• |
ide | kryesore

Kthimi nga kampet siriane, Rama: Sipas planit nesër vijnë 4 fëmijë shqiptarë

Lajme, Të fundit

Kryeministri Edi Rama është shprehur në rrjetet sociale për operacionin e kthimit nga Siri të fëmijëve dhe qytetarëve shqiptarë.


Ai ka shkruar se nëse gjithçka shkon sipas planit atëhere nesër kthehen 4 fëmijë shqiptarë, duke i hapur rrugën fazës së dytë.


Sot Gjysmëhëna e Kuqe siriane sot dha lajmin me anë të një video se ka filluar operacioni humanitar për të kthyer në Shqipëri me kërkesë të qeverisë fëmijët shqiptarë dhe familjarët.

 

“Një hap nga finalizimi i fazës së parë operacionit kompleks për nxjerrjen e fëmijëve shqiptarë nga ferri i kampeve të Sirisë, pas një përpjekjeje diplomatike prej më shumë se një viti tanimë

Nëse me ndihmën e Zotit gjithçka do të shkojë sipas planit, nesër do të kthejmë në atdhe katër fëmijë dhe do të hapim rrugën për finalizimin e fazës së dytë, ku do të kthejmë edhe pjesën tjetër”, shkruan kryeministri.

8 Comments

 1. Hajt me kembe te mbare…
  Sado te keqij te jene ata , prap jane pjellat tona.. ( gati 80% e tyre jane me nene dhe babe shqiptar)
  Me vone do te duhet nje pune shume e madhe per tju a ‘ri-shpelare ‘ trurin nga ato qe ju kane gdhendur ISISi ne tru gjate ketyre viteve.

 2. O,,O,.O ,,edhe kjo qenka arritje e partise dhe e qeverise te ketij monstres, o tru thare thua dhe sipas -planit-se ti iken dhe me plane.Mos i merr atributet e te tjereve o i droguar .

  1. Atributet e kujt te tjereve o Satlin ? Pse te vjen inat ? Apo po e sheh qe i mori dhe disa vota te tjera Rama. Ne Liban eshte instaluar nje celule e antiterrorit, ministrise se jashtme dhe ministrise se brendshme qe jane marre me kete ceshtje qe ne fund te 2018.
   Shiko kur te dalin Shqupistat tani te hedhin vrer .
   Nuk thone shyqyr qe po finalizohet dicka.. por xhelozia ju ka errur syte.

   1. hahahah, si ben sikur u lodh shume. Po ty te nxorri bllof ai gezatari shqqiptar qe kishte bere reportazhin ne kamp dhe ato autoritetet e kampit po prisnin nje kerkese nga shteti shqiptar dhe ti nxirrnin nga kampi. Kaq e thjeshte ishte historia. Ky ben sikur beri lufte me ISISin dhe ja mori keto pengje nga dora:).

    Yt mashtus muti.

    1. Akma merresh me gazetare ti ? Po te ishte aq e thjeshte kishin dale me kohe nga kampi ata .
     Pastaj kur thua se ‘gazetari tha se mjaftonte nje leter nga shteti shqiptar dhe ajo pune do mbarohej”’… tregon se naiv je dhe sa gazetar budalla paska qene ai qe e ke thene.

 3. Sipas nje komentuesi ,ministria e -LESHIT-na paskerka njesi -anti terrori-ne Siri.O vravsh veten me -Kacit- keta antiterroristet e -Leshit-vetem per te shkulur -hashash -jane ,po uro ato organizatat boterore qe merren me riatdhesimin e femijeve dhe grave neper kampet e shteteve qe jane ne gjendje lufte .

  1. O stalin . o pjerdhur nga trute. Lexoje mire sse cfare kam shkruar … Jo ne Siri por ne Liban . Eshte krijuar nje grup pune me pjesmarres te ministrise se brendshme ( antiterrori) , ministrise se jashtme , dhe perfaqsues se gjysem henes se kuqe .
   Mos kerce me presh ne prapanice se je dhe burr i moshuar.
   Kur te kthehen te gjithe do dalin detajet e ketij misjoni .
   Kurse ti gomar plak qe ke harruar te vdesesh ..mendohu para se te flasesh.

 4. O rob qire po mos je nga ata kukuvajkat -Mavi-qe mundohesh ti thuresh elozhe arritjeve te qelbura te kesaj qeverie te deshtuar dhe t’ju a trumbetosh te tjereve si fitore te merituara te kesaj qeverie .Jo ne Liban sic ke shkruar ti apo ne ndonje vend tjeter te botes por as per ne -Bathore-NUK BEJNE KETA DHIJARET E lESHIT-S a per reston qe po ta kthej se une as te fyeva as te ofendova -fff-e leshit ti e kruajte byhten ta ni -motren dhe gruan -te shkerdhevsha -une plaku o rrace qire.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu