• |
ide | kryesore

Rama kërkon negociatat në Mynih: Jemi të dashuruar verbërisht me Europën, por s’mund të martohemi nëse nuk na flet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Edi Rama ka kërkuar nga forumi Europapark në Mynih nisjen e negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian. Teksa Shqipëria pret konferencën e parë ndërqeveritare që shënon dhe nisjen zyrtare të procesit, kryeministri ka nxitur liderët europianë të thonë po.


Rama tha se një shtëpi nuk mund të funksionojë nëse nipat e vegjël i vënë veto gjyshërve duke përdorur madje dhe metafora të tjera. Nga ana tjetër ai mohoi se ka një krim shqiptar, duke ua lënë refuzimin për negociatat çështjeve të Brendshme politike të Francës dhe Holandës.


“Nuk mund të imagjinoj një shtëpi që mund të funksionojë mirë nëse nipat e vegjël i vënë veto gjyshërve.
Pastaj krimi shqiptar… Dëgjoni kur bullgarët donin të hynin në BE, gazetat shkruanin se ata do përpiqeshin t’i vrisnin, ashtu dhe për Rumaninë.

Çdo vend që i qaset derës së unionit duhet të përballet me gjëra të tilla. Krimi shqiptar, nuk ekziston. Nuk ka krim shqiptar. Gunther përmendi diçka që është jo reale. Si është e mundur që të dhënat për kriminalitetin nuk shpërndahen.
Duke folur për krimin shqiptar, në Holandë shqiptarët tashmë janë bërë gjëja më e keqe që të shkon në mend, është e mirë për politikën por nuk është e vërtetë.

Gazeta thoshte shpërbëhet një tjetër bandë shqiptare, aty ishin vetëm dy shqiptarë 65-vjeçarë që ruanin magazinën e drogës.

Macron më ka përsëritur shpesh që nëse biem dakord për çeljen e negociatave me Shqipërinë kjo nuk do jetë e lehtë për shkak të Marinë le Pen. Problemi është se ata duhet të prisnin zgjedhjet. I thashë përse nuk e thoni, ‘djema ne ju duam, na pëlqeni por duhet të lyejmë shtëpinë njëherë’. Opinioni publik e dëgjon sikur ne po bëjmë gjënë e gabuar, jo se Macron do përballet me zgjedhjet.

Pozicioni ynë është shumë i çuditshëm. Ne jemi të dashuruar me një dashuri të verbër për Evropën. Por si mund të martohemi kur Evropa nuk na flet. Negociatat janë gjëja më e rëndësishme për vendet tona. Anëtarësimi do të vijë për pasojë të saj por negociata është çka është reale për ne. T’i privosh vendet nga ky instrument është pa kuptim. Është momenti i duhur për t’ju thënë ejani të vizitoni Shqipërinë, është larg 1 orë e disa minuta. Është vend i bukur, për të huajt është vendi më i sigurt në Evropë”, deklaroi Rama.

9 Comments

  1. Europa historikisht eshte quajtur kurve e vjeter, por ti o riqirje o rivdekje, je kokrra e baxhelles. E imagjinoni dot nje martese “lesbi” ? Kurva e vjeter nuk mund tja lejoje vetes martesen me nje “Baxhelle” per te prishur imazhin e kurves

  2. OR EDI ME DOSJEN E KRISTAQ RAMES TE PUBLIKUAR NGA YMER GELBAZA KELLIRA QKA NDODHI,GREGUN E KE VELLA APO DJAL?! thotë:

    NJE FJALIM BANAL DHE SHUME TE LODHUR ,KY EDI RAMA MENDON SE ESHTE DUKE FOLUR ME YMER GELBAZEN KELLIRA ,CARLO BOLEN BOLINO KOL SALLAKU SKYPE,SKENDER KURVA MINXHOZIN ,DUKE I TALLUR BYTHLEPIRSET E TIJ NE TIRANE

  3. I dashuruar Rama????Po ishte nuk do bënte gjithë ato bëma që Europa e “dashuruar”me të kërkoje kushte dhe periudhë reflektimi.

  4. Si zakonisht, doçi kurveron si prostitute qe eshte, me gjuhen! Flet ….arlleqe me martesa e fejesa ma shkuesa e me seksere, e thote rrena si perdite, por kujton se thote rrena te bukura……. qe vetem ai kenaqet me to! Ai tradhetar ashtu siç nuk i do shqiptaret dhe Shqiperine e di qe edhe shqiptaret nuk e duan te gjalle, e… shkon dege me dege si e Êma zahos; Pjerdh, e asgjee nuk meret vesh, sepse pordha eshte pordhe dhe nuk ka prmbajtje……asgje nuk thote per hypervjedhjet,per te cilat akuzohet, e asnje padi nuk ben per ata qe e akuzojne…. vetem se goja e tije leshon ere te qelbur prej ligesise….., pa fund e anë qe ka!! I mallkuari i vendit, qen e bir qeni!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu