• |
ide | kryesore

Arrestohet kreu i Vetëvendosjes në Shqipëri

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit
Boiken-Abazi-320x175.jpg

Arrestohet Boiken Abazi. Lëvizja ‘Vetëvendosje’ me seli në Tiranë ka reaguar për arrestimin e kreut të saj, Boiken Abazi nga policia në momentin që po shkonte të merrte pjesë në tubimin për Çamërinë.


Reagimi: 


Arrestim i porositur e i padrejtë

Aktivisti dhe drejtuesi i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri, Boiken Abazi, është arrestuar nga policia, në rrugë e sipër teksa po shkonte për të marrë pjesë në tubimin paqësor protestues pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme.

Ky arrestim është tipikisht i porositur. Arrestimi u krye para se të fillonte tubimi, madje para se Boiken Abazi të mbërrinte në vendin e lajmëruar për tubimin.

Tubimi paqësor protestues i organizuar nga Shoqata “Çamëria” dhe PDIU me rastin e vizitës së ministrit të jashtëm grek në Tiranë synon shtrimin e kërkesave në lidhje me zgjidhjen e çështjes shqiptare të Çamërisë, heqjen e ligjit të luftës dhe delimitimin e drejtë të kufive detarë.

Shënjestrimi i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe i Boiken Abazit tregon për një politikë të fëlliqur që po bën qeveria Rama, duke dashur të ofrojë një dhuratë të dhunshme ndaj vizitorit grek.

Lëvizja VETËVENDOSJE! është për miqësinë e bashkëpunimin mes popujve, për të drejta evropiane për minoritetet, por mbi të gjitha për shtete të drejta e jo diskriminuese. Për sa kohë shteti grek vazhdon politika diskriminuese e armiqësore ndaj shqiptarëve, ne do të vazhdojmë ta themi të vërtetën, edhe duke protestuar, e Rama nuk mund të na ndalë me arrestime të shënjestruara.

Bëjmë thirrje të lirohet Boiken Abazi një orë e më parë, e të dënohen urdhërdhënësit për përndjekjen politike e shënjestrimin që po na bëjnë!

15 Comments

   1. O TE QIFSHA ROPT E SHTEPISE NJE E NGA NJE O GJAK PROSTITUTE . TE QIFSHA BURRAT E FISIT O FIS KURVE . DIL ME EMER TE TE QI ESHE MIZAT E DHEUT QE KE NE SHTEPI O OPUSHT E BIR PUSHTI . O TE QIFSHA GJAKUN E KURVES TY DHE PARTISE TENDE O PIDHAROPSH PARTISH . PTUUUUUUUUUU ………… ROPQIR

   2. Ik o pisanjosi i rames . rama te qinte ate qe ja qiu babai . Por pisa si ju qe ju dhimbset me shume partia sesa kombi nuk gjen ne bote . ik merr rrogen dhe jepi buthen rames . ik o te qift rama babin ne bythe.

     1. O TE QIFSHA RAMEN DHE GJYSHIN MU NE BYTHE O KURVE MAVI . MUA ME HABIT SERVILIZMI JUAJ DHE ANTIKOMBTARIZMI JUAJ PER HATER TE PARTISE . O KURVE E RRACKURVASH , RAMA TY DHE KURVAT SI TY PO I PERDOR SI LETER HIGJENIKE . ROPT E SHPISH KU TI KESH .

 1. LIROJENI BOIKENIN SA ME PAR OR EDI RAMA OR ZAGAR I TREDHUR NGA GREKET DHE SERBET

 2. Ramvirusi tradhtar koXe kandar, Ramvirus, nuk ka mbetur gjo tjeter vec t’ja fusim njeri tjetrit.

  A win to the Greks, GO Greks!

 3. Ti hani mune tre here ne dite nga nje luge gjelle Rames qe tu vijne mendet ne vend ju gazetaret e lapsit dhe ju komentuesit qe urreni ate(Ramen).

 4. YMER GELBAZA KELLIRA DHE CARLO BOLJA BOLINO DHE KOL SALLAKUT NE RADHE DUKE PRITUR PER TI FUTUR LLAPEN NE BYTH EDI RAMES SE ESHTE ME DIAHORREA

 5. Sufllaqet e surrelit me bollik sot. Hajt ju bofshin mir. Deri aty shkoni. Po sot i keni dyfish. Paskeni dhe nga idrizi vv & co.

 6. Nje shoqeri qe pranon arestimin e dikujt qe do te protestoj, per nje arsye çfardo, nuk e meriton lirine. Qeveria e Majte e Edi Rames po sillet si nje qeveri tiranike

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu