• |
ide | kryesore

Rama nxjerr shifrat për Borxhin Publik: Meqë dëgjoni llafe shumë, nga ata që e zhytën Shqipërinë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama publikoi shifra për borxhin publik dhe investimet në dy periudha si një përgjigje ndaj opozitës.


Në shifrat që ka publikuar Rama, del se mesatarja e borxhit publik për periudhën 2006-2013 ka qenë 60 miliardë lekë kurse e investimeve 70 miliardë lekë.


Kurse për periudhën që ka qeverisur vetë Shqipërinë borxhi publik është ulur mesatarisht në 46 miliardë lekë kurse investimet 79 miliardë lekë.
Ai akuzon opozitën se e zhyti Shqipërinë në borxhe kur ishte në qeveri para 2013 në disa sektorë si sipërmarrja, shëndetësi, arsim apo deri tek bonuset e bebeve.

STATUSI NGA EDI RAMA
dhe meqë dëgjoni llafe shumë për Borxhin Publik nga ata që e zhytën Shqipërinë në borxhe ndaj sipërmarrjes, shëndetësi, arsim e deri edhe ndaj personave me aftësi të kufizuar, të prekurve nga përmbytjet, e madje edhe bebeve të porsalindura që i lanë pa mikrobonusin 5 mijë Lekë, njësoj si rrugët e lëna rrugëve, me këtë krahasim fare të thjeshtë për ta kuptuar dallimin e madh mes tyre e nesh, ju uroj një ditë të mbarë🙏

5 Comments

  1. Te gjorin e kane keshilluar te perdore sa me shume fjale popullore, kryeaisht barbarizma dhr atkaizma, te tilla si “llafe”, “dynja”, “habere”, etj.
    Kujton se do te mbuloje mutin e madh me do terma ‘popullore’!

  2. Po te behen llogaritjet do qeshin se i ka nxjerre keto mesatare. Pale investimet ne kohen e PD vizualisht i tregon me te ulta se “mesatarja e borxhit’ edhe pse me e larte.

    Po kto borxhet ndaj PPP i ka futur ne mesatare thoni?

  3. Historite e “zhytjes nga PD-ja” nuk ta beson me as Linda. Vetem Tualeti dhe Spiropalla mahniten nga perrallat me mbret qe u tregon truthareve te tu. Po te behej ndonje auditim i thelle dhe kontroll i plote i llogarive te cdo gjeje qe eshte harxhuar keto 7 vjet, burgjet do mbusheshin plot me sojin tend te neveritshem.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu