• |
ide | kryesore

Turku Selami Simsek padit Drejtorinë e Azilit: Shfuqizoni vendimin

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Shtetasi turk Selami Simsek po përpiqet të shmangë një dëbim nga Shqipëria në Turqi, sikurse ndodhi me mikun e tij, Harun Çelik.


Mësohet se Simsek ka paditur Drejtorinë e Azilit në Ministrinë e Brendshme, ndërsa ka kërkuar pezullimin e procedurës për depërtimin e tij.


Në kërkesën e tij, shtetasi turk, i cilësuar nga autoritetet turke si ‘gylenist’, ka kërkuar që të shfuqizohet vendimi i Drejtorisë së Azilit si dhe përfitimin e azilit politik, që u dha në 2 korrik. Drejtoria e Azilit dhe Shtetësisë argumentoi në vendimin e saj se Simsek nuk përmbush kriteret si azilkërkues.

Selami Simsek po mbahet prej 9 marsit në Qendra e Mbyllur në Karreç dhe këmbëngul para autoriteteve shqiptare të shfuqizohet vendimi që i refuzon azilit dhe të pranohet kërkesa e tij pasi jeta e tij është në rrezik nëse dëbohet drejt Turqisë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu