• |
ide | kryesore

OBSH në Shqipëri: Obeziteti rrit shanset për pasoja të rënda te pacientët me COVID-19

Lajme, Të fundit

Organizata Botërore në Shqipëri shkruan se pasojat ndaj pacientëve që vuajnë nga obeziteti dhe që janë të prekur nga COVID-19 janë më të mëdha.


Për këtë arsye, OBSH bën thirrje për kujdes, ndërsa shton se gjatë pandemisë obeziteti është rritur, pasi njerëzit kanë mundësi të kufizuara për ushtrime fizive.


“Obeziteti rrit ndjeshëm shanset për pasoja të rënda te pacientët #COVID19, siç janë nevoja për trajtim të kujdesit intensiv, ventilimi mekanik dhe vdekje.
Rreziku i #obezitetit është rritur gjatë pandemisë. Shumë njerëz kanë pasur mundësi të kufizuara për;
-sigurimin e ushqimit të shëndetshëm
-ushtrime fizike
-akses në shërbimet e kujdesit shëndetësor”, shkruan Organizata Botërore e Shëndetësisë në Shqipëri.

1 Comment

  1. Mbylleni gojen o kurva te ndyre , o atoparlante te asaj kine te ndyre , se po te kishit lajmeruar boten me kohe sot do ishim rehat o rrace e ndyre

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu