• |
ide | kryesore

Europa League, pretendentët të thirrur në çështje për të mos gabuar: Kumbulla siguri, Napoli në hall para Socidedad

-Instant, F1, Sport

Pas emocioneve të Champions është radha e kompeticionit tjetër të UEFA-s, Europa League, të shfaqë potencialin e saj me raundin e dytë të fazës së grupeve. Roma në Grupin A kërkon të mos bëjë hap fals, kur të presë në shtëpi SCKA e Sofjes. Kumbulla, pas dy golave radhazi, krijon një stabilitet komod për Fonseca, që po i beson gjithnjë e më shumë qendërmbrojtësit shqiptar. Verdhekuqtë duket se nuk kanë rival në grupin e tyre, por këtë duhet ta tregojnë në fushë.


E njëjta situatë vlen edhe për Arsenal. Në Grupin B, londinezët e Arteta shpresojnë të shkojnë në përballjen direkte me Molde në pikë të njëjta, kështu që në Emirates nuk do të ketë alternativa për Gunners kur përballë të kenë Dundalk. Nuk është kundërshtari që vë në mendime anglezët, por që kërkojnë të respektojnë kompeticionin, edhe duke bërë turnover të lojtarëve.


Napoli ka punën më të komplikuar ndër pretendentët, pas hapit fals të bërë me AZ në debutim. Tani skuadra e Gattuso duhet të fitojë me cdo kusht në transfertë me Sociedad, që është edhe skuadra më e fortë e grupit F. Spanjollët kanë fituar ndeshjen e parë në Rijeka dhe tani kërkojnë të fundosin italianët dhe të sigurojnë kreun e grupit.

Milan në Grupin H ka marrë statusin e favoritit, pasi shkoi të dërrmonte Celtic në skoci. Kuqezinjtë që kanë një ecuri impresionuese në periudhën post-lockdoën kanë marrë barazimin e parë sezonal në kampionat me Romën dhe duan ti kthehen fitoreve, kur përballë të kenë Spartën e Pragës. Ish-sulmuesi i Skënderbeut Olainka nuk është frikësues për të besuarit e Piolit, që po dëshmojnë kualitet jo vetëm me Ibrahimovic.

Në Grupin J është edhe Tottenham i Mourinhos që kërkon të marrë fitoren e dytë radhazi kur përballë të ketë skuadrën e Antëerp që ka fitore në ndeshjen e parë. Special One nuk do rivalë në grup dhe kjo ndeshje do ti diferencojë londinezët, ambicjet e të cilëve janë shumë më të mëdha se thjesht kalimi i grupit.

EUROPA LEAGUE – GROUP A
21:00 CFR Cluj ? – ? Young Boys
21:00 Roma ? – ? PFC CSKA-Sofia
EUROPA LEAGUE – GROUP B
21:00 Arsenal ? – ? Dundalk
21:00 Molde ? – ? Rapid Wien
EUROPA LEAGUE – GROUP C
21:00 Nice ? – ? Hapoel Beer Sheva
21:00 Slavia Prague ? – ? Bayer Leverkusen
EUROPA LEAGUE – GROUP D
21:00 Benfica ? – ? Standard Liege
21:00 Rangers ? – ? Lech Poznan
EUROPA LEAGUE – GROUP E
21:00 Granada ? – ? PAOK Thessaloniki FC
21:00 Omonia Nicosia ? – ? PSV Eindhoven
EUROPA LEAGUE – GROUP F
21:00 AZ Alkmaar ? – ? Rijeka
21:00 Real Sociedad ? – ? SSC Napoli
EUROPA LEAGUE – GROUP G
18:55 AEK Athens ? – ? Leicester City
18:55 Zorya ? – ? SC Braga
EUROPA LEAGUE – GROUP H
18:55 AC Milan ? – ? Sparta Prague
18:55 Lille ? – ? Celtic
EUROPA LEAGUE – GROUP I
18:55 Qarabag FK ? – ? Villarreal
18:55 Sivasspor ? – ? Maccabi Tel Aviv
EUROPA LEAGUE – GROUP J
18:55 LASK ? – ? Ludogorets Razgrad
18:55 Royal Antwerp ? – ? Tottenham Hotspur
EUROPA LEAGUE – GROUP K
18:55 CSKA Moscow ? – ? Dinamo Zagreb
18:55 Feyenoord ? – ? Wolfsberger AC
EUROPA LEAGUE – GROUP L
18:55 FK Crvena Zvezda ? – ? Slovan Liberec
18:55 Gent ? – ? Hoffenheim

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu