• |
ide | kryesore

Daçiç zgjidhet kryetar i Parlamentit serb

Lajme, Planet

Kryetari i ri i Parlamentit të Serbisë është zgjedhur Ivica Daçiç, i cili deri më tani ka mbajtur postin e ministrit të Jashtëm.


Detyra e Ministrit të Punëve të Jashtme, u mor nga kryeministrja Ana Brnabić.


Zgjedhja e Kryetarit të Parlamentit u bë me votim publik, pra me thirrje individuale të deputetëve.

Pas zgjedhjes së Daçiç, deputetët duhet të votojnë gjithashtu për nënkryetarët, emërimin e sekretarit të përgjithshëm dhe organet e punës. Daçiç ishte kandidati i vetëm për presidencën e parlamentit serb.

Në fjalimin e tij të parë, Daçiç tha se zgjedhjet për presidentin e Parlamentit ishin një nder për të. Ai kujtoi se hyri në Kuvendin e Serbisë për herë të parë në vitin 1992 dhe se tani është kthyer në shtëpi.

Ai falënderoi të gjithë ata që mbështetën zgjedhjen e tij në një pozitë të lartë, si dhe Presidentin e Serbisë, Aleksandar Vučić, për propozimin e tij. Ai vlerësoi se vetëm një Serbi e bashkuar mund t’u përgjigjet sfidave.

Duke deklaruar se ka qenë Kryeministër i Serbisë, Zëvendës Kryeministër, Ministër i Brendshëm, Ministër i Punëve të Jashtme, Daçiç vuri në dukje se funksioni i Presidentit të Kuvendit është më i madhi që ka kryer deri më tani.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu