• |
ide | kryesore

Foto në 1 shekull/ Kur romanca mes burrave ishte e ndaluar

Arkiva, Dossier

U janë dashur 20 vjet që autorët Hugh Nini dhe Neal Treadwell të koleksionojnë 2700 fotografi të vjetra, përmes ankandeve online apo arkivave familjare.


Fotot e shkrepura në vitet 1850-1950 dokumentojnë romancën mes burrave, në një kohë kur diçka e tillë ishte e paligjshme.


Teksa po përpilonin librin për festimin e Muajit të Historisë LGBTQ në SH.B.A., Hugh dhe Neal vunë re diçka thuajse identike te secila prej tyre.

“Dashuria e tyre është kaq shprehëse”, deklarojnë ata, citon TCH.

6 Comments

  1. Ku ka me gje te shpifur se kjo? Ne c’baze paraqitet e shpifura si dicka e bukur? Mbi moralin materjalist eshte pergjigjia qe nuk e njeh moralin si dicka racjonale te llogjikshme por si produkt te rrethanave materjale. Duke qene se rrethanat materjale ndryshojne morali rrjedhimisht ndryshon me te, cfare konsiderohej e pa moralshme dikur sote konsiderohet e moralshme. Kjo eshte teoria mbi te cilen bazohet liberalizmi marksizmi futurizmi dhe te gjithe izmat e tjere te dale nga perendimi. Ideologji djallezore shperberese te civilizimeve. Ne kundershtim me kete eshte ideologjia racjonaliste ajo e filozofise Islame dhe ajo sekulare e Rilindjes Evropjane, qe e sheh moralin si kulmin e racjonalizmit, pra te jesh i mire i drejte me bese etj, eshte te jesh i llogjikshem. Racjonalizmi e sheh moralin si baze te ndertimit te civilizimit njerzor. Jam kunder reprezaljes dhe diskriminimit pasi te drejtat themelore te njeriut si dinjiteti e me rradhe jane per gjithsecilin perfshire dhe keta por problemi eshte sepse LGBT nuk mjaftohet me kaq por kerkon te ndryshoj dhe pikpamjet morale te njerezve gje qe se kane arritur dhe skane si ta arrine se eshte anti natyre anti njerzore te shohesh dicka te tille ne foto e te mendosh qe eshte normale.

    1. Brikena. Po dashuria e goces per te atin apo e cunit per mamane? A eshte dhe incesti dashuri qe sduhet paragjykuar? Dhe incesti qe ne antikitet ka ekzistuar. Dhe incesti mes dy njerezve te rritur e te afte te mendojne per veten eshte. Fakti qe dicka e shpifur ka ekzistuar qe ne lashtesi apo ne natyre nje majmun apo pinguin me nje tjeter nuk e ben aktin te natyrshem apo normal. Hajdutlleku vrasja etj, dhe keto qe ne lashtesi kane ekzistuar sdo te thote qe jane normale, por thjeshte qe dobesite e natyres se njeriut jane te lashta. E dyta kur flitet per homoseksualitet nuk flitet per dashuri, por per orjentim seksual pavarsisht pretendimit. Jo cdo akt seksual eshte dashuri dhe jo cdo dashuri patjeter perkthehet ne akt seksual. Dhe une kam shok e miq qe i dua shume por nuk i kap e …

  2. Shumica e fotovo nuk jane midis homoseksualeve, por shokesh. Keshtu dilej ne foto atehere shoket flinin edhe ne nje shtrat e nuk e conin nder mend te “ashtuseshin” sepse ka dicka me te madhe dhe imortale sesa seksi, dhe eshte ciltersia ne shoqeri, besnikeria dhe vllazeria. Keto foto jane nxjerre nga konteksti dhe sot na paraqiten si homoseksuale. Shkoni shikoni fotot e mamave dhe baballareve, me siguri kane foto te tilla bardh e zi me shoke gjimnazi apo aksioni, por kjo nuk dmth qe ishin lezbike apo bytheseksberesa.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu