ndaheshit.

Pra, nëse përpiqeni ta ‘bëni’ atë të dashurohet me ju dhe të kthehet në martesën tuaj, ka shumë të ngjarë të dështojë. Nuk ka magji që do ta bëjë dikë të dashurohet me ty. Sigurisht, gjithçka varet nga situatat personale dhe arsyet e divorcit, por shanset janë të mëdha që ju të dilni nga seksi i rastit me ish-in tuaj edhe më shumë të lënduar. ©LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.