• |
ide | kryesore

Pse nuk qëndron teoria konspirative e Metës

-Instant, 1, Arkiva, Ide

Jo, Edi Rama nuk po e pengon intergrimin në BE sepse ka një axhendë okulte në shërbim të dikujt tjetër, ai po e bën sepse kjo i lejon zgjerimin e pushtetit autokraik dhe i mundëson qëndrimin në krye duke qenë pakicë


Në galopin e një beteje të pandalshme me kryeministrin, Ilir Meta po skicon një profill të ri të kundërshtarit të tij të vjetër, atë të një armiku të Shqipërisë, që mbahet peng, duke u mbështetur njëkohësisht të qëndrojë në pushtet, nga qarqe që nuk e duan të mirën e vendit.Ai herë përmend lobe okulte, herë Sorosin dhe herë vllazëri konspirative me diplomatë perendimorë që çojnë të gjitha tek i njëjti konkluzion: Edi Rama është pilotuar për të ndarë Shqipërinë nga BE.

Në fakt, e parë në mënyrë sipërfaqësore, teza që pompon presidenti, duket sikur ka bazë. Po ta fusësh në këndvështrimin që servir ai, Edi Rama të lë të besosh se ka një axhendë të qartë për të penguar integrimin. Në kohën e qeverisjes së demokratëve, Shqipëria, e cila liberalizoi vizat, qe më pranë BE-s sesa Serbia dhe Mali i Zi.

Kur ishte në opozitë, Rama e mbajti peng rrugën drejt BE-së me tre ligjet e famshme. Ndonëse premtoi, pas ardhjes në pushtet, se Tirana do mbërrinte në destinacion më para se Beogradi, ndonëse premtoi që negociatat do hapeshin që vitin e parë të mandatit të rilindjes, ai bëri vetëm hapa pas.

Kur Hollanda kërkonte luftë serioze ndaj krimit, shefi i qeverisë thoshte se pretendimet e saj ishin pretekste që i duheshin për betejën e brendëshme elektorale. Kur Bundestagu sillte që në vitin 2016, eurodeputetin Krichbaun me një sërë kushteshsh për tu realizuar nëse donim të bënim përpara, ai thoshte se këto qenjë thjeshtë gënjeshtrat e Lulzimit të përkthyera në Gjermanisht.

Pra e gjithë saga përmblidhet në një fjali, europianët shtronin presionin mbi qeverinë e Tiranës, ndërsa ajo shumfishonte mashtrimet për ta fshehur atë në sytë e shqiptarëve.

Por, në sjelljen skandaloze në rrugën e integrimit ka edhe më, aty mund të reshtohen pafundësisht fakte për gënjeshtrën se kemi një datë, për mshtrimin se po na mban peng Makroni për hir të halleve që ka me reformimin e BE, për alibinë se po na pengon opozita e rrugës.

Dhe kështu kemi arritur në pikën që jo vetëm Serbia e Mali i Zi na kanë lënë shumë mbrapa, por pas disa përpjekjesh të BE-së për të mos na njollosur përfundimisht, ajo po na ndan edhe nga Maqedonia. Ashtu sikurse theksoi së fundi Hollanda, ky ndëshkim i mbramë vjen pasi në ethet për të grabitur zgjedhjet, Edi Rama i ndryshoi i vetëm dhe pa konsensus rregullat e lojës për to.

Pra, nëse bëhet një bilanc afatgjatë, nuk ka asnjë diskutim se përgjegjësi ekskluziv i shkatërrimit të ëndrës europiane të Shqipërisë është një njeri i vetëm.

Por, nëse këtë konkluzion nuk e kundërshton asnjë njeri normal, përpos atyre që ushqehen me paratë e pista të rilindjes, pyetja që shtrohet është: a vërteton ky dështim pretendimin e Ilir Metës se kjo është pjesë e një axhende për ta mbajtur Shqipërinë larg BE-së?

Pra a përbën kjo provën automatike se Edi Rama është kryqëtari i një Shqipërie anti perendimore, se ai i shërben planeve për zbrazjen e saj dhe zëvendësimin e popullsisë me emigrantë, se ai është anëtar i ndonjë vllazërie okulte apo i ndonjë llozhe të fshehtë, që mëton të na kthejë në mish për topat e atyre që duan një Shqipëri aq të dobët sa të mos jetë në gjendje të ndihmojë as Kosovën?  

Nuk ka diskutim se ky është një këndvështim, në rastin më të mirë i ekzagjeruar dhe në atë më të keq, një ftesë për të përvetësur elektoratin e prekur nga paranoja. Ka disa fakte dhe argumenta që hedhin poshtë këtë teori konspirative të Ilir Metës.

Fjala vjen, të gjithë e dinë se Edi Rama nuk do të vinte kurrë në pushtet, nëse LSI dhe vetë presidenti aktual nuk do të bënin koalicion me të në 2013. Pra ata së pari duhet të pyesin veten, kush i çoi drejt Ramës? Mos qe Sorosi, lobistët serbë të Vuçiçit, apo ndonjë organizate që vepron në hije?

Ja pra që gjërat janë shumë më të thjeshta dhe pas tyre mund të mos fshihet detyrimisht një dorë e padukshme.

E njëjta pyetje vlen edhe për opozitën e PD-së dhe LSI-së. Pse e ndërprenë rrugën radikale? Pse vendosën ti shuajnë mlotovët dhe të ulen në tryezën e marrëveshjeve me Ramën, apo mos qenë gjë pengje të këtyre qarqeve okulte që donin ti siguronin paqe një kryeministri që ishte duke realizuar axhendën e tyre?

Pak e vështirë të besohet apo jo?

Pra, në këtë kuptim, nuk ka nevojë të thirren në ndihmë fantazi të çartura, apo psikoza paranojake për të shpjeguar se përse Rama qëndron në pushtet dhe se përse ai e përdor atë në mënyrën më keqbërëse të mundëshme.

Jo, Edi Rama nuk është një vegël në duart e armiqve të Shqipërisë, ai është thjeshtë një politikan që po i bën shumë dëm asaj.

Jo, Edi Rama nuk po e pengon intergrimin në BE sepse ka një axhendë okulte në shërbim të dikujt tjetër, ai po e bën sepse kjo i lejon zgjerimin e pushtetit autokraik dhe i mundëson qëndrimin në krye duke qenë pakicë.

Jo, Edi Rama nuk është peng i qarqeve të fshehta dhe të padukshme që kanë axhenda komplikuara, ai është thjeshtë ortak i oligarkëve dhe banditëve lokalë, më të cilët ndan paratë dhe friëson ata që nuk binden.

Kaq e thjeshtë dhe banale është historia e tij. Prandaj sofistikimi konspirativ që i bën Ilir Meta nuk i duhet kërkujt. Ai mund të jetë i dobishëm për të bërë për vete mendjen e sëmurë të ndonjë zgjedhësi paranojak, por nuk ka të bëjë me të vërtetën dhe nuk i shërben asaj. Pasi nuk ka nevojë të bymehësh me fantazi mëkatet e Ramës, ndërkohë që nuk mjaftojnë, as koha dhe as hapsira, për të pëmendur krimet e tij reale në pushtet.

©Lapsi.al

  35 Comments

 1. ORE KY GREG KRISTAQ RAMA ESHTE DJALI I EDI RAMES APO VELLA I EDI RAMES-?! YMER NA JEP CA INFO! thotë:

  ZAGARET E EDI RAMES ,YMER GELBAZA KELLIRA,CARLO BOLJA BOLINO KOL SALLAKU SKYPE BATON HAXHIU DHE SKENDER KURVA MINXHOZI DHE PEDERASI LORENC VANGJELI DUKE I PAGUAR EDI RAMA DHE ORGANIZATA LEHIN SI ZAGAR TE TREDHUR NGA EDI RAMA

  1. Kete vend e kthyen ne W.C. dhe laborator kaviesh, krimineli nazist josef shwarc-aka xhorxh soros dhe kriminelet ne sherbim te tij, kudo ne bote. Pa u zhdukur banditet hajdute, imorale, injorante, qe si metaztazat e kancerit i kane zene frymen ketij vendi dhe populli, nuk ka shpetim per Shqiperine dhe shqipetaret, te tjerat jane perralla me mbret ose opinione te sponsorizuara, nga vet kufoma soros&vampirat!

 2. Nuk i heq nje presje, me teori konspiracioni dhe thirrje patetike per heronj dhe heroizma nuk mundet Rama.

 3. TE GJITHE POLITIKANET NUK E DUAN INTEGRIMIN SEPSE DO JEN GJITHMONE TE KONTROLLUAR NGA BE , POR EDI RAMA ESHTE MAJA E AJZBERGUT . KETA DUAN SUNDIM DHE JO DREJTIM . KETA PUSHTA PER INTERESAT VETJAKE DHE PER PUSHTET SHESIN EDHE BABEN E TYRE . PALLOSHI NE KETE RAST ESHTE KRYEPUSHTI .

 4. Kete vend e kthyen ne W.C. dhe laborator kaviesh, krimineli nazist josef shwarc-aka xhorxh soros dhe kriminelet ne sherbim te tij, kudo ne bote.
  Pa u zhdukur me rrenje e dege, banditet hajdute, imorale, injorante, qe si metaztazat e kancerit i kane zene frymen ketij vendi dhe populli, nuk ka shpetim per Shqiperine dhe shqipetaret, te tjerat jane brockulla, perralla me mbret ose opinione te sponsorizuara, nga vet kufoma soros&vampirat!

 5. Me Ramen duhet hequr edhe Meta,si te thuash jane si mishi me thuan.
  Po Rama nuk iken si i humbur edhe Meta po ashtu.
  Ato teorite okulte jane njelloj si te Berishes.Kur e pyeti BBC Barishen qe sondazhet tregojne se Ju jeni i humbur,AIi tha-kush i ben keto se une fitoj dhe sondazhet bien poshte.
  Hiqni Meten dhe Ramen bashke.

 6. Mire ben qe e shpjegon Bushat, por shqiptaret nuk kane tashme nevoje t’ua shpjegoje nje BOLE si Meta se cfare planesh e kulisash ka ne koke BOLJA TJETER Rama per te penguar shqiptaret te afrohen me BE

 7. YMER GELBAZA KELLIRA DUHET TE GJOBITET PER PRISHJE PANORAME TE QYTETIT ME AT SURRAT TE SHEMTUAR thotë:

  OR ZOTI BUSHATI,KAM NJE PYETJE PER JU,A MENDONI SE KA FEMER SE JA JAP YMER GELBAZA KELLIRES DHE LORENC VANGJELIT ME AT SURRAT TE SHEMTUAR,DY GOCAT E MIJA I KAN FRIKE EDHE NE PAZAR PO TI SHIKOJN

 8. Do fitojme apo jo?Po PO PO me dy gjishta lart dhe me doren tjeter ne traste.
  Meta berte shume per patriotizmin qe nuk e rruan asnje,sewpse do te mbroje vjedhjet e veta.
  Eshte Meta aq patriot sa kalamajte e tij e bejne shkollat komplet ne Angli,po Lame teneqexhiu qe ska buke per cfare i duhet patriot Hajduti/
  Me burre muti se Meta nuk ka patur kurre,denbabaden birbo hajdut.

 9. Pse kaq naiv je o Bushati ? Ti i beson ketyre plehrave te politikes qe minimalisht kane genjyer me mijera here ? Kushdo te vije ne pushtet do veproje njesoj si paraardhesi i tij ose me keq akoma sepse nuk ka drejtesi, nuk ka rregulla loje nuk ka njerezillek por ka vetem vjedhje dhe skllaverim . Motoja e ketyre push(tet)areve eshte genje qe te marresh pushtet , vidh qe te mbreterosh dhe blere vota duke e skllaveruar kete popull .

 10. Meta akuzoi se Rama dhe sekti i tij po e kthen vendin ne lavatrice te madh parash dhe kosh plehrash te europes.

  Si mendo Ando, rama keto moskokcarje prej vitesh ndaj nderkobetareve dhe kete kapje te shtetit me ndihmen e ambasadoreve do e kishte arritur po te mos ishte benjamin i G.Soros ?
  Hungaria dhe Polonia vetem po e hamendesojne te bejne kete lloj kapje te pushtetit si Rama, dhe rrezikojn perjashtimin nga BE dhe sanksione.
  Kurse Rames qe i ka ngel vetem me shpall mbret i narkosit edhe nuk ka asnje gjysem deklarate nga keta kalors te perendimit dhe kombeve demokratike.

 11. Duke parë të gjithë këto unë e kuptoj pse Sali Berisha përdor një ligjërim halucinant me burgje e krime. Në fakt ashtu i lexon pretencën vetes së tij.

  Edi Rama është i pari kryeministër që e rilindi Tropojën dhe Veriun. Ka pak rëndësi sesa investime janë bërë në atë zonë. Edi Rama është kryeministri i parë i tranzicionit që nuk dërgoi plumba në Tropojë e në Veri, por dërgoi investime.

 12. “[ Ai herë përmend lobe okulte, herë Sorosin dhe herë vllazëri konspirative me diplomatë perendimorë që çojnë të gjitha tek i njëjti konkluzion: Edi Rama është pilotuar për të ndarë Shqipërinë nga BE. ]”

  Andi, une te konsideroj nje autor qe perpiqet te jete objektiv, por ky nuk eshte nje nder artikujt e tu me te mire. Te thuash apo te flasesh disi me shpoti per fakte qe “Rama na qenkesh pjese e lobeve okulte, herë me Sorosin dhe herë vllazëri konspirative …” eshte mungese analize serioze. Eshte fakt se Rama eshte nje mason qe as ai vete nuk e fsheh, eshte fakt qe ai ka lidhje okulte me Sorrosin, si dhe lidhje te ngushta me disa diplomate te huaj anti-shqiptare. Gjithashtu eshte fakt qe Rama eshte nje njeri anti-kombetar, tradhtar, konspiracionist, psikopat me kartele dhe luciferian deri ne rrenje. Ai qe ka sy e vesh arrin ti shoh mire keto gjera.

  Eshte fakt qe presidenti eshte ne dijeni te te vertetave qe populli nuk i di. E pashe me kujdes intervisten e forte te Metes te Cani dhe atje presidenti tha disa te verteta te medha. Meta ishte shume i zemeruar aty, (kuptohet per interesat e tij se po i rreshqet toka nen kembe), ai foli hapur perseri kunder Sorrosit, kunder Rames e kompani, etj, e permendi disa here qe ka fakte. Si mendon ti, a flet nje president per gjera te tilla serioze pa qene i sigurt dhe pa patur fakte te forta??!! Une them se presidenti aty foli te *verteta*, ndoshta jo me detaje si skile qe eshte. Qe ti pergjigjem une pyetjes tende se “Pse nuk qëndron teoria konspirative e Metës?”, une te them se ato qe tha Meta qendrojne absolutisht (pavarsisht se kush eshte Meta), megjithse ka mungese detajesh dhe ndonje pasaktesi e qellimshme nga ana e tij (per te ruajtur veten). Mua me beri shume pershtypje fjalia e tij “Rama eshte nje viktime”, shume pershtypje!

  Prandaj keto gjera duheshin marre parasysh mire.

  P.S. A don te flasesh per gjera shume serioze? Te them une,… a ke kellqe te besh artikuj per shtetin hije tonin, per sataniket (qe i ka permendur Berisha dhe lapsi.al) qe qendrojne mbas kuintave si Agaci, Bizhga, drejtorine e dyte vrastare, masoniket shqiptare, sorrosianet e “shoqerive te hapura”, per tradhtarin Basha, per kete “pandemi” qe na e sollen, etj?? Une e di mire qe te shkruash per te tilla gjera, keta te zhdukin pa nje pa dy nese nuk ke mbrojtje, sidomos nje mbrojtje Hyjnore, por ama edhe te shkruash gjera te tilla shume te diskutueshme si ky artikull nuk eshte per tu krenuar.

  P.P.S. Dhe sa per njohuri – termi “teori konspirative” eshte krijuar nga CIA ne vite 1960 per te ulur dhe denigruar mendimtaret kritike, per ti shkaterruar ata dhe analizat e tyre, si dhe ti bejne ata qesharake perpara njerzve, prandaj kij parasysh kete fakt kur thua me nje fare shpotie “teoricienet konspirative”. Ata dine me shume se te gjithe dhe rrezikojne jeten per kete, (sic rrezikoj edhe une) 🙂

  1. O Miri !
   Qarkullojnë vërtetë në Shqipëri shumë teori që konsiderohen konspirative, e është në stilin “analitik” të Bushatit , që tju a bëjë mëndjen dhallë të tjerëve me pohime kontraverse.
   Po kjo teoria tënde konspirative se fajet për gjithshka i paska Basha se është tradhëtar, është teoria më idiote që ka shpërndarë Astrit Patozi.
   Cilido njeri me mendje normale, duhet ti bëjë pyetjen vetes :
   Përse Patozi e të tjerë si ai , gjatë qeverisjes së Ramës, shkojnë e rëfehen tek “priftërijtë” e mediave që shfaqen hapur si media të kapura prej tij ?
   Nëse vërtetë Patozi do të të ishte një politikan me bindje të djathta, e demokrat i vendosur, përse shkon e qaravitet kundër partisë demokrate në mediat e Bolinos e të Meros ?
   E krijoi Patozi “partinë” e tij ” Bindja demokratike” e shitet se ai qenka në udhën e mbarë të së djathtës demokratike , kurse Basha paska tradhëtuar.
   Me gjysëm zëri ai ka artikulluar në publik, po ato kritika që bën e gjithë opozita kundër Ramës.
   Nëse do që të provojë përballjen me PD e gjithë opozitën e bashkuar që ndërmjet të tjerave e akuzon se nuk është një opozitë energjike, kush e ka penguar që me partinë e tij të organizojë protesta kundër qeverisë ?
   A ka parë e dëgjuar kush që Bindja demokratike me inisiativën e saj të ketë organizuar ndonjë protestë, apo qoftë të ketë mbështetur protestat e artistëve për mbrojtjen e Teatrit kombëtar ?
   Asnjë e asnjëherë.
   Përse ?
   Sepse e di fort mirë që e shumta në një protestë antiqeveritare të organizuar prej tij e ndonjë “kulluri”, nuk mund të mbledhë më shumë se nja 50 veta të sikletosur që mund të përballeshin me përbuzjen e dhjetra mijë shqiptarëve militantë të opozitës.
   Nuk është teori konspirative por është një realitet i dukshëm, që Rama shfrytëzon propogandën mashtruese të patozëve se Basha qenka i gatshëm të bashkëqeverisë me te, pasi kjo i leverdis që të përçajë mendimin opozitar.
   Është bërë fjala “tradhëtar” në Shqipëri një produkt shumë i lirë, 1 cent kilja, e me këtë fjalë abuzojnë të gjithë , I Miri e I Keqi.
   Jo vetëm në drejtësi, por edhe në gjitha fenomenet shoqërore e politike, për të shkuar në përfundimin se kush është fajtori, quhet më së pari që të analizohen në mënyrë sa më të detajuar shkaqet, për të shkuar tek pasojat.
   Një ndër parimet themelore të të drejtave demokratike të njeriut, është mendimi ndryshe.
   Por me mendimin ndryshe nuk mund të abuzohet deri atje që sejcili në një shtet ligjor demokratik të veprojë sipas kokës së tij, sepse kjo nuk quhet demokraci, po anarshi..
   Ka një thënie popullore që thotë se delen e veçuar e ha ujku.
   Nëse pranon të inkuadrohesh në një parti me norma demokratike, e ke të drejtën që të japësh lirshëm mendimin tënd personal për gjithshka, ama në fund, duhet të respektosh mendimin e shumicës për çfardo vendimi veprues.
   Të pëlqen apo nuk të pëlqen lideri i zgjedhur i partisë, këtë mund ta shprehësh vetëm me votën tënde por nuk mund tja imponosh shumicës dërmuese mendimin apo votën tënde.
   Shumica nuk mund të vlerësojë egon karrieriste të sejcilit antar të partisë, por bën vlerësimin kompleks të performancës së liderit që do të zgjedhë.
   Duhet pranuar se për fat të keq, në mentalitetin shqiptar , ndoshta edhe për kushte historike, ësht e theksuar tendenca që të gjithë të pretendojnë të bëjnë menjëherë gjeneralin , sapo bëhen ushtarë apo marin nja dy grada më lartë se kapteri.
   Kjo është arsyeja që në një vënd me popullsi as tre milion që i ka ngelur Shqipërisë, të ketë më shumë parti se në SHBA.
   Për ta konkretizuar me emra , po përmend këto katër fraksionet e reja të PD që po mbijnë disa muaj para zgjedhjeve.
   Patozi u provua në zgjedhjet lokale të qershorit të viti të kaluar, se sa i votuar është.
   Murrizi, si i pari që deklaroi sivjet “partinë e tij të re”, akuzon të gjithë politikanët e tjerë veç vetes, se janë “lomunistë” apo ish bashkëpuntorë të sigurimit, e në të njejtën kohë deklaron se 80 % të deputetëve socialistë në Kuvend i ka miq e janë po aq të ndershëm sa ai.
   Rudina që po i bashkohet një grupi të shoqërisë civile me përbërje heterogjene ku dominon mendimi majtist, ka bindjen se 900 mijë shqiptarë e preferojnë ate se është e bija e heroit të demokracisë.
   Më së fundi Topalli që kishte deklaruar se ka hequr dorë nga politika, krijon një parti me “të rij që janë kundërshtarë të partisë demokratike”
   Nuk i krijon ndonjë problem PD, edhe nëse nga këto katër parti të dalin nja dy deputetë, por ama dëmi më i madh që i bëhet opozitës kundra qeveritare, është se shumë “të majtë” shqiptarë që janë neveritur me sektin “Rilindje”, duke parë që nga opozita ka një përçarje të tillë, vendosin që ti japin votën e tyre përsëri Ramës.
   Një pjesë sigurisht që mund të hidhen nga LSI

   1. O i paemer, e para, shoh sasi te madhe fjalesh ne komentin tend (828 ti dhe 501 une), pak thelb qe ja vlen te diskutohet dhe shume shkarje te qellimshme nga gjerat e rendesishme. Mos ndoshta kujton se po na hedh hi syve ?!

    Dhe e shoh se c’ndryshim drejtimi po ben me futjen e panevojshme te Astrit Patozit ne kete diskutim. Sa per ta permendur ai duhet te gjykohet si gjith te tjeret ne baze te fakteve qe jane, mire apo keq.

    Nese te tjeret e perdorin fjalen “tradhtar” pa hesap e pa vend, kjo eshte puna e tyre. Une di se cfare shkruaj – Basha eshte zjarrfiksi tradhtar i popullit dhe opozites!! A do qe ai (Basha) te merret seriozisht?? T’ja filloje njehere te prononcohet per lidhjet e tij okulte me Sorrosin dhe kjo sa per fillim, sa per nxehje, pastaj per korrupsionin e tij, e keshtu me rradhe.

    >> “Ka një thënie popullore që thotë se delen e veçuar e ha ujku.” <> “Nëse pranon të inkuadrohesh në një parti me norma demokratike, e ke të drejtën që të japësh lirshëm mendimin tënd personal për gjithshka, ama në fund, duhet të respektosh mendimin e shumicës për çfardo vendimi veprues.” <<

    Aaaa…, me nje fjale t'i bindesh "shumices" edhe kur ata e kane gabim dhe me keq kur ata jane anti-kombetar sic eshte kthyer sot PD, nje parti rrangalle??!! A rrofsh ti, jam mire ketu ku jam!! Dhe sa per informacion une dikur nga vitet '90 kam qene prezent (i ftuar per anetaresi) tek nje mbledhje e partise Aleanca Demokratike (isha vetem nje here), por atehere nuk isha shume i perfshire ne politike aktive. Ruaj akoma respekt per Neritanin dhe *disa* te tjere qe ishin aty.

    Dhe sa per "mentalitetin shqiptar qe duan të bëjnë gjeneralin", le ta beje kush te doje qe ndjehet i afte, ke ndonje gje kondra ti?! Kurse per "fraksionet" e PD, as nuk me interesojne me! PD e gjitha (e GJITHA) duhet te pastrohet nga tradhtaret dhe te riorganizohet nga fillimi, ose te shkrihet perfundimisht!

    *Ka edhe shume gjera te tjera per tu thene, por nuk dua te zgjatem shume.

    1. [ Nje fjali qe cuditerisht nuk u postua ] 🙂

     Nga komenti yt i paemer, me siper: “Ka një thënie popullore që thotë se delen e veçuar e ha ujku.” <<

     Ëëëëë po kercenon ketu me duket … (??)… Jepi jepi se i binke mire! Ju mirepres ty dhe sërën tende!

     1. O i Miri i Neritanit. !
      A mos kujton vërtet se e kam harxhuar kohën time me fjalët e komentit që i paske numëruar, se po vlerësoj marrëzitë që shkruan ti, apo me keq akoma se dashkam të kërcënoj ti ?
      Emrin tënd e kam përmendur thjeshtë për të ilustruar një fenomen .
      Demaskimin e thashethemnajave që kthehen në teori konspirative, dukuri kjo që e ka burimin në mungesën e argumentit llogjik e nivelit të ulët të intelektit.
      Shkruan këtu se Basha paska lidhje të fortame Sorosin ?????????????.
      E kam dëgjuar këtë këngë laraskash edhe nga dikush tjetër që ti e mer si të vërtetë.
      Historia është tepër qesharake e gënjeshtra tepër naive..
      Meqë Bashës si maturant me rezulatate të shkëlqyera në moshën 17 vjeç, i qenka akorduar një bursë nga Sorosi për të vazhduar studimet e larta, ky qenka një fakt se ai është “soroist”.
      O Zot çfarë idiotësie.
      Jo 17 vjeçari maturant Basha por asnjë shqiptar në fillim vitet 90-ë nuk e kishte fare idenë se kush ishte Sorosi.
      Edhe unë që i kam do vite më shumë se Basha, dija në ate kohe se Sorosi është një biznesmen i madh amerikan filantrop, që kishte krijuar organizatënbotërore të tij të quajtur “Shoqëria e hapur”.
      Nocioni “Shoqëri e hapur” komentohej atëhere si një kundërvënje ndaj shoqërisë së mbyllur të sistemit diktatorial komunist.
      Pra kjartazi një mision demokratik progresiv.
      Jo më 17 vjeçari Basha që fitoi bursën (ndonëse edhe kjo nuk është e vërtetuar me fakte) por cilido shqiptar me bindje demokratike (jo si të gazetarit të realizmit socialist Patozi) e konsideronte Sorosin si një misionar demokrat.
      Kaluan disa vite deri sa u mor vesh, që multimiliarderi Soros, që ishte pasuruar me spekullime në bursë, si mision kishte që të riciklonte në pushtet komunistët, tashmë duke i ndihmuar që të bëheshin biznesmenë.
      A e di more i Miri se kush ishte ndër “kuadrot” e para të Shoqërisë së hapur soroiste në Shqipëri ?
      Ishte bojaxhiu Rama, biri i Kristaqit e nipi i Spiro Kolekës.
      Basha e kishte haruar fare se nga kush e mori bursën e as e ka takuar ndonjëherë në jetën e tij Sorosin.
      Bile pas shumë vitesh ishte një revistë komuniste amerikane e financuar nga Sorosi, që sajoi një histori të reme kundër Bashës që socialistët shqiptarë e shfrytëzuan për ta çuar ate në gjykatë.
      Pra e vetmja “akuzë” për “tradhëtarin soroist” Basha sipas teje , ka rënë tërësisht.
      E çfarë ngelet nga çarçafi tënd i gjatë me marrëzira që ke shkruar këtu ?

     2. [ Per te “paemër” i 03/11/2020 i 20:36 ]

      E shoh qe paske marre persiper detyren poshteruese te mbrojtjes se nje njeriu pa taban si Basha. Nuk tha njeri qe meqe “paska qene student i shkelqyer me bursen e Sorrosit” na qenkesh tradhtar i popullit dhe opozites. Perkundrazi, ai ne *vetvete* eshte student besnik i satanikut Sorros, pak rendesi ka e ka takuar apo jo ate! Edhe kryeministri hungarez Viktor Orban ka qene student i Sorrosit, por ama i tregoi deren atij kur ky (Sorrosi) tregoi ngjyrat e tij te verteta te poshtersise. Edhe Rusia deboi “Shoqerine e hapur” te Sorrosit si kercenim i sigurise kombetare, (Russia bans George Soros foundation as state security ‘threat’). Keshtu po, keshtu behet o i paemer, demaskim publik, debim pergjithmone nga vendi i Sorrosit dhe luciferianeve te tjere qe i shkojne prapa! E ka bere ndokush ne Shqiperi kete? Jo.

      “Demaskimin e thashethemnajave që kthehen në teori konspirative, …” – Pra ti mendon se kemi te bejme thjesht me “teori konspirative” apo “thashethemnaja”?! E kuptoj se ke perfaqson ti ne te vertete! Juve zoteri ne vetvete jeni nje njeri qe gjoja hiqesh si “opozitar”, por ne te vertete je njesh me keta njerez te poshter te Shqiperise qe e urren te verteten dhe ata qe flasin per te. Juve keni nje qellim shume tinzar, te shmangni medomosdo thelbin nga e verteta e hidhur mbi kryetarin e PD e kompani, si dhe te merreni me gjera anesore dhe fallco. Mos e hiq kete bisede sikur kemi te bejme me binomin e rreme e gjoja te kundert “Basha-Rama”, ata jane te dy njesoj, dy ane te te njejtes medalje. Mundoheni te tregoheni i sofistikuar, por kembet nuk i fsheh dot!

      Tani le te merremi ca me “bemat” e Bashes.

      – Nje leter qe qarkulloi para disa vitesh ne PD para disa vitesh qe asnje anetar te mos prononcohej kunder Sorrosit nese pyeteshin nga media. Kush e dha kete urdher dhe pse, cfare beri “studenti yt i shkelqyer” ne kete rast??
      – Dështimet e tij te njëpasnjëshme dhe qe ngjarjet tregojne se keto deshtime jane te qellimshme.
      – Lidhja e tij ose njerzve te tij me afera korruptive. Kerko se do t’i gjesh!
      – Marrja e viles pasanike pas tërmetit se gjoja i ishte demtuar shtepia. Nuk shkonte ai diku tjeter ne nje shtepi me te thjeshte, qofte sa per sy e faqe?!
      – … E te tjera e te tjera.

      Tani me se fundmi,le te merremi me “bemat” e kryetarit te PD ne lidhje me disa ngjarje aktuale ndaj te cilave une jam i ndjeshem:

      – Perse ai (apo edhe “opozitare” sahanlepires te tjere) nuk ngrihen kundra kycjeve te “covidit”, qe po shkaterrojne shendetin mendor te njerzve dhe ekonomine? Por na merret me idiotesite “maskat, distancimet sociale …” e na shkon dhe ve edhe maska si njeri pa taban qe eshte. Po na tregon si te “ruhemi nga virusi” – e neveritshme!
      – Pse nuk pyet ai (apo doktoret e tjere) me force si po semuren keta njerez keshtu, disa po, shume te tjere jo, pse? Ku jane vdekjet masive nga “pandemia” me “dhjetra mije te semure”? Pse nuk flet ai, por e ka qepur gojen si i shitur qe eshte?
      – Pse nuk ngulmon ai (apo te tjere ne opozite) qe te futen ne treg ilace qe funksionojne kunder virusit, qe na i kane thene disa doktore trima qe japin rezultat, por na mban vijen qeveritare dhe te OBSH duke pritur “vaksinen e mrekullueshme shpetimtare”?? Sepse ai eshte nje tradhtar i popullit.
      – Pse nuk flet kryetari i PD (apo presidenti, opozita, kryeministri, etj) per avionët qe hedhin helme kimike nga qielli sipër Shqipërisë per dite (me dhjetra fluturime) dhe qe sjellin aq shume deme ne atmosfere dhe ne shendetin e njerzve, por te gjithe rrine sus? Pse? Sepse ata te gjithe jane te shitur, jane pafalshmerisht injorante ose disa kane frike te flasin per kete krim makaber qe po behet kundra popullit te paditur, (kerkoni per “Stratospheric Aerosol Injection (SAI) dhe chemtrail).

      Per keto gjera une pres pergjigje o i paemer dhe jo te merrem me pallavrat e brockullat e tua!

 13. O Miri !
  Qarkullojnë vërtetë në Shqipëri shumë teori që konsiderohen konspirative, e është në stilin “analitik” të Bushatit , që tju a bëjë mëndjen dhallë të tjerëve me pohime kontraverse.
  Po kjo teoria tënde konspirative se fajet për gjithshka i paska Basha se është tradhëtar, është teoria më idiote që ka shpërndarë Astrit Patozi.
  Cilido njeri me mendje normale, duhet ti bëjë pyetjen vetes :
  Përse Patozi e të tjerë si ai , gjatë qeverisjes së Ramës, shkojnë e rëfehen tek “priftërijtë” e mediave që shfaqen hapur si media të kapura prej tij ?
  Nëse vërtetë Patozi do të të ishte një politikan me bindje të djathta, e demokrat i vendosur, përse shkon e qaravitet kundër partisë demokrate në mediat e Bolinos e të Meros ?
  E krijoi Patozi “partinë” e tij ” Bindja demokratike” e shitet se ai qenka në udhën e mbarë të së djathtës demokratike , kurse Basha paska tradhëtuar.
  Me gjysëm zëri ai ka artikulluar në publik, po ato kritika që bën e gjithë opozita kundër Ramës.
  Nëse do që të provojë përballjen me PD e gjithë opozitën e bashkuar që ndërmjet të tjerave e akuzon se nuk është një opozitë energjike, kush e ka penguar që me partinë e tij të organizojë protesta kundër qeverisë ?
  A ka parë e dëgjuar kush që Bindja demokratike me inisiativën e saj të ketë organizuar ndonjë protestë, apo qoftë të ketë mbështetur protestat e artistëve për mbrojtjen e Teatrit kombëtar ?
  Asnjë e asnjëherë.
  Përse ?
  Sepse e di fort mirë që e shumta në një protestë antiqeveritare të organizuar prej tij e ndonjë “kulluri”, nuk mund të mbledhë më shumë se nja 50 veta të sikletosur që mund të përballeshin me përbuzjen e dhjetra mijë shqiptarëve militantë të opozitës.
  Nuk është teori konspirative por është një realitet i dukshëm, që Rama shfrytëzon propogandën mashtruese të patozëve se Basha qenka i gatshëm të bashkëqeverisë me te, pasi kjo i leverdis që të përçajë mendimin opozitar.
  Është bërë fjala “tradhëtar” në Shqipëri një produkt shumë i lirë, 1 cent kilja, e me këtë fjalë abuzojnë të gjithë , I Miri e I Keqi.
  Jo vetëm në drejtësi, por edhe në gjitha fenomenet shoqërore e politike, për të shkuar në përfundimin se kush është fajtori, quhet më së pari që të analizohen në mënyrë sa më të detajuar shkaqet, për të shkuar tek pasojat.
  Një ndër parimet themelore të të drejtave demokratike të njeriut, është mendimi ndryshe.
  Por me mendimin ndryshe nuk mund të abuzohet deri atje që sejcili në një shtet ligjor demokratik të veprojë sipas kokës së tij, sepse kjo nuk quhet demokraci, po anarshi..
  Ka një thënie popullore që thotë se delen e veçuar e ha ujku.
  Nëse pranon të inkuadrohesh në një parti me norma demokratike, e ke të drejtën që të japësh lirshëm mendimin tënd personal për gjithshka, ama në fund, duhet të respektosh mendimin e shumicës për çfardo vendimi veprues.
  Të pëlqen apo nuk të pëlqen lideri i zgjedhur i partisë, këtë mund ta shprehësh vetëm me votën tënde por nuk mund tja imponosh shumicës dërmuese mendimin apo votën tënde.
  Shumica nuk mund të vlerësojë egon karrieriste të sejcilit antar të partisë, por bën vlerësimin kompleks të performancës së liderit që do të zgjedhë.
  Duhet pranuar se për fat të keq, në mentalitetin shqiptar , ndoshta edhe për kushte historike, ësht e theksuar tendenca që të gjithë të pretendojnë të bëjnë menjëherë gjeneralin , sapo bëhen ushtarë apo marin nja dy grada më lartë se kapteri.
  Kjo është arsyeja që në një vënd me popullsi as tre milion që i ka ngelur Shqipërisë, të ketë më shumë parti se në SHBA.
  Për ta konkretizuar me emra , po përmend këto katër fraksionet e reja të PD që po mbijnë disa muaj para zgjedhjeve.
  Patozi u provua në zgjedhjet lokale të qershorit të viti të kaluar, se sa i votuar është.
  Murrizi, si i pari që deklaroi sivjet “partinë e tij të re”, akuzon të gjithë politikanët e tjerë veç vetes, se janë “lomunistë” apo ish bashkëpuntorë të sigurimit, e në të njejtën kohë deklaron se 80 % të deputetëve socialistë në Kuvend i ka miq e janë po aq të ndershëm sa ai.
  Rudina që po i bashkohet një grupi të shoqërisë civile me përbërje heterogjene ku dominon mendimi majtist, ka bindjen se 900 mijë shqiptarë e preferojnë ate se është e bija e heroit të demokracisë.
  Më së fundi Topalli që kishte deklaruar se ka hequr dorë nga politika, krijon një parti me “të rij që janë kundërshtarë të partisë demokratike”
  Nuk i krijon ndonjë problem PD, edhe nëse nga këto katër parti të dalin nja dy deputetë, por ama dëmi më i madh që i bëhet opozitës kundra qeveritare, është se shumë “të majtë” shqiptarë që janë neveritur me sektin “Rilindje”, duke parë që nga opozita ka një përçarje të tillë, vendosin që ti japin votën e tyre përsëri Ramës.
  Një pjesë sigurisht që mund të hidhen nga LSI

   1. More miri!
    Kot po të pyes ?
    A e ke bërë testin e Covidit se mesa dij , disa njerëz të infektuar prej tij, pësojnë edhe çrregullime psiqike ?

 14. GREG KRISTAQ RAMA KA NJE PYETJE PER YMER GELBAZEN , PER DOSJEN E KRISTAQ RAMES???? thotë:

  OR LEXUESE TE LAPSI.al DHE JENI TE SHUME NJE PYETJE KAM,NE TE GJITHE TROJET SHQIPTARE A KA SURRATE ME TE SHEMTUAR SE SA YMER GELBAZA KELLIRA DHE BLEDI MANE,UNE NUK BESOJ SE KA?!

 15. Esenca mbetet, Bushat, Rama nuk e do integrimin. Aresyet jane dytesore. Por jam dakort me ty kur thua se ky njeri(Rama) don pushtet te pakufishem dhe jo integrim. Megjthate ka disa gjera qe duhen thene, pastaj secili t’i quaje si te doje, ndac teori konspiracioni, ndac fakte. Psh, si ka mundesi qe asnje media shqiptare nuk flet per skandalin e fundit te Biden per nje rushfet rreth 1,5 miliard dollare te marre nga PKK? Per ata qe nuk e dine, PKK eshte Partia Komuniste e Kines. Beteja ne amerike, te gjithe po e thone,eshte midis socializmit dhe kapitalizmit. Ketu askush nuk flet. Si thoni,a eshte pune e fondacionit per shoqeri te hapur(dmth SORROS). A nuk ia ka mbyllur gojen ky manjat qe vete Hungaria i ka treguar deren? Apo edhe une qe po flas jam antisemit??!! A e pate se si foli Soreca, si e ema e Zeqos ne maje te thanes? Pse opozita e pengon konsensusin ketu? Opozita e ndryshoi kushtetuten? Te gjitha jane ,patjeter pyetje retorike. Ia di pergjigjen jo vetem Soreca, por edhe Lenka e ambasades amerikane. Te dy paguhen nga Sorros, mesa duket. Po per faktin se partia 5 yjet ne Itali financohet nga PKK keni dijeni? Po flas per akuzat, jo per vendim gjykate. Te gjtha keto duhet te mjaftojne per te larguar mjegullen qe fsheh tigrin aziatik. Kur te dale ne drite do te jete vone jo vetem per ne,por per ameriken dhe per boten mbare. Por ti Bushat ke te drejte ne nje gje: Cfare rendesie kane “gjurmet” per te cilat flas une, kur kemi perpara ujkun sa nje buall. Kryeministri per shkak te axhendes se tij qofte ne sherbim te Sorros, qofte ne sherbim te pushtetit te vet, eshte kthyer ne pengese te integrimit. Ja, ky eshte “ujku”,qe, na ka zene rrugen per ne BE. Ketu besoj biem dakort. Sa per Meten,nuk kam ndonje preference, por,duhet pranuar se eshte nje kafshe e vertete politike. Une do te shpresoja te fitonte Trump ne SHBA. Kjo do kishte pasoja pozitive per te ardhmen tone. Mos harrojme se jemi ne Amerike dhe Trump nuk ka asnje kontroll mbi administraten e tij. Keshtu funksionojne gjerat atje. Sorros kontrollon te gjithe departamentin e shtetit. Prandaj te gjithe ambasadoret qe emerohen ketu duket sikur jane sajesa te Fuges. Zoti e ruajte Ameriken se te paret jemi ne qe do te kthehemi ne socializem. Nuk e di por sec kam nje parandjenje qe ne si popull jemi te predizpozuar per diktature.

 16. Re_Bo , e vuri piken mbi I era socialiste po fryn ne te kater anet e globit dhe mjerre ne qe e njohim ate sistem te mallkuar Votimet ne USA ska pasur ndonjehere kaq probleme sa keto Zgjedhje mua personalisht me duket sikur jane zgjedhjet e Shqiperise me te njejtat probleme .Nje dite me pare u mberthyen te gjitha dyqanet me kompesata vetem per presion sot mbreteronte qetesia sepse ja arriten asaj qe kishin planidikuar Trumpi mund te kete problemet e veta por per boten mbare nje humbje e tij dhe lenia ne dore te atyre forcave te errta eshte fatkeqesi FATKEQESI!!!!!! Bota po rreshket ne te panjohura te medha ,njeres si KM yne eshte vegel e disa rrymave te rrezikshme dhe kjo nuk do shume mendje Dhe e fundit Ilir Meta di shume sepse diten qe ka bere aleancen e qelbesirave ishte ne podium me serbin ne krahe po eshte burre mos ti thot me nenkuptime por me fakte deri edhe ne sakrificen e tuj Koha spret me !REspekte per ju Zoteri RE-Bo

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *