• |
ide | kryesore

EULEX në shtëpinë e Jakup Krasniqit, ish-kryeparlamentarit të Kosovës dhe një nga figurat kryesore të UÇK-së

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Forcat e shumta policore nga njësia EULEX-it në mëngjesin e sotëm rreth orës 06:00, kanë shkuar në shtëpinë e Jakup Krasniqit në Prishtinë.

Arsyet e shkuarjes se njësiteve të EULEX tek shtëpia e Jakup Krasniqit ende nuk dihen.


Ata janë ende duke qëndruar duke bllokuar edhe rrugën në të cilën gjendet shtëpia e Krasniqit, thotë KP.

Jakup Kraniqi është një nga figurat kryesore të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

Ai ishte ndër figurat kryesore të UCK-së duke mbajtur edhe poste të larta gjatë luftës si zedhenës i uck-së.

Poste të larta Krasniqi kishte edhe pas luftës si kryetar Kuvendit të Kosovës dhe Ministër dhe të tjera.

Ai ishte Ministër i Ministrisë së Shërbimeve Publike në Qeverinë e Kosovës e më pas mori postin e të parit të Kuvendit të Kosovës.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.