• |
ide | kryesore

DOKUMENTI/ Holanda kundër negociatave me Shqipërinë, dritë jeshile për Shkupin

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Shqipëria parakalohet edhe nga Maqedonia e Veriut në rrugën e integrimit evropian. Holanda, një prej vendeve skeptike për nisjen e bisedimeve me Shqipërinë duket se ka marrë tashmë vendimin për t’i dhënë më shumë kohë qeverisë së Tiranës për të përmbushur kushtet e vëna duke e konsideruar të pamjaftueshëm progresin e bërë me reformat.


Në një dokument të siguruar nga lapsi.al është ministri i Jashtëm i Holandës Stef Blok që i ka paraqitur qeverisë së tij një përmbledhje të situatës së vendeve të Ballkanit Perëndimor. Për Maqedoninë e Veriut thuhet se mund të mbajë tryezën e parë ndër-qeveritare që shënon nisjen e negociatave ndërsa për Shqipërinë thuhet se ka ende për të bërë.


“Në mars, Këshilli Europian vendosi që për Shqipërinë të mbajë tryezën e parë ndër-qeveritare nëse do të ishin përmbushur kushtet e vendosura. Për qeverinë (shqiptare) është thelbësore që të ardhmen të bëjë më shumë progres në këto çështje dhe vetëm nëse kushtet e përcaktuara nga Këshilli Europian në mars janë plotësuar në mënyrë bindëse do të mbahet tryeza e parë ndërqeveritare me Shqipërinë” – thuhet në dokumentin e ministrit të jashtëm holandez të siguruar nga lapsi.al.

Ndër pikat që qeveria holandeze shikon pak përparim është reforma në drejtësi duke theksuar se ende nuk është bërë funksionale Gjykata Kushtetuese, citon lapsi.al. Holanda frenon edhe qëndrimet e Komisionit Europian.

“Qeveria (holandeze) mbështet analizën e Komisionit Europian se Shqipëria ka treguar përparim në fusha të ndryshme, por përfundimi i Komisionit se “pothuajse të gjitha kushtet janë përmbushur” është i parakohshëm” – thuhet në dokumentin e ministrit të jashtëm holandez.

“Qeveria (holandeze) mbështet vlerësimin e Komisionit se nuk ka ende kuorum për Gjykatën Kushtetuese dhe se duhet bërë përparim i mëtejshëm në lidhje me rishikimin e ligjit për mediat bazuar në mendimin e Komisionit të Venecias. Pavarësisht emërimit të disa jo-magjistratëve, Gjykata e Lartë nuk është ende në gjendje të shqyrtojë të gjitha çështjet. Janë ndërmarrë hapa kryesorë, në veçanti, në fushën e vetingut të gjyqtarëve të vjetër dhe prokurorëve, por kjo ende nuk po çon në dënime aktuale të gjyqtarëve të cilët ishin akuzuar për akuza penale gjatë aktivitetit të tyre.

Korrupsioni mbetet një problem i madh dhe i përhapur që do të vazhdojë të kërkojë vëmendje në vitet që vijnë. Në këtë kontekst, është pozitive që SPAK tani është plotësisht funksional. Raporti i fundit i GRECO thotë se Shqipëria po punon kundër korrupsionit. Por Shqipëria duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshëm në ndërtimin e një historiku solid në hetimin dhe ndjekjen penale përfundimtare duke dënuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në të gjitha nivelet”- thuhet ndër të tjera në këtë dokument.

E PLOTE PJESA PER SHQIPERINE

Komisioni deklaron se pret me padurim Konferencën e parë Ndërqeveritare, por më pas përcakton se Këshilli ka vendosur një numër kushtesh që Shqipëria duhet të plotësojë para se të mblidhet konferenca. Autoritetet janë përkushtuar publikisht, sipas Komisionit në rrugën drejt BE-së,

Së fundmi ligji zgjedhor është ndryshuar bazuar në rekomandimet e Zyrës(ODIHR) dhe kaloi më 23 korrik nga parlamenti. Komisioni konkludon se, pavarësisht nga ky rezultat pozitiv, dialogu politik në vend duhet të përmirësohet, veçanërisht në fushën e reformës zgjedhore dhe zbatimin e saj. Institucionet e reja Gjykata Kushtetuese funksionon me katër anëtarë, nuk ka kuorumin e nevojshëm, por bazuar në udhëzimet e opinionit të Venecias Komisioni, vendet vakante mund të plotësohen. Struktura Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (SPAK) është ngritur plotësisht, përfshirë këtu Prokuroria Speciale që kryen detyra të rëndësishme hetimore. Gjithashtu është emëruar drejtori i Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Vettingu i gjyqtarëve dhe prokurorëve vazhdon në mënyrë të vazhdueshme, po bëhet përparime në luftën kundër korrupsionit, raporton Komisioni.

Përpjekjet për të ndërtuar një rekord të qëndrueshëm vazhdojnë, megjithëse korrupsioni mbetet i përhapur dhe serioz. Shqipëria gjithashtu bëri përparim të mirë në betejën me krimin e organizuar, përfshirë bashkëpunimin me Shtetet Anëtare të BE. Si në vitet e mëparshme, Shqipëria po bën përparim të mirë në Evropën Juglindore sa i përket luftës Komiteti e raporton atë mbi kushtet e nga parlamenti. Komisioni konkludon se, në fushën e lirisë së fjalës dhe lirisë së medias, qeveria është e angazhuar publikisht në zbatimin e rekomandimeve dhe mendimit të Komisionit të Venecias. Projektligji për media është rishikuar bazuar në këtë mendim. Kërkesat për azil nga shqiptarët në BE kanë rënë por numri mbetet i lartë dhe kërkon përpjekje të vazhdueshme dhe të qëndrueshme, përfshirë këtu adresimin e fenomenit të azilkërkuesve të mitur të pashoqëruar, raporton Komisioni.

Komisioni arrin në përfundimin se Shqipëria tashmë ka bërë përparim vendimtar dhe plotëson kushtet e përcaktuara nga Këshilli për konferencën e parë Ndërqeveritare. Qeveria ndan analizën e Komisionit se Shqipëria ka bërë përparim në fusha të ndryshme. Kabineti ndan pikëpamjen e Komisionit se ende nuk ka kuorum të Gjykatës Kushtetuese dhe se duhet bërë përparim i mëtejshëm mbi rishikimin e ligjit të medias bazuar në opinionin e Venecias. Gjykata e Lartë gjithashtu nuk është ende në gjendje të shqyrtojë të gjitha çështjet. Vettingu po shqyrton rastet e gjyqtarëve të rangut të lartë dhe prokurorët, por kjo nuk çon ende në dënime aktuale të gjyqtarëve të akuzuar për akuza penale gjatë shqyrtimit aktivitetet.

Korrupsioni do të mbetet një problem i madh dhe i përhapur në vitet që vijnë. Në këtë kontekst, është pozitive ngritja e SPAK që tani është plotësisht operacional. Raporti i fundit nga Grupi i Shteteve6 kundër korrupsionit (GRECO), thotë se Shqipëria ka zbatuar si duhet 9 nga 10 rekomandime. Kjo tregon se Shqipëria po punon për të antikorrupsionin. Por Shqipëria duhet të ndërmarrë hapa të mëtejshëm në hetimin, ndjekjen penale dhe përfundimtare duke dënuar korrupsionin dhe krimin e organizuar në të gjitha nivelet.

Këshilli vendosi në Mars që Konferenca e Parë Ndërqeveritare me Shqipërinë të zhvillohej, siç sipas kushteve të përcaktuara në konkluzionet e këshillit të marsit 2020. Është thelbësore për kabinetin që të dijë se progresi i mëtejshëm do të bëhet në të ardhmen e afërt, vetëm kur të bindemi për plotësimin e kushteve siç thuhet në konkluzionet e këshillit të marsit 2020. ©LAPSI.al

29 Comments

 1. Pa problem. Ngrejme flamurin e Turqise dhe bashkohemi me Erdoganin. Ne fund te fundit kemi qene 500 vite me ta. C’na duhet Europa ne duke patur Azine? I vetmi problem eshtr se tani justifikimi per problemet e brendshme te BE nuk vlen me, por lideri global do beje ndonje shpikje tjeter. Psh BE ka xhelozi per arritjet e qeverise shqiptare ne lufte kunder covidit. Do ishte nje justifikim i sakte apo jo😘

  1. Po ju mer dybeket ktu po qani hallin e piktorit apo hallin ton
   Kta pederastet e mutit ngelen tu tall karet me ne boterisht
   Se per ta thone qe dun me na pa vdek nga serbet na e kan thon me koh
   NUK E DUAM SHQIPERINE SI GJITHE EVROPA!

 2. Na plasi Trapi i Partise!
  Ne i kemi hapur negociatat me kohe me keta imperialistet!
  Madje, qe neser Partija do t’i mbillë fare negociatat!

  Bar kemi sa te duam……

 3. Me kete vendim te Holandes KM -se i ra dhe hipoteza se negociatat nuk po fillojne se Europa ka problemet e saj te brendeshme.Po tani pinoku skizofren cfare do shpike per te genjyer shqiptaret per deshtimet e tij dhe qeverise se Ripjerdhjes.

 4. Ki Inatin e Jepi Hakun, Megjithe akuzat e qarta, Shqiperia nuk arriti as te denoje Tahirin, As Fullanin , as edhe Babalen apo ata qe vune emra falso neper tendera..Maqedonia ka denuar presidentin, prokuroren etj etj .

 5. Po dhe president e opozite qe bejne gjithcka per ta penguar nuk ka maqedonia. Rekomandimet e OSBE &ODIHR kush nuk denjoi ti permbush? Lajm i keq:(

  1. po cfare thua o gomar. do edhe te tallesh me njerezit..me 85% te parlamentit PS eshte e penguar..? E keni mendjen te prishni e te vidhni..ytttt rrace e peshtire shpifesish

 6. Ore po ka drejtë Rama.Nuk na do Europa ne.Ne i kemi plotësuar të gjitha kushtet sidomos reformën në drejtësi.I hoqëm qafe të gjithë ata që na pengonin.Pse pak është?Dhe gjithë ata gjyqtarë të kushtetueses që mbrojtën dhe detin.Europa ka problemet e veta të brëndëshme dhe i zbraz tek ne.Por ama ne kemi Turqinë që na mbron!!!!Problem i madh që sna do Europa!!!

 7. VINI RE! Kamikazet me pagese(dmth sufllaqe) te Rames dhe Merogelbazes organizohen me emra tipike si Nina e Gimi më lart, po shpesh i ndeshim edhe me emra ‘popullore’ ne komente lajmesh te tjera, si Beni, Mira, Zana, Goni, Tani, Ana, etj…..
  Te mjeret(ose ‘i mjeri’, se mund te jete vetem 1 qyqar)!

 8. Historia e këtij regjistrimi ka nisur kur një emision i njohur investigativ televiziv, u përpoq të hidhte dritë mbi një nga ngjarjet më të bujshme të fillim viteve ’80 në Tiranë: dëbimin e mjekëve të njohur Milto dhe Margarita Kostaqi nga Tirana pas vetëvrasjes së Mehmet Shehut.

  Ngjarja impikon drejtpërdrejt ish-mjekun Sali Berisha, asokohe sekretar partie. Janë detajet e një drame njerëzore që dëshmon personalitetin e njeriut që ka udhëhequr Shqipërinë e post-komunizmit.Gjella e perditeshme per shpellkaret e salihut deri 25 prill

 9. o i pa emer qe tu harrofte emri akoma dhe pas 8u vite ne qever9i ti si rilinds e kerkon fajin te saliu qe i ka humbuh fara qe fundja vetem nje antare partie ishte pa funksione por vetem nje mjek i zoti qe ja kishin nevojen po jo si keta tani qe kane qene kupola e organeve qeverisese te diktatures dhe edi me baba me postin me te rendesishem te diktature. pra ketu kerkoi fajet dhe mos derdellis kot se po i merret shqiperise deti jo 1 meter toke

 10. Taulant Balla ka 4 vjete qe e ka futur Shqiperine ne BE!! Vetem se sivjet tha qe kur te zgjidhet konflikti ne Bjellorusi, atehere do marrim driten jeshile!!!!

 11. Po c’na duhet europa ne?!
  I fusim ndonje hambar me droge, ndonje korrupsion edhe nje te vjedhur buxhetit te mbetur, pastaj shkojme dhe lajme mekatet tek xhamite e reja te Erdoganit.

 12. Edhe ne NATO mendoni qe BE na futi?
  Amerika na mori prej bythesh dhe na futi dhe pastaj BE tha _tani jeni me ne.
  Edhe sikur te te mos kete asnje vjedhje,asnje korrupsion prap europa do te thote pse elani bythen me uje dhe nuk e fshini me leter.
  Per europen tere jeten kemi qene dhe jemi bandite dhe rrugace.

 13. Duke parë të gjithë këto unë e kuptoj pse Sali Berisha përdor një ligjërim halucinant me burgje e krime. Në fakt ashtu i lexon pretencën vetes së tij.

  Edi Rama është i pari kryeministër që e rilindi Tropojën dhe Veriun. Ka pak rëndësi sesa investime janë bërë në atë zonë. Edi Rama është kryeministri i parë i tranzicionit që nuk dërgoi plumba në Tropojë e në Veri, por dërgoi investime.

 14. Unë nuk po takoj prindët e mi. Madje para dy ditësh babai im kishte ditëlindjen dhe nuk i shkova. Si mund të jetë kaq bastard njeriu? Si mund të bësh propagandë kaq të neveritshme, pa t’u skuqur faqja? Si mund të mungojë njeriu i shëndetshëm në ditëlindjen e prindit? Shtatë jetë e 700 vota të kem, kurrë nuk e votoj këtë bastard!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu