• |
ide | kryesore

‘Kurthi’ i taksave/ Basha publikon dëshminë e pronarit të restorantit në Tiranë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Lulzim Basha ka publikuar sot në Facebook historinë e një pronari të një biznesi të vogël dhe thotë se shqiptarët po përjetojnë krizë të thellë ekonomike dhe papunësie.


Në videon e publikuar nga Basha, Met Sejdini, pronar i një bar-restoranti në Tiranë, thotë se në vitin 2018 xhiroja e biznesit që kishte kapur shifrën e 33 milionë lekëve të vjetra, me vendim qeverie e kaluan në biznes me TVSH.


Kjo gjë e detyroi atë të paguajë kostot e larta të detyrimeve që i ngarkohen biznesit të tij. Ai shprehet se në 2019-ën, si rezultat i rënies së konsumit, edhe te biznesi i tij pati rënie të xhiros dhe kjo xhiro vajti në 22 milionë lekë, por ai vazhdon të paguajë detyrimet si biznes me TVSH. Përpos kësaj, ai duhet të paguajë edhe taksat e bashkisë, që janë një kosto shtesë dhe që e kanë bërë që biznesin ta mbajë me sforco të mëdha duke marrë kredi për ta mbajtur hapur.

“Quhem Met Sejdini. Kam një biznes privat prej 17 vitesh familjar, të cilin e punojmë. Është kryesisht shërbim bar-restorant. Që nga 2018-ta, xhiro e deklaruar prej 33 milionë lekësh, me vendim qeverie kalova biznes me TVSH, duke rritur kostot, sidomos kostot e ekonomistit edhe një sërë detyrimesh që i ngarkoheshin biznesit është TVSH-ja, e cila fillimisht u bë shumë e ngarkuar dhe kalonte vlerën në vit 70 mijë lekë të reja. Në 2019-ën, si rezultat i rënies së konsumit, edhe te biznesi im pati rënie xhiro dhe kjo xhiro vajti në 22 milionë lekë. Unë përsëri vazhdoj të paguaj detyrimet si biznes me TVSH. Njëkohësisht taksat e bashkisë, siç janë ato të pasurisë dhe ato të infrastrukturës të arsimit dhe pastrimit, janë një kosto tjetër shtesë dhe aq më shumë që këto taksa vajtën përsëri në vlerën 70 milionë lekë. Kjo është të mbetesh dhe të rezistosh me shumë sforco dhe në periudhën që flasim jemi pa paguar dhe detyrimet e sigurimeve shoqërore, dhe një pjesë e kësteve të bankës që kemi marrë si kredi për të mbajtur në këmbë, ose për të bërë rikonstruksione në këto biznese”,- shprehet ai.

3 Comments

 1. EDI RAMA DHE ORGANIZATA DUHET LARGOHEN SA ME SHPEJT,GJITHE ASHTU EDHE DULLA KOTI DHE HASHIM THACI thotë:

  EDI RAMA DHE ORGANIZATA JUA VJEDH LEKET SHQIPTAREVE DHE JUA JAP YMER GELBAZA KELLIRES CARLO BOLES BOLINO KOL SALLAKUT SKYPE DHE TE TJERE HAJDUTEVE

 2. Video debile thjesht per propagande.

  Plani i Bashes me taksimin , nuk e ndohmon kete person sepse ky problem ka renien e xhiros mujore e cila leviz mbi dhe nen limitin e taksimit me TVSH.
  Si me Bashen , si me Ramen ky person do ta kete kete problem.
  Pra tek asnje sistem taksimi , as tek i Rames dhe as tek i Bashes, nuk shoh zgjidhje per problemin e tij.
  Ne videon propagandistike te Bashes shkruhet . PLANI YNE NDIHMON SHQIPTARET NE VESHTIRESI…
  Por nuk jep asnje plan se si do veprohet me raste te tilla kur xhiroja leviz tek limiti ( tavani pa TVSH dhe dyshemeja me TVSH) .
  Nuk e kuptoj cfare ka dashur Basha te arrije me kete video ? Qe biznesi i vogel eshte ne veshtiresi ? Kete e dime te gjithe.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu