• |
ide | kryesore

Situatë alarmante në Maqedoninë e Veriut/ 22 viktima dhe 561 raste të reja në 24 orë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Situatë alaramente e pandemisë në 24 orët e fundit. Sipas të dhënave zyrtare janë bërë 1901 testime, ndërsa janë regjistruar 561 raste të reja të covid-19 ndërsa 22 qytetarë kanë humbur jetën. Numrin më të madh të të infektuarve e ka Shkupi me 271 raste e ndjekur nga Prilepi me 33, Strumica 32, Kumanova me 29 dhe Tetova me 26.


Nga 22 persona që kanë ndërruar jetë, 7 janë nga Shkupi (55, 78, 71, 35, 66, 71 dhe 64 vjeç), një nga Kumanova, dy pacientë nga Dibra (64 vjeç), një nga Prilepi (61 vjeç), një nga Struga (75 cjeç), dy pacientë nga Velesi (61 dhe 64 vjeç) g), 2 nga Bitola (74 dhe 70 vjeç), 2 nga Gostivari (79 dhe 76 vjeç), 2 pacientë nga Kriva Palanka (56 dhe 88 vjeç), një nga Koçani (60 vjeç) dhe një pacient nga Delçevo (81 vjeç).


Sot Instituti për Shëndetin Publik regjistroi 197 pacientë të shëruar. Gjithsej janë bërë 235 038 testime dhe nga fillimi i pandemisë ka pasur 26 954 të prekur, numri i pacientëve të shëruar është 18627, ndërsa aktualisht numri i rasteve aktive në vend është 7408. ©LAPSI.al

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu