• |
ide | kryesore

Rritet mbështetja për pavarësinë e Skocisë, çfarë thotë sondazhi i ri

Arkiva, Planet

Rreth 55 për qind e popullit skocez do të votonte për pavarësi nëse do të mbahej një referendum i dytë tani, sipas një sondazhi të ri nga Ipsos Mori.


Votat Po dhe Jo ishin pak a shumë të barabarta në mars, por opsioni Po është rritur vazhdimisht në popull që nga ajo kohë, duke kryesuar 10 sondazhet e mëpasshme.


Referendumi i parë, në 2014, i pati 55 përqind të votave për të qëndruar në Britani.

Sondazhi i së mërkurës tregon se Ministrja e Parë, Nicola Sturgeon, shihet pozitivisht nga më shumë se dy të tretat e skocezëve, krahasuar me Johnson i cili shihet negativisht nga tre në katër.

Sturgeon njoftoi në shtator se ajo planifikon të botojë një projekt-ligj për një referendum të dytë për pavarësi, i cili pritet deri në mars.

Qeveria skoceze kërkon që qeveria e Mbretërisë së Bashkuar të transferojë kompetencat për të mbajtur një referendum të pavarur ligjërisht të detyrueshëm. Johnson nuk e ka pranuar këtë, ndërsa disa figura të larta të Partisë Kombëtare Skoceze kanë propozuar që ta çojnë në gjykatë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu