• |
ide | kryesore

Kërcënoi Europën e ofendoi presidentin Makron, Franca tërheq ambasadorin nga Turqia pas deklaratave të Erdogan

-Instant, Lajme, Planet

Marrëdhëniet mes Turqisë dhe Francës janë tensionuar edhe më tepër pas konflikteve Armeni-Azerbajxhan, ato të Mesdheut Lindor, por edhe cështjes së Islamit. Përplasjet në distancë u përkeqësuan kur presidenti turk Recep Tayyip Erdogan tha se homologu i tij francez ka nevojë për kontroll mendor. Erdogan theksoi më tej se nëse Evropa nuk shërohet nga sëmundja e islamofobisë atëherë ajo do të shkatërrohet.


“Macron ka nevojë për një trajtim mendor. Çfarë mund t‘i themi një kreu të shtetit përveçse të kontrollohet nga pikëpamja mendore, sepse ai nuk e kupton lirinë e besimin dhe sillet në këtë mënyrë për miliona anëtarë të besimit të ndryshëm që jetojnë në vendin e tij”, tha lideri turk Erdogan.


Deklaratat e ashpra të presidentit turk kanë bërë që Franca të tërheq ambasadorin e saj nga Turqia. Presidenti Macron e argumentoi këtë hap duke thënë se deklaratat e Erdogan janë të “papranueshme”.

Por udhëheqësi turk nuk u ndal vetëm në sulmet ndaj Makron, ai shkoi më tej e kërcënoi Europën duke thënë se me luftën kundër myslimanëve po përgatit fundin e saj.

“Ata duhet të shpëtojnë sa më parë nga kjo sëmundje e islamofobisë brenda trupave të tyre. Në të kundërtën kjo sëmundje do të shkatërrojë nga brenda të gjithë Europën, nga Franca e deri tek Gjermania“ përfundoi Erdogan.

5 Comments

  1. mendja dhe ullzimi hyjnor, eshte gje e malle qe vet zoti mallerishem gjitheve na e dha por,kur njeriu nuk e perdorketo jan domosdoshmerit ne dobin e tij,pa ju hyr ne hak tjerve,duket menjeher thotë:

    ne si njerzim ,jemi krijesa te njejta qe,vim nga i njejti burim krijimi sistem funksioni,burim ullzimi,,nga i njejti natyralitet,sejcili don te drejten e vet ,dhe nuk pranon padrejtesi ti behet,kjo smund te kundershtohet nga askush,sepse eshte fakt ,po njekosisht nuk,mund ta sfidojn,sepse eshte organizim funksioni qe nga krijimi,e percaktoj sipas vullnetit vet i gjithmeshireshmi,jo sipas iteresit te askujt nga njerzit,per te balancuar ekujlibrat,paqen funksionin e dobive ,ne burim qe prollojn dobi ne funksion te zgjilljeve,te nevojave tona,permes vlerave,ne si njerez ,duhet te pranojm respektojm dhe veprojm domosdoshmerit,vertet sejcili nga njerzit ka ego te malleper pushtet dhe para,sikur njerit ti jepet,toka me pasurin e saj nuk ngopet,imagjinoni per 7,5 miliard banor te tokes,nuk mjafton as gjithsija,imagjinoni sikur gjith ,te ngrihemi te urrejm dhe shkatrrojm njeritjetrin se cfar ndoll vetshkatrrohemi te gjith ndersa shkatrrimin e vet nuk e deshiron askush,,vllezer njerzor,sa larg dhe sa afer jemi me njeri,tjetrin,,sipas perqendrimit ton,ne mendime ,qe jan tregues drejtimi ne fjal qe ka pergjegjsi ,dhe vepra qe kan llogari,jemi shum larg se ne mes qendron ,interesi padrejtesija,,e cila gjat zhvillimit te vet ka antivlerat,,hyn armiqsija konkurenca dhe fundin e ka shahmat kunder lojtareve te vet,jemi krejt afer vellezer,vetem nese pranojm te verteten drejten hakun,duke na larguar dhe armiqsuar interesi ,prishet shpirti fuqizohet pa kufi egoja ,dhe shkatrrimi prefshihet kudo,e me te verteten kufizohet egoja ,permes te drejtes hakut pastrohet shpirti ,zhvillohen vlerat ,pasohen zgjilljet,zbret meshira e te mallit zot mbi ne,sejcili nga ne e ka te lehte llogarin ,per te kuptuar ,qe gjitha krijesat funksionojne me drejtesi hak rregull mas,jo sipas deshires ton ,ne duhet tu pershtatemi,qe te mos kalojm masen ,por dhe njeriu qe te jap dobin per cilen u krijua ,don formim adekuat permes vlerave,don zhvillim mendimi dhe mbrojtje te drejtash ,nderin, pronen ,jeten ,keto jan ne pergjithesi ,dhe ne vecanti mes kombeve besimeve kultorave,perseri ne shumes ,jan lirit te drejtat,marrveshje reciprociteti,dhe bamirsi ku ka nevoj,,zoti mallerishem e ka plotsuar meshiren e tije mbi ne me ullzim dhe krijim ,toka i pergjigjet nevojave njerzore vetem sipas ullzimit hyjnor kurse interesat njerzore nuk i permbush as gjithsija,sepse krijimi jon ka qellim te caktuar adhurim te krijuesit ,ne nuk kemi cilesi krijimi ,te krijojm zgjillje per problemet qe kemi ,keshtu qe ose te ,pranojm ,obsione zgjillje qe eshte ullzimi hyjnor si tregues i organizimit,te funksionit zgjilljeve qe nga krijimi ,ose te pranojm shkatrrimin total,dicka,qe se deshiron askush,por nuk mund ti cmanget,koshdo qe mendon luft me forc,per te arritur qellimin ,e keshilloj se rezultati qellimit ,varet tek drejtesija ne te nese eshte i keq i keq do jet dhe nese i mir i mir do jet se jan ligje krijimi,funksioni,as lufta biologjike as teknologjike as presionet as imponimet shkurt padrejtesija nuk triumfon ,se nuk a kriju me elemente triumfi,nuk funksionon kjo ide,dhe ,se padrejtesija ne peshoren e zhvillimit te vet me te malle ka demin se dobin kurse e verteta te kunderten,mendimi im eshte se bota ka me shum nevoj per qartesi gjalleri zgjillje siguri paqe shpres shpetim ,sesa per urrejtje armiqesi luftra shkatrrim ,ne natyralitetin evet e pranojn te gjith,paqen ,shpetimin ,zgjilljet sigurin shpresen ,por ose nuk din ose sdun dhe ben sikur sdin por shpresoj qe foktet fetare shkencore dhe praktike,nuk do tu len hapsira veprimi ,me ne thellim padrejtesije ndernjerzore ,do ti fus nga depresioni ,i mospermbushjes interesave,drejt,pesimizmit ,apsolut,dhe nxitjen bindjes ,dhe optimizmit psikologjik,qe e verteta i jep te gjitha permes rregullit te vet,sygjeroj qe perpara fjales te qendrojn bindja dhe perpara veprimit te qendroj llogarija ,se vetem keshtu,do mund ta quajm te gjith veten dikushi ne kete bot me prespektiv dhe sukses,ky koment vjen nga njohuri fetare shkencore dhe zhvillime praktike ,me mendim per tu ofruar sejcilit ne kujtese per nje perqendrim vemendje ndaj zhvillimeve ,me drejtesi hak,permes vlerave respekt per te gjith zoti ju ullzoft,ne hajr

  2. e verteta i qarteson, gjalleron u jep zgjillje,shpres, siguri, paqe,shpetim gjinis njerzore, thotë:

    i lartesuar qoft allahu i cili krijoj dhe persosi ,ne menyr precize krijimin sipas vullnetit vet,,pa asnje te met,por mjer ne njerzit ,qe po shkatrrojm veten me duart tona,nerso shkatrrimin e vet asnjeri se deshiron,e beri te lillur ngusht gjith cka si unitet ne funksionin e vet,ate qe urrejm eshte zgjillje per ne,e duam te verteten per vete sepse u krijuam me te ,nderkohe perpiqemi tua mohojm tjereve ,duke i mohuar vetes,te drejten qe i perket,ky eshte kulmi te urresh ligjet e funksionit te ekzistences son ,kesaj i thon te urresh veten si qenie ,ndersa ,mendergjegje urrejtjen nuk e pranon,kjo ndoll sepse skan ndjeshmeri ,per mire vlera ,,dhe pikrisht kjo eshte,dera qe mbyll rruget e gjitha dobive,jemi larg akoma te mesohemi te kthejm urrejtjen ne dashuri luften ne paqe dhe problemet me zgjillje,por jemi dhe krejt afer nese angazhohemi ne dobi

  3. Ka tendence per nje rishikim te gjeopolitikes, e rindarje te zonave te influences, e cila pashmagerisht do sjelli perplasje. E feja kristjane e islame po keqperdoren si mjete lufte per te aritur qellimin.

  4. Franca shtrige e vjeter kundershtarja me e madhe e kombit shqiptar Historia ka treguar se te gjitha te kqijat qe i vjen ketij kombi i vjen nga franca pra FRANCA E VITEVE 1910-1920.FRANCA E 1941-1990.FRANCA 1996-2000 FRANCA PER KOSOVEN 1990-2020.
    E PARA COPTIMI I KOMBIT SHQIPTAR. E DYTA PREGATITJA E ENVER HOXHES DHE HEDJA E TIJ NE SHQIPERI. E TRETA PREGATITJA E EDI RAMES NENURAT E PARISIT DHE HEDHJA E TI NE SHQIPERI E KATERTA KURRE SKA QENE PRO KOSOVES NE ASNJE MOMENT DHE BOMORDIMET E AVJONEVE FRANCEZ NE 1999 BOMORDONIN LIQENIN E KUKESIT APO MELIN E KORABIT ASNJE BOMBE E FRANCEZIT NUK PERFUNDOJ NE SHENJESTER..FRANCA …………………

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu