• |
ide | kryesore

Zbulohet në Poloni bomba më e madhe e Luftës së Dytë Botërore

Lajme, Planet

Bomba tërmet apo “Tallboy” është bomba më e madhe e zbuluar ndonjëherë që është përdorur gjatë Luftës së Dytë Botërore. Ajo ishte montuar në Kanalin Piast dhe tashmë pas dhjetëra vitesh u zbulua, por shpërtheu gjatë çmontimit nën ujë.


750 banorë u evakuan nga zona pasi shpërthimi ishte i fuqishëm edhe pse pa dëme. Bomba i përkiste Forcave Ajrore mbretërore të Britanisë së Madhe që e kishin lënë aty gjatë luftimeve.


Pikërisht kjo bombë ishte hedhur nga britanikët me qëllim për të shkatërruar objektet e kontrolluara nga nazistët e Gjermanisë, por ra në ujë dhe për vite qëndroi aty derisa u krye ky shpërthim i kontrolluar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu