• |
ide | kryesore

Kreu i OBSH jep alarmin: Muajt e ardhshëm do të jenë të vështirë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Hemisfera veriore po përballet me një moment kritik për shkak të pandemisë COVID-19. Alarmi është dhënë nga drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.


“Muajt e ardhshëm do të jenë shumë të vështirë dhe shumë vende janë në një rrugë të rrezikshme,” shtoi ai gjatë konferencës së zakonshme, duke shpjeguar se rritja e rasteve të regjistruara tashmë po çon në “spitalet dhe njësitë e kujdesit intensiv pothuajse në kufij ose përtej kapacitetit të tyre, dhe ne jemi ende në tetor” – tha ai.


Ai u bëri thirrje liderëve të vendeve që të marrin masa për të parandaluar vdekjet dhe për të kufizuar përhapjen e virusit. Përmirësimi i testimit, gjurmimi i kontakteve të të infektuarve dhe izolimi i atyre që rrezikojnë përhapjen e virusit do t’u mundësonte vendeve të shmangin bllokimet e detyrueshme.

“Ne i nxisim udhëheqësit të ndërmarrin veprime të menjëhershme, për të parandaluar vdekjet e mëtejshme të panevojshme, shërbimet thelbësore shëndetësore dhe mbylljen e shkollave përsëri. Siç e thashë në shkurt, po e përsëris edhe sot: Kjo nuk është një lojë” – tha Ghebreyesus.

3 Comments

  1. Ndersa pd tedros…..ministri australian i shendetsise na fton te pranojm qe ky eshte rendi i ri botror. ne fakt ka koh qe ka nis madje. shtoni dhe dy maska te tjera nje ne sy e nje ne goj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu